Uroczystości rocznicowe z udziałem Związku Sybiraków

Image

W niedzielę z inicjatywy Związku Sybiraków w Stalowej Woli odbyła się uroczystość upamiętniająca napaść agresora sowieckiego na Polskę 17 września 1939 roku.

- To jest nasz patriotyczny obowiązek przypominania wydarzeń historycznych naszego narodu. Jeśli my nie będziemy pamiętać i przypominać, to inni będą pisać naszą historię, jakże często zakłamaną i fałszywą. Mamy tego ostatnio wiele przykładów, szczególnie w prasie rosyjskiej i zachodnioeuropejskiej. Naród tracąc pamięć o swojej historii przestaje być narodem. 1 września 1939 roku na Polskę napadli Niemcy, a 17 września Związek Radziecki. Kolejność agresji na nasze państwo została uzgodniona przez Stalina z Hitlerem. Żadne państwo podczas wojny światowej nie zostało zaatakowane jednocześnie przez 2 agresorów. O tym powinniśmy pamiętać kiedy mówi się, że Polska szybko przegrała wojnę, że nie obroniła swojej niepodległości- mówi radny Zbigniew Paszkiewicz.

Zbigniew Paszkiewicz przypomniał losy naszego narodu podczas II wojny światowej. Podkreślił, że walczyliśmy sami mimo obietnic pomocy Francji i Anglii.

- Rządy tych państw zachowały się wiarołomnie, nie dotrzymały swoich zobowiązań. Niemcy i Związek Radziecki natychmiast po przyłączeniu ziem polskich do swoich państw rozpoczęły eksterminację narodu polskiego. Niemcy budowali obozy zagłady w Oświęcimiu, w Majdanku. Rosjanie rozstrzeliwali elitę polskiego narodu już na początku 1940 roku. Rozstrzelali wówczas około 24 tys. Polaków, w tym 14 tys. polskich oficerów, blisko 6 tys. polskich policjantów, setki nauczycieli i urzędników. Wśród tych rozstrzelanych był urzędnik samorządowy porucznik Henryk Kuca z Rozwadowa, wymieniony tu na tablicy z inicjatywy Związku Sybiraków w Stalowej Woli. Prawie 50 osób z naszego powiatu zamordowano w Katyniu, Twerze i innych miejscach śmierci Związku Radzieckiego- mówi radny Zbigniew Paszkiewicz.

Imiona zamordowanych policjantów i żołnierzy umieszczono na tablicy pamiątkowej, która powstała w czerwcu br. na cmentarzu komunalnym w Stalowej Woli z inicjatywy stalowowolskich Sybiraków.

W niedzielnych uroczystościach wzięli udział m.in.: członkowie Związku Sybiraków w Stalowej Woli, przedstawiciele lokalnego samorządu, policjanci z KPP Stalowa Wola, harcerze, młodzież ze stalowowolskich szkół, mieszkańcy miasta oraz Orkiestra Dęta Miejskiego Domu Kultury.

Tradycyjnie już oddano hołd poległym składając znicze i kwiaty pod tablicą Henryka Kuca oraz przy pomniku inż. kpt. Kazimierza Pilata. Następnie zgromadzeni udali się do Bazyliki Konkatedralnej na Mszę Świętą w intencji poległych i pomordowanych.

Materiał video

Przewiń do komentarzy

























Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =