Blisko 4 tys. wniosków Mama 4+ w ciągu dwóch miesięcy

Image

Do oddziałów ZUS w województwie podkarpackim, po dwóch miesiącach obowiązywania programu „Mama 4+”, wpłynęło 3873 wniosków (Oddział ZUS w Rzeszowie – 2530, Oddział w Jaśle – 1343). W całym kraju liczba ta przekroczyła 51 tysięcy.

Choć przepisy dotyczące Rodzicielskiego Świadczenia Uzupełniającego obowiązują dopiero od 1 marca, już od połowy lutego oddziały odnotowywały spore zainteresowanie tym tematem, a dokumenty składane były jeszcze przed dniem wejścia w życie przepisów. Na 30 kwietnia łączna liczba załatwionych wniosków przekroczyła 3,5 tys. W podziale na oddziały ZUS, których w kraju jest 43, rzeszowski oddział jest na drugim miejscu, po oddziale w Gdańsku, a jasielski – na 14.

W zdecydowanej większości osoby starające się o to świadczenie są w wieku od 60 do 69 lat - 2847. Wśród wszystkich osób zgłaszających się o świadczenie „Mama 4+” jest aż 173 osoby, które wychowały co najmniej 10 dzieci.

Dla kogo świadczenie

Wnioski o Rodzicielskie Świadczenie Uzupełniające cały czas są przyjmowane. Warunkiem otrzymania jest spełnienie wymagań ustawowych. Przypomnijmy świadczenie przysługuje:

• matce, która ukończyła 60 lat, urodziła i wychowała lub wychowała co najmniej czworo dzieci i nie ma dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania

• ojcu, który ukończył 65 lat i wychował co najmniej czworo dzieci, w przypadku śmierci matki dzieci albo porzucenia dzieci przez matkę lub w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowywania dzieci przez matkę. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające może być przyznane ojcu, jeśli nie posiada dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania. Świadczenie przysługiwać będzie nie tylko w przypadku wychowywania własnych dzieci, ale także w razie wychowywania dzieci współmałżonka, dzieci przysposobionych lub przyjętych na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej).

Kto nie dostanie świadczenia

Świadczenie nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty w wysokości co najmniej najniższej emerytury. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające nie przysługuje również osobie, która jest tymczasowo aresztowana lub odbywa karę pozbawienia wolności (oprócz osób, odbywających karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego). Ponadto Prezes ZUS (lub KRUS) może odmówić przyznania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego:

• osobie, którą sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub której sąd ograniczył władzę rodzicielską przez umieszczenie dziecka lub dzieci w pieczy zastępczej,

• w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowywania dzieci.

Wysokość świadczenia

Świadczenie nie ma stałej kwoty, lecz nie może przekroczyć wysokości najniższej emerytury, która od 1 marca wynosi 1100 zł brutto. Oznacza to, że osoba, która spełnia warunki wymagane do przyznania świadczenia i:

• nigdy nie pracowała i nie ma prawa do emerytury lub renty - może uzyskać prawo do świadczenia w kwocie 1100 zł.

• pobiera emeryturę lub rentę w kwocie niższej niż wysokość najniższej emerytury - może mieć przyznane rodzicielskie świadczenie uzupełniające w wysokości dopełnienia do kwoty najniższej emerytury.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
e2rds

koniec, jeszcze jedno, więcej z takim kłamcą, który chce sobie podnieść prestiż powołując się na rodzinę nie dyskutuję w temacie emerytur, po prostu z kłamstwem nie warto dyskutować.

e2rds

koniec, jesteś kłamcą i koniec, znam ludzi którzy kiedyś pracowali w policji i takich emerytur nie mają, a tym bardziej matki z 4 dzieci kłamco. Oficer policji po 25 latach w policji ma 3600 zł emerytury i to tylko dlatego, że nie dotknęła go obniżka kłamco.

