Rozpoczęcie budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska

Image

Dziś wbito pierwszą łopatę pod budowę obwodnicy. Z tej okazji w miejscu rozpoczęcia inwestycji zgromadziło się kilkunastu samorządowców, polityków, byłych i obecnych włodarzy miast.

Obwodnica Stalowej Woli i Niska planowana była od lat. Po wielu zawirowaniach 13 maja 2019 roku rozpoczęła się najistotniejsza część zadania- budowa drogi, dzięki której ze Stalowej Woli i Niska ma być wyprowadzony uciążliwy ruch samochodowy, tym samym wielu kierowców będzie omijać te dwa miasta sprawiając, że w centrum będzie czyściej i ciszej.

Zadanie w ciągu drogi krajowej 77 zrealizuje Mostostal Warszawa. Jest to kolejna inwestycja w formule „Zaprojektuj i Wybuduj”, którą zrealizuje w województwie podkarpackim konsorcjum Mostostal Warszawa i Acciona Construcción. Kontrakt o wartości 199 189 315,22 zł z rzeszowskim oddziałem GDDKiA na realizację zadania został podpisany 30 sierpnia 2017 r. przez prezesa Andrzeja Goławskiego, wspólnie z Jorge Calbuig Ferre, członkiem zarządu ds. Rozwoju Biznesu oraz działającym w imieniu Acciona Construcción Yves Marchandem i Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie. Stronę inwestora reprezentował Dyrektor Oddziału GDDKiA Bogdan Tarnawski i Zastępca Dyrektora Oddziału ds. Zarządzania Drogami i Mostami Mariusz Błyskal.

W ramach inwestycji Mostostal Warszawa zaprojektował, a teraz wybuduje obwodnicę Stalowej Woli i Niska o długości 15,3 km. Będzie to droga jednojezdniowa ze skrzyżowaniami jednopoziomowymi.

Podczas uroczystego otwarcia robót głos zabrali przybyli goście. Chwalono samorządowców i tych, dzięki którym inwestycja zostanie w końcu zrealizowana. Droga, oprócz poprawy komunikacji, ma doprowadzić do rozwoju gospodarki regionu.

- Obwodnica Stalowej Woli i Niska rzeczywiście jest niezwykle ważna dla mieszkańców tych dwóch miejscowości województwa podkarpackiego. Obwodnica poprawia bezpieczeństwo, poprawia płynność ruchu, ale tak naprawdę wyprowadza ruch tranzytowy poza centra miast, co jest niezwykle istotne i w konsekwencji daje szansę rozwoju miejscowości przyległych. Myślę, że właśnie tego typu inwestycje kluczowe dla tych miejscowości w konsekwencji poprawiają atrakcyjność gospodarczą, są ważne dla przedsiębiorców, tworzą nową rzeczywistość gospodarczą. Jestem przekonany, że tych inwestycji przełomowych, kluczowych dla Stalowej Woli i Niska będzie w najbliższym czasie więcej- mówił Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, przedstawiciel ministerstwa odpowiadający za realizację zadania w mieście Adam Hamryszczak.

Padło wiele gratulacji pod adresem osób, które przyczyniły się do powstania tej inwestycji i podziękowań.

- W tym miejscu na Podkarpaciu tworzy się druga aglomeracja miejska. Dzięki tej obwodnicy zostaną połączone nie tylko Nisko ze Stalową Wolą i nie tylko zostanie poprawione bezpieczeństwo i płynność ruchu ważna dla mieszkańców tego terenu, ale ta obwodnica jest ważna dla całego Podkarpacia. Ona nas włączy do międzynarodowej trasy, dzisiaj nazywanej S-19, Via Carpatia, ale też będzie ważną drogą, która połączy Stalową Wolę, Nisko z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Dzięki tym różnym inwestycjom Podkarpacie stanie się ważnym regionem, a Stalowa Wola z Niskiem i północ województwa stanie się dużą aglomeracją i stanie się jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych- mówiła wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus.

- To już nie są papiery, to już nie są dokumenty, to już jest rozpoczęcie prac budowlanych. Cieszę się, że po tych latach przygotowań, po przeanalizowaniu kilkunastu wariantów, przystąpiliśmy do realizacji zadania. Jak ważna jest ta inwestycja dla mieszkańców regionu wystarczy popatrzeć na dzisiejszych gości- mówił Dyrektor Oddziału GDDKiA Bogdan Tarnawski.

- To bardzo ważna inwestycja dla Mostostalu. Mogę powiedzieć, że nasza droga do budownictwa infrastrukturalnego prowadzi przez Stalową Wolę. Obwodnica miasta to jedno z wielu zadań, które w najbliższych latach będziemy realizować na zamówienie GDDKiA. Mamy już podpisane kontrakty na kolejne drogi, również te położone niedaleko stąd- mówił dziś Jorge Calbuig Ferre, członek zarządu ds. Rozwoju Biznesu.

