Minister Zdrowia na otwarciu w szpitalu

Image

To wyjątkowy dzień dla szpitala. W środę 10 lipca 2019 roku otwarto z wielką pompą nowy blok operacyjny, pracownię endoskopową i centralną sterylizatornię. Zadanie kosztowało ponad 25 mln zł.

Powiatowy Szpital Specjalistyczny zadanie realizował w ramach projektu „Dostosowanie bloku operacyjnego w szpitalu w Stalowej Woli do obowiązujących przepisów jako element polepszenia jakości świadczonych usług zdrowotnych”.

Inwestycja ta została zrealizowana od podstaw na całej powierzchni II piętra Pawilonu Diagnostyczno- Zabiegowego. Obejmowała kompleksowe roboty budowlane- wybudowanie nowych pomieszczeń, montaż instalacji, przecinek, prawe wykończeniowe, wymianę instalacji, przestarzałej aparatury i sprzętu medyczne bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni oraz wyposażenie ich w nowoczesną aparaturę medyczną. Powstał kompleksowo wyposażony blok operacyjny, składający się z 5 sal operacyjnych z zapleczem do przygotowania pacjenta do zabiegu, sali wybudzeniowej (pooperacyjnej) na 6 stanowisk oraz 3 sal zabiegowych pracowni endoskopowej- gastroskopii, kolonoskopii oraz sali przeznaczonej do zabiegów wykonywanych pod kontrolą aparatu RTG.

Na części parteru pawilonu powstała nowoczesna centralna sterylizatornia, która w celu umożliwienia bezpośredniego transportu narzędzi pomiędzy blokiem operacyjnym i sterylizatornią jest połączona z blokiem operacyjnym wydzielonymi dźwigami towarowymi, przy zachowaniu rozdziały dróg „czystych” od „brudnych”.

Powierzchnia całkowita nowych, wybudowanych i wyposażonych pomieszczeń wynosi 2390 m2. W salach bloku operacyjnego będą przeprowadzane zabiegi chirurgiczne, ortopedyczne, urologiczne, laryngologiczne, ginekologiczne.

- To jest historyczna chwila dla Powiatu Stalowowolskiego i szpitala. Decyzja o budowie bloku operacyjnego była bardzo trudna, gdyż w budżecie Powiatu Stalowowolskiego nie mieliśmy takich pieniędzy. Dzięki wspólnemu działaniu Rady i Zarządu Powiatu Stalowowolskiego mogliśmy tę inwestycję zrealizować. Chciałbym podziękować Zarządowi Województwa Podkarpackiego z Panem Marszałkiem Władysławem Ortylem na czele, za dofinansowanie naszej inwestycji w kwocie 10 mln zł. Ta inwestycja będzie długo i dobrze służyć mieszkańcom naszego powiatu– mówi Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.

Wykonanie nowego bloku operacyjnego było konieczne, gdyż stary blok operacyjny– uruchomiony 63 lata temu, nie był dostosowany do obowiązujących standardów.

Dzięki tej inwestycji znacznie polepszą się warunki pracy personelu medycznego, zwiększy się komfort leczonych pacjentów, a ponadto będzie możliwość wykonywania większej liczby zabiegów.

Całkowita wartość projektu pod nazwą „Dostosowanie bloku operacyjnego w szpitalu w Stalowej Woli do obowiązujących przepisów jako element polepszenia jakości świadczonych usług zdrowotnych”, ma wartość 24 mln 723 tys. zł, z czego zgodnie z decyzją Zarządu Województwa Podkarpackiego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020 wyniosło 9 mln 939 tysięcy złotych. Natomiast pozostałą kwotę – 14 mln 783 tys. zł zapewnił Powiat Stalowowolski. Ponadto poza projektem, niezbędne dla funkcjonalności całej inwestycji, dofinansowanie szpitala wyniosło ok. 1 mln zł.

Na otwarcie bloku zjechało się wielu gości, począwszy od ministrów, poprzez przedstawicieli władz wojewódzkich i najwyższych, lokalnych włodarzy miast i gmin, skończywszy na ministrze zdrowia.

- To był wspaniały czas budowy. Jestem z tego powodu szczęśliwy, szczególnie dlatego, że już nie będziemy mówić „stary blok operacyjny”, tylko będziemy mówić „nowy blok operacyjny”. Nasz staruszek skończył 63 lata. Jestem szczęśliwym człowiekiem, bo udało nam się ten etap zrealizować- powiedział dyrektor szpitala Edward Surmacz.