~koniec

Do e2rds, oszołomie przecież w policji też pracują matki z 4 dzieci i mają piękne emerytury od państwa, nawet wicej niż 4 tysiące na ręke. Wiem co komentuje bo mam takich w rodzinie ale ty komuchu atakujesz kler bo im na stare lata kiedy już nie mogą służyc nic się nie należy mają głodem umierac. Póknij się mocno w swój dzban i pzestań pisac brednie.

~koniec

Do e2rds, oszołomie przecież w policji też pracują matki z 4 dzieci i mają piękne emerytury od państwa, nawet wicej niż 4 tysiące na ręke. Wiem co komentuje bo mam takich w rodzinie ale ty komuchu atakujesz kler bo im na stare lata kiedy już nie mogą służyc nic się nie należy mają głodem umierac. Póknij się mocno w swój dzban i pzestań pisac brednie.

~koniec

Do e2rds, oszołomie dobrze wiesz że każdy policjant idzie na emeryture wczesną nieraz w wieku 35 lat. A wysokośc emerytury ma naliczaną z zarobków przez ostatni rok ale komu ja to tłumacze żaden hejer żadnego pojęcia zielonego o niczym nie ma.

~koniec

Do e2rds, to ty się glupio bronisz ja cały czas pisze ci fakt i prawde ale żaden oszołom prawdy od kłamstw nie odróżnia. Czy osoba nie płacąca składek na emeryture nie może miec 4 dzieci i dostawac wysokiej emerytury np. oficer policji. Kiedy lemingu skończysz z bronieniem tej pseudo opozycji bo całe miasto się z was śmieje.

e2rds

koniec, jesteś pokręcony jak ogon u pewnego hodowlanego ssaka, raz piszesz o 4000 emeryturach matek z czwórką dzieci, a innym razem wywołujesz tych co ani złotówki nie zapłacili na swoje emerytury, ale wśród nich nie ma ani matek, ani kobiet. Mało tego, przywołujesz tych co w tego Boga wierzą i tak postępują, zastanów się nad sobą, bo ja też nie bardzo rozumuję w jakiego ty Boga wierzysz, widzę, że nasz ich chyba kilku, a o bredniach to ty niewiele wiesz, nie odróżniasz prawdy wyliczonej od bredni wymyślonej i głupio się bronisz.

~koniec

Do e2rds, po co piszesz te brednie dla malutkich dzieci, dobrze wiesz jeśli masz choc odrobine inteligencji że największe emeytury to mają ci co nigdy nawet złotówki na swoją emeryture nie zaplacili i chyba wiesz o kim komentuje. Ja wiem że ciebie PISMO ŚWIĘTE uwiera bo ty w BOGA nie wierzysz.

e2rds

koniec i masz rację z tymi owocami, niedługo zobaczysz jakie są zgniłe. Już zrozumiałeś na czym polega wyliczenie emerytury, czy nadal będziesz się upierał z tymi 4000- ma tysiącami na rękę i jeszcze jedno, zostaw Pismo Święte w spokoju nie powołując się na niego na tym forum.

~koniec

Do e2rds, jak mówi PISMO ŚWIĘTE po owocach ich poznacie więc tyle dobrego co PIS zrobił dla POLAKÓW w ciągu niecałych 4 lat to inni nigdy nie zrobią przez 50 lat.

e2rds

koniec, takie pierdoły to możesz mówić swojej matce, lub innym głupim z PiS-u. Żeby mieć 4000 zł na rękę tj 4950 zł brutto,trzeba mieć kapitał składkowy w ZUS koło 1 milion 100 tys przy odejściu na emeryturę w wieku 65 lat, kobiety odchodzą w wieku 60 lat, więc kapitał składkowy musi wynosić około 1 milion 320 tysięcy, więc trzeba pracując odprowadzać składki w wysokości około 900 zł miesięcznie, a stąd wiem bo często miałem tyle potrącane i wskaźnik kapitału początkowego więcej niż 1,5. Więc kim była twoja matka, jeśli dyrektorem banku, lub główną księgową Huty i tylko na państwowej posadzie to zgoda, jeśli nie, to bzdury piszesz, ogromne bzdury, bo jeśli w tamtych czasach urodziła 4 dzieci to miała urlop macierzyński, a niejednokrotnie i wychowawczy i nie może osiągnąć wskaźnika przelicznika kapitału początkowego 1,5, bo to są okresy nieskładkowe i obniżają wskaźnik, tym bardziej jak piszesz, że już jest na emeryturze. Jak napiszesz na jakim stanowisku pracowała twoja matka, to powiem ci czy to możliwe.

