Czarny Bocian zaszczycił swoją obecnością miasto

Image

Spodobało mu się na stalowowolskich błoniach, więc postanowił zostać na jakiś czas. Dumnie spacerował zajadając z lokalnego stołu rozmaitości łąkowych.

To rzadki widok w Polsce, w Stalowej Woli tym bardziej, a jest na co popatrzeć. Czarne ubarwienie z charakterystycznym połyskiem, masa ciała nieco mniejsza niż u białego kuzyna, ale dziób czerwony, to samo nogi i skóra wokół oczu. Bez wątpienia to ptak dostojny i niezwykłej urody.

I choć nie lubi widoku ludzi i raczej woli ustronne miejsca, nie pogardził naszymi błoniami, gdzie przychodzi wielu mieszkańców. Sfotografować go udało się naszemu Czytelnikowi, który przysłał nam zdjęcia. Bociek przechadzał się po mokrej trawie wypatrując smacznych kąsków.

Czy pozostanie na dłużej? Czy gdzieś wśród drzew czeka na niego pani bocianowa? A może czarny gość zamieszka u nas na stałe i będzie powracał do Stalowej Woli regularnie co roku? Tego nie wiemy. Istnieje opcja, że jako światowe zwierzę przybył tu jedynie na rocznicowe obchody unijne, ale kto wie co siedzi w bocianiej głowie. Na pewno oznacza to jedno, że na błoniach mamy do czynienia z niezwykłymi ptakami i zaufania, którym obdarzają nas one tu przybywając nie możemy jako ludzie zmarnować. W końcu to my ingerujemy w ich życie, a nie oni w nasze. Warto o tym pamiętać.

Foto: Łukasz UrbanikKomentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Jonek

Czarno bocian to zły znak. Nic ci dobrego z tego nie będzie.

~zły

@inteligent: oszołom to ten co zapłodnił samice co cię wydaliła, a najgorsze, że to dziedziczne... zapytam poraz kolejny, po co tam dopuszczono ruch samochodowy??? Złośliwość urzędowych biurw chyba nie zna granic.

~Stalowa

@manukun Nie znam się na inwestycjach drogowych i nie wiem czy ta obwodnica to bubel.

manukun

@stalowa
Wkrótce główną atrakcją będzie bubel-obwodnica dla tirów

~Stalowa

W Białowieskim Parku Narodowym , który ma 10.5 tys. ha rośnie tylko 44 drzew o obwodzie powyżej 6m. Najgrubsze drzewo ma 7.41m .
Na Błoniach na ok. 50 ha takich drzew , które mają obwód więcej niż 6m jest kilka. Najgrubsze (topola biała) ma 7.5 m. To są nasze rodzime drzewa w czystym gatunku , które w Polsce są rzadko spotykane.
Samorządowcy ,,jarają'' się zapachem świeżo wylanego asfaltu a nawet nie wiedzą , że mamy w mieście takie perełki a nawet perły dendroflory.Urzędnicy , którzy zarządzają zielenią i od promocji miasta też nie wiedzą.
Te drzewa mają nie tylko dużą wartość przyrodniczą , ale również krajobrazową , kulturową .
Kiedy wycinano pierwszą sosnę w Puszczy Sandomierski ej pod budowę Zakładów Południowych to ta największa topola mogła mieć już 100 a może 120 lat.

~Soczi

Ładnie napisane. Przyjemnie się czytało

~sys

Musiał zbłądzić - on żyje w lesie.Chyba że wpadł na resztki po ostatniej imprezie.

~@turysta

p."edziu" ty ze swoim chłopem też tam będziesz wypoczywać? Chyba w krzakach no nie?

~Stalowa

@turysta
Piszesz , że błonia są piękne.Czy wiesz co na błoniach jest największą atrakcją przyrodniczą ? Dlaczego nazywane są zielonymi ogrodami miasta?

~Zuza

Co tam bocian czarny. Prawdziwą sensacją jes to , że na błonia wróciły (były , bo na tablicach są) cietrzewie. To bardzo rzadkie ptaki. Prawdopodobnie miasto znowu zadłużyło się i zakupiło je z prywatnej hodowli.

~turysta

Widac po wisach że zbliżają się wybory bo glupcy atakują rzczy z których wszyscy mieszkańcy się cieszą.

go123

Miał szczęście że go nie upolowali, jak przelatywał nad Libanem.