Na uroczystości obecni byli włodarze Niska: były- Julian Ozimek i obecny: Waldemar Ślusarczyk, a także prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, który zabrał głos w imieniu samorządowców.

- Ta inwestycja- trzeba to powiedzieć- przez minione lata miała bardzo pod wiatr. Mieszkańcy długo na nią czekali. Trzeba wspomnieć tu 1975 rok, kiedy to rozpoczynały się pierwsze prace projektowe nad tym, aby nasze miasta bezpiecznie można było połączyć. 44 lata minęły od momentu pierwszych prac do teraz, gdy spotykamy się, aby rozpocząć rzeczową realizację tak długo oczekiwanego odcinka drogi, która otwiera nam okno na świat- mówił Lucjusz Nadbereżny.

Po przemówieniach przybyli na uroczystość goście dokonali pierwszego wbicia łopaty w miejscu budowy.

Droga będzie oddana do użytku w marcu 2021 roku.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Tess

Panie prezydencie ja się zapytam Pana kiedy pań poprawi bezpieczeństwo na skrzyżowaniu OZET chodzi o brakujacy fragment chodnika i ścieżki rowerowej znacie temat A nadal mówicie mi że bezpieczeństwo dzieci i osób to was protytet pytam czy zrobicie ten kawałek jak kogoś zabije auto w tedy dacie radę to zrobić dzieci idąc do szły na ozet idą ścieżka rowerowa później przechodzą koło szkoły na przejściu dla pieszych no to gratulacje dla miasta całych radnych miasta AMEN

~Olo

~447 taka sagatowska siedzi u władzy z pół wieku i co zrobiła?

~Tess

Panie prezydencie ja się zapytam Pana kiedy pań poprawi bezpieczeństwo na skrzyżowaniu OZET chodzi o brakujacy fragment chodnika i ścieżki rowerowej znacie temat A nadal mówicie mi że bezpieczeństwo dzieci i osób to was protytet pytam czy zrobicie ten kawałek jak kogoś zabije auto w tedy dacie radę to zrobić dzieci idąc do szły na ozet idą ścieżka rowerowa później przechodzą koło szkoły na przejściu dla pieszych no to gratulacje dla miasta całych radnych miasta AMEN

manukun

@myślący
Aktywiści partyjni rozmywają problem, pisząc o opozycji. Opozycja narzeka. Bez sensu...

Mieszkańców interesuje, po co budować drogę pod oknami bloków na Skarpie, Pławie czy Porębach przez środek terenów rekreacyjnych ostatnio wyremontowanych za ciężkie miliony? Partie dyskutują, czyją jest zasługą ta ulica szumnie nazywana obwodnicą.

~real

czarno to widzę, za 200 mln zł można 15 km dróżki objazdowej ledwie zrobić

~logarytm

A ja czekam na wbicie pierwszych sztychów pod opozycyjny park dla psów

~huciak,tadek

Oni te łopaty wzieli dla propagandy ze niby cos tam kopia.To jest oszustwo,bo teraz robi sie maszynami a nie łopatami.Sam robiłem krotko taka łopata to wiem ze to najgorsza praca jest,po robocie wszystko boli.Beda mi tu teatr z łopatami pokazywać,banda nierobów.Poza tym to nie jest obwodnica tylko dodatkowa droga .Obwodnica to szła by w rejonie Pysznicy a nie przy blokach w centrum miasta.

~Kruger

Chetnie przygarnolbym z 10 wywrotek ziemi

~447

Błagam opozycjo skończcie się kompromitować tym hejtem!
Zróbcie coś dla miasta, bo już pół roku siedzicie w 7 osób w radzie miasta za nasze pieniądze (7x6x1000=42000 złotych) i coście zrobili z obietnic wyborczych? Nie widzę jakoś niczego...

~dziwak

To który już to raz rozpoczynają budowę tej obwodnicy? Chyba że to jakaś nowa obwodnica?

~inteligent

Do zofia, hejterze jeszcze pare dni temu czytałem na tym portalu wasze wypociny kiedy będzie budowana obwodnica a dziś jak budujemy tą obwodnice to zaczęli szczekac że to nie obwodnica. To ty jesteś największym dziadostwem w naszym mieście i lemngi o twoich poglądach. Takiej patologi jak wy nie ma w żadnym innym mieście w POLSCE a mi jest wielki wstyd że musze z tą patologią mieszkac w tym samym mieście.