~koniec

Do e2rds, kolejna twoją idiotyczna argumentacja że żadna matka nie ma 2 tysiące emerytury jeśli urodzila 4 dzieci. Otóż bardzo jak zwykle się mylisz bo wysokośc emrytury najbardziej zależy od wysokości składek które ta emerytka płaciła. Moją mama urodziła więcej niż 4 dzieci a ma emeryture prawie 4 tysiące na ręke ale ty jak zwykle żyjesz w MATRIXIE. Kiedy skńczysz pisanie debilnych wypocin.

~yto

Kto pracował ten nie ma nic. pi$ chołubi nierobów. Sam mam w rodzinie taką, której nigdy pracować się nie chciało. Zawsze żyła z socjalu.

~matka

Najniższa emerytura wynosi 1100zł brutto ale tylko wtedy gdy jest przepracowane 20 lat.

Te co tych 20 lat pracy nie mają niestety się nie łapią na ten 1100zł brutto a często mają po 800, czy 500 zł.

Ciekawe to wszystko

~matka

Te co nie pracowały lub te co mają niższe emerytury niż 1100zł brutto a wychowały 4 dzieci dostaną a pozostałe nie dostaną nic jeśli ich emerytura przekroczy 1100zł brutto.

Takie to jest dbanie o matki 4+ dzieci, które potrafiły pogodzić posiadanie dzieci i pracę.
Przekaz prosty, nie pracuj wtedy i tak dostaniesz.

~matka

osoba, która spełnia warunki wymagane do przyznania świadczenia i:

• nigdy nie pracowała i nie ma prawa do emerytury lub renty - może uzyskać prawo do świadczenia w kwocie 1100 zł.

• pobiera emeryturę lub rentę w kwocie niższej niż wysokość najniższej emerytury - może mieć przyznane rodzicielskie świadczenie uzupełniające w wysokości dopełnienia do kwoty najniższej emerytury

Czyli ta co wypracowała i nie ma prawa do emerytury lub renty chowała 4 dzieci ale również potrafiła pogodzić pracę z dziećmi i wypracowała emeryturę nie dostanie dodatku. Tym samym promowane jest nieróbstwo. BRAWO

~Agiszu

To są emerytury dla naszych matek ludzie, kobiet po 60 roku życia, nie dla nas ludzi po 30 roku zycia skad wiesz co będzie za 30 lat ? Podkreślam to są emerytury dla naszych matek. I moim zdaniem należy im się to.

~Agiszu

Dlaczego na forum wypowiadają sie mlodzi ludzie? Czy wiesz jakie byly kiedys czasy? Czy wiesz w jakich warunkach żyli nasi rodzice? Nie było zmywarek, nie było pampersow nie bylo wiele rzeczy, dlaczego więc piszecie tyle bzdur.

~Agiszu

Zazdroscimy sobie zazdroszczę Ci bo : dostaniesz emeryture zazdroszcze ci bo dostaniesz emeryture A na nią nie ,, zasluzylas" czy tak ? Poszanujmy nasze matki wszystkie to nie my mlodzi powinnyśmy się wypowiadać tylko nasi rodzice to oni dostaną coś od życia czy nie zasłużyły?

~Agiszu

Nie o to chodzi ludzie,szanujmy sie, kazdy cos poswieca jest cos za cos, ale dlaczego potepiac matki ktore poswiecily sie dla dzieci dostana emeryture za lata ciezkiej pracy, matka ktora,, siedzi w domu" z dziećmi jest nie doceniana czy tak? Taka co pracuje liczy sie w społeczeństwie I tu są podziały na tych co pracuja i nie pracuja fakt emerytura jest za lata pracy ale jakiej pracy udokumentowanej tylko, jestesmy polakami A tak szybko osadzamy ze ta matka co siedzi w domu nic jej sie nie należy.

