Podpisano umowę na realizację Centrum Aktywności Seniora

Image

Stalowowolskie Centrum Aktywności Seniora staje się faktem. 3 lipca 2019 roku Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli podpisał umowę z wykonawcą, która wprowadza koncepcję centrum senioralnego w Stalowej Woli na etap realizacji. Profesjonalne miejsce dla działalności seniorów będzie zlokalizowane na pierwszym piętrze budynku „Centrum 4” mieszczącego się przy Al. Jana Pawła II 10.

– Dzisiejszy dzień jest dla mnie szczególny. Traktuję podpisanie tej umowy jak chrzciny dziecka, o które zabiegaliśmy od lat – mówił ze wzruszeniem Józef Górniak przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów obecny przy podpisaniu dokumentów.

– Patrząc na to jakie mamy wspaniałe, aktywne środowisko senioralne w naszym mieście, zawstydzające czasami młodszych pod względem ilości inicjatyw, to nie mam wątpliwości, że zasługujecie Państwo na takie centrum, które będzie modelowe nie tylko na skalę regionalną, ale ogólnopolską– zwrócił się do seniorów na ręce przewodniczącego rady seniorów prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Na prawie 1000 m kw. powstanie powierzchnia o mobilnym charakterze, dostosowana do aktualnych potrzeb seniorów. Zamiast schodów na pierwsze piętro wjedziemy windą. W części lokalu powstanie duża sala widowiskowo – artystyczna. Ponadto w budynku pojawią się: kawiarenka, sala do nauki języków obcych, sala komputerowa, która w razie potrzeby będzie pełniła rolę sali bankietowej, sala kuchenna, sala prac ręcznych, sala fitness, sala do zajęć wokalnych oraz sala do obsługi prawnej i działań medycznych. Ciekawym pomysłem zaproponowanym przez architektów jest możliwość stworzenia tarasu letniego, jako „zielonego dachu”. W lokalu będzie też wydzielona powierzchnia administracyjna dla osoby odpowiedzialnej za obiekt, jak i na potrzeby stowarzyszeń. Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

– To jest przede wszystkim projekt pod klucz czyli całkowita przebudowa obiektu razem z wyposażeniem. Zakres projektu był szczegółowo konsultowany z Miejską Rada Seniorów. Wybraliśmy odpowiednie pomieszczenia, których oczekują seniorzy– mówiła zastępca prezydenta Renata Knap.

Jak zapowiada Bogna Latawiec, pełnomocnik Centrum Aktywności Seniora w Stalowej Woli, obiekt ten będzie otwarty dla wszystkich seniorów, nie tylko tych zrzeszonych w klubach czy stowarzyszeniach.

– Ci, którzy nie chcą uczestniczyć w różnych grupach też będą mieli prawo korzystać z propozycji, które będą przygotowane. Na pewno nie będzie to samotna wyspa w mieście. Nie będzie tak, że my się zamkniemy w swoim gronie i tylko dla siebie będziemy działać. Chcemy wychodzić do ludzi, współdziałać międzypokoleniowo. Chcemy potencjał, który drzemie w seniorach wykorzystać dla miasta– mówiła Bogna Latawiec.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, jeszcze w tym roku zostaną wykonane prace projektowe i pozyskane pozwolenia na budowę, natomiast rzeczowa realizacja zaplanowana jest na przyszły rok. Pierwsze aktywności w Centrum będą się odbywać już w 2020 roku.

Stalowowolskie Centrum Aktywności Seniora, na wniosek samych zainteresowanych, będzie stanowiło odrębną jednostkę organizacyjną Miasta.

źródło: UM SW

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.