~zofia

oni tymi łopatami powinni się w łeb walnąć.
ta ulica to katastrofa! i wspomnicie moje słowa.
ma być most i s74 więc po co to dziadostwo robić? na złość mieszkańcom skarpy? dla kilku minut lansu?

~Mieszkaniec

Opozycja hejtuje, a kiedy zacznie budować? Zapowiadali i obiecywali przed wyborami park dla psów (w ramach poprawy bezpieczeństwa) To ja się pytam, co z tym parkiem?

~Sprawiedliwy

Mówią że nie ma propagandy a z publicznej telewizji TVP wyrzucają i nie dają dojść do głosu ludziom którzy mówią prawdę jakie jest to sławetne PIS. A ta Ogórek to niezła kłamczucha.

~Sprawiedliwy

Banda nierobów mądrzy za publiczne pieniądze a propaganda jak za Gomułki tak jak to ktoś wcześniej napisał.
Łopatę każdy głupi potrafi wbić nie wierze już tym propagandzistą z PIS PO SLD PSL te wszystkie stare formacje to są zdrajcy tego kraju - sprzedają wszystko to co się da jeszcze sprzedać a PIS za plecami razem z PO chcą rozliczyć się z żydami w sprawie roszczeń o czym świadczą ich wizyty w Izraelu vel p. Legutko. I to są patrioci ? oni z prawicą nie mają nic wspólnego formacja o podłożu lewackim rozdawniczy kabaret z publicznych pieniędzy. Nie zabierajcie ludziom zarobionych pieniędzy to sobie sami poradzą a nie rzucacie resztki 500+ z tego co zabraliście przez tyle lat.

~wiechu

mieszkaniecST-Ty w ogóle czytasz to,co napiszesz?TIR 70 lat temu,pewnie z napędem konnym.Ciekawe,że tak wszyscy od 70 lat mieszkają w tym bloku.

~szczurs

Te łopaty i głupi urzednicy co udaja ze cos kopia to propaganda .Tak samo było za Gomółki.Pokazcie ze wiecie co to robota fizyczna,bo Lucek całe zycie nie pracował fizycznie tylko kombinował.

Mariusz77

Ale sie chłopiny narobiły tymi łopatami a do tego ile jeszcze sami siebie nachwalili .
Po bańce jak nic się im teraz należy , stać nas bo przeca tanie państwo od kilku lat mamy .

~Kryszak

Hehe. No już sami nie wiedzą co mówią. Park dla psów - ich sztandarowy pomysł wyborczy jak Lucek wybuduje też będą hejtować hehe.

~Polak

Po prostu opozycji zrobiło się łyso bo myśleli że Lucek żartował mówiąc że zrealizuje nie tylko swój program wyborczy ale również ich a teraz jak okazało się to prawda to się im zrobiło łyso

~Rambo

A i dobrze. Nic z tamtego kierunku dobrego nie przyjeżdża. Sama wąsata wiocha w toledach.

~Obi

Nikogo z opozycji nie było ? Nie cieszą się ? Chyba im nie potrzebna obwodnica. Bo most na sanie też nagle nie potrzebny umiech Pewnie nie będą jeździć ... bo będzie za wąska. I w ogóle nie za ich koryta wybudowana. Chyba że byli gdzieś i kartoniade robili w pare osób.

~siwy

podobno droga na pysznice ma być zamknięta na pół roku przez budowe obwodnicy?

~Kozak

No więc tylko cieszyć z tego wyjątkowego zbiegu okoliczności. umiech

~Hybo

Ja bym w ramach kampanii wyborczej do łopat opozycję zagonił. Na jeden dzień. Niech działają nie gadają

~Krakus

Kozak - obwodnica to jest inwestycja GDDKiA, a nie miasto. Mówiąc prościej - dofinansowanie jest centralne/państwowe, a nie samorządowe. Wszystkie drogi krajowe są pod nadzorem GDDKiA i żadne miasto nie może sobie ot tak zbudować obwodnicy w ciągu drogi krajowej. Pomijając fakt, że to są koszty nie do udźwignięcia dla miasta w perspektywie krótszej niż 10-15 lat.

~Kozak

Śmiechu warte, że za poprzednika tan obwodnica nie powstała. Tyle lat czekania z takim prostym tematem. No ale niektórym łatwiej było przepierdzieć przy biurku do 16 a pozniej do romy.

~dziadek

i tak trzymać ...głosujemy tylko na PiS....oni coś działają a za peło by nawet nowego chodnika nie zrobili tylko na Danzig by szło i Pomoren a u nas by jedynie skansen załozyli.....precz z peło i ich satelitami!!!!!!!

~Olo

oni się tylko do łopaty nadają, obrazki jak za komuny umiech