~Kicior

@Agiszu piszesz głupoty, emeryturę dostajemy za przepracowane lata a nie za wychowywanie dzieci. Według tego toku myślenia to pracująca matka powinna dostać dodatek do emerytury
za każde urodzone wychowywane dziecko. Co gorsze są?

~Agiszu

Kazdemu inaczej sie uklada w zyciu A te matki co tak pisza o pasozytach to lepiej zeby milczaly trzeba bylo siedzieć z dziećmi w domu to tez praca od rana do nocy A nie pojdzie sobie do pracy i przychodzi wieczor jak dziecko spac sie kladzie omija ich cala robota i mysle ze niektore matki by sie usraly

~Agiszu

Wreszcie docenili matki ktore poswiecily sie dla dzieci bardzo dobrze sie stalo. Matki zostaly docenione emerytury im sie naleza.

e2rds

koniec, już ci pisałem kiedyś, że po prostu idiotyzmy piszesz, żadna matka wychowując 4 dzieci i pracując nie ma więcej jak 2 tysiące emerytury ze względu na okresy nieskładkowe i niższy wiek emerytalny, ale trzeba być takim tumanem jak ty żeby o tym nie wiedzieć, kłamca jesteś i pisowski klakier.

e2rds

kierowca piszesz, że gdybyś ty był emerytem to oddał byś trzynastkę, oczywiście na moim miejscu, nic z tego ty emerytem nie będziesz, oczywiście jeśli naprawdę jesteś kierowcą, bo z takim głupim łbem nie doczekasz emerytury. Pozdrawiam.

~kierowca

Do e2rds, emerycie szukający sprawiedliwości to czy oddałes dla biedniejszch swoją 13 emeryture którą dosałeś pierwszy raz w życiu. Ja na twoim miejscu na temat sprawiedliwości bardzo cichutko bym siedział. Krytykujesz głupio PIS ale 13 emerytury przygarnąłeś, nie zrzekłeś się jej skoro ci się PIS nie podoba. Gdybym to ja był emerytem i nie lubiał rządów PIS to tą 13 emeryture odesłał bym do ZUS z powrotem. Twoja HIMALAJSKA HIPOKRYZJA to są szczyty obłudy i podłości.

~koniec

Do klara, hejterze po co te wypociny propagandowe piszesz , która to matka co urodziła 4 dzieci i pracowała dostaje 880 złotych emerytury, to osoby które pracwały to dostają od 1500 złotych do 4 tysięcy na ręke. Więc mają za swoją prace zawodową 2 razy więcej o matek które nie pracowały bo musiały chowac 4 albo więcej dzieci. Co debilu zzdrościsz że te atki nareszciee dostały to co już od 30 lat powinny brac, ty pewnie jestes ewakiem bez serca dla drugiego POLAKA. Po co piszez takie brednie piramidalne nie mające nic wspólneg z rzeczywistością, podejrzewam że te dzieci które chowały się pod okiem matki to dzis pracują na twoją emeryture.

~polecam

Katoliku obejrz film p. Sekielskiego na yt dowiesz sie wiecej o swiecie szczegolnie tym religijnym w Polsce

~Anty pis

Niesprawiedliwe rozdawnictwo pieniędzy

e2rds

Klara i to co podkreślam jest całe draństwo PiS-u, niektóre matki pracowały i jednocześnie wychowywały 4 lub więcej dzieci, a takie są i wypracowały to minimum 1100 i nie dostaną nic, a przynajmniej winny dostać do swojej emerytury jeszcze 50 % i to by było w miarę sprawiedliwie. Ale są też matki które wychowywały 3 dzieci, to wcale nie był dużo mniejszy wysiłek i też pracowały i też proporcjonalnie winny dostać przynajmniej 25 % dodatku. U nas wspiera się ogólnie rzecz biorąc nieróbstwo, po prostu kupuje się głosy kosztem innych pracujących ludzi.