~inteligent

Do zły, oszołomie ta droga powstała po to że jak przyjadą ludzie z MZK sprzątac te wszystkie śmietniki to jak by dojechali do tych śmietników. Kolejny idiota zabiera głos w sprawach o których nie ma zielonego pojęcia, kiedy skończy się ta błazenada lemingów w naszym mieście.

~inteligent

Do zły, oszołomie ta droga powstała po to że jak przyjadą ludzie z MZK sprzątac te wszystkie śmietniki to jak by dojechali do tych śmietników. Kolejny idiota zabiera głos w sprawach o których nie ma zielonego pojęcia, kiedy skończy się ta błazenada lemingów w naszym mieście.

~turysta

Do manekina, po pierwsze dobrze wiesz że gdyby to PAN PREZYDENT L.N. [a swoją drogą więcej szacunku bo obecny prezydent to nie twój kolega, ale to świadczy o ty że nie dostałeś dobrebgo wychowania], decydował o przebiegu tej obwodnicy to ta obwodnica by miała całkiem inny przebieg bo było 5 propozycji ale SZLEZAK się uparł na obecny przebieg. Mimo wszystko ta obwodnica będzie przeboegac 100 metrów o BŁONII, więc nikomu nie będzie to przeszkadzało. Ale już dziś ci gwarantuje że po skończeniu tej obwodnicy na BŁONIACH będzie dwa razy więcej meszkańców wypoczywac i spędzac cudowne chwile.

~zły

@munkun - przecież już teraz można samochodem jeździć, bo jakiś matoł w administracji chciał chyba wszystkim na zlość... i całe "piękne" błonia możecie se wsadzić!!!

~Kazio

W ciepłe dni najwięcej tam jest okazów spożywających i biorących. Niestety tych dwunożnych.

~Swój

Wielka sesacja z lowodu jednego bociana! A czym zatem są te tablice informujące o rzekomym bogactwie flory i fauny ? Jedną wielką ściemą!!!! Kolejnym kłamstwem obecnej władzy!

~@turysta

Mogę zrozumieć,że człowiek z takiej mieściny jak Stalowa Wola jest strasznie ograniczony.Jednakzachwycać się dewastacją zieleni i wylanym asfaltem ,to chyba lekka przesada.INajpiękniejsze w Polsce Błonia.Boże drogi .

manukun

@turysta
Spokojnie Edziu, zaniedługo na błoniach nie będzie nikogo. Nie będzie chętnych na słuchanie huku tirów i wąchania spalin. Wszystko dzięki Nadbereżnemu i jego partii, którzy usilnie budują bubel-obwodnicę

~suweren -2019

"Jak nom kiedyś napomknęli, że są w stawie dwa piskorze, toźwa cały staw spuścili, chociaż wielki był jak morze...!" Oby tylko nie podzielił ten przybysz losu "Malowanego ptaka" opisywanego przez klasyka.!

~bidon

Bociany czarne regularnie żerują na Sanie w Stalowej. Podobnie jak zimorodki, brodźce piskliwe, sieweczki rzeczne, rybitwy rzeczne, rybitwy białoczelne i wiele innych, często dużo rzadziej spotykanych niż bocian czarny gatunków. A na przykład przed "rewitalizacją" skarpy gniazdował tam bączek, a na błoniach było kilka stanowisk słowików szarych, nie wspominając o innych gatunkach ptaków śpiewających.

~Dino

Niestety nie czeka na niego Pani bocianowa w zaroślach ,bo to bociek na czasie czyli bociek-gej europejczyk który za rok wpadnie tu w kolorach tęczy

~he hee

prawie 70 lat temu taki czarny bocian przyniósł w nasze strony "erdeesika".

Saturn

O to czarny bocian polujacy na czarne żaby

~jasio

turysto czy to srodowisko je takie zdrowe bo elektrownia go tak uzdrawia czy oczyszczalnia

~turysta

Te nasze BŁONIA to najpiękniejsze błonia w POLSCE , rozmawiałm z gościem z SANOMIERZA który zazdrościł nam naszych błonii.Codziennie tam tysiące mieszkańców spaceuje z kijkami , rowerzyści jeżdżą w bardzo zdrowym środowisku.

bzk

To ten sam;)

doda11

Rok temu widziałam w Rzeczycy długiej czarnego bociana jak chodził po łace.

~Qwerty

Czarny bocian rzeczywiście rzadko występuje, ale w naszych okolicach widywany był również w poprzednich latach. Sam widziałem go po drugiej stronie Sanu