- Ta dzisiejsza uroczystość pokazuje po co są te nakłady, po co wzrastają te nakłady na ochronę zdrowia. Mówimy, że mamy te 100 mld na ochronę zdrowia w tym roku wydawanych z pieniędzy publicznych. Generalnie te pieniądze powinny iść w takim kierunku, żeby pacjent czuł poprawę, żeby miał zwiększone bezpieczeństwo, żeby miał możliwość szybkiego przejścia przez Szpitalny Oddział Ratunkowy i trafienia na bezpieczny blok operacyjny i to się tutaj dzieje. To jest efekt dobrze ulokowanych pieniędzy publicznych, pieniędzy z budżetu, z samorządu i ze środków Unii Europejskiej. To jest przykład jak powinniśmy tych pieniędzy używać- mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Miejsce dziś uroczyście otwarte nie tylko spełnia wszystkie wymogi jakie będą egzekwowane we wszystkich polskich szpitalach, ale również zaopatrzone zostało w sprzęt z najwyższej światowej półki.

- To jest krok wręcz wyprzedzający rozwiązania, które ministerstwo proponuje jako dobry standard w całej Polsce. Jaki tutaj jest efekt? Pacjent jest obsługiwany i zabezpieczony na bieżąco.- mówił minister.

Jako „zabiegowiec” minister pokreślił, że warunki mamy świetne, nie tylko na pacjentów, ale i dla personelu, który będzie pracował w godnych warunkach.

Głos zabrał również, w imieniu prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego minister Inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Przeczytał przesłanie od premiera, a także skierował do zebranych kilka słów.

- To już piąta inwestycja w ostatnich latach realizowana przy wsparciu funduszy europejskich i tu trzeba pogratulować aktywności całej administracji szpitala, panu staroście, panu prezydentowi, że dbają o swój szpital. To na pewno szpital, który wymaga inwestycji. Te inwestycje, tylko te same współfinansowane ze środków unijnych, są na kwotę ok. 44 mln zł, z czego 22 mln zł stanowi dofinansowanie. Ale wsparcie szpital otrzymał również na 2 projekty z rezerwy budżetu państwa, decyzją pana premiera Mateusza Morawieckiego, na każdy jeden 2 mln zł. Myślę, że to jeszcze nie koniec. To pokazuje, że aby mieć sukces trzeba się starać, trzeba szukać możliwości. Te możliwości są w funduszach europejskich, mamy także własne środki- mówił Jerzy Kwieciński.

Jak zapewnił starosta, powiat po środki będzie sięgał, by realizować kolejne inwestycje. Po serii przemówień obiekt poświęcono. Następie przybyli goście obejrzeli nowe pomieszczenia. Wkrótce pojawią się w nich nowi pacjenci.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Tłok

Ale ich się tam pchało do przecinania tej wstęgi że wciskali się by sobie przeciąć. Boże jaki kabaret tyle że nie śmieszny a żenujący jak wszystkie te ich kabaretowe gagi co kilka dni! Tylko czekać jak dwa rzędy nędą robić do przecinania. Stare chłopy a zachowują się jak dzieci. Żenua.

~Mariusz77

Śmieszą mnie te wpisy wychwalajace szpitale w innych większych miastach Od razu widać ze ich autor w dupie był i gówno widział. Akurat ja bylem w szpitalach np w Rzeszowie, Warszawie , Lublinie i Krakowie naróżnych oddzialach i myslicie ze q tamtych szpitalach sytuacja np w łazienkach wyglada inaczej ?? Czy np łóżka dla pacjentów są jakieś lepsze ?? Albo wyżywienie 5 gwiazdkowe ??
Wszędzie można zobaczyć takie sytuacje jak opisujecie . Nasz szpital w niczym się nie wyróżnia .

~Tusq

A To mógłby być taki fajny prywatny niemiecki szpital...

~Ilona. B

Rude maja parcie na szkło

~podatnik

~pacjentka

Chyba nie myślisz te osoby na zdjęciu jeśli zaszłaby potrzeba to byli by leczeni w na naszym oddziale wewnętrznym.

~pacjentka

Jak czytam o oddaniu kolejnych sterylnych pomieszczen z takim tez sprzętem to jak to się ma do oddzialow wewnętrznego, chirurii, ortopedii gdzie bakterie, zarazki "chodza prawie piechota " !!! Odwiedzalam znajoma na oddziale wewetrzym gdzie lazienka jest zbiorowa, ze starymi brodzikami, umywalkami, ze zbieranym moczem na parapetach, nieraz baseny staly na umywalkach gdzie nie można było umyc rak. Sale 8, 10 osobowe ze sprzętem komunistycznym. Mam pytanie czy przybyly minister widział warunki w w|w oddziałach jak "przechowywani " sa chorzy, czy widział co jedza ? Może dobrze było go tam wprowadzić aby dolozyl staran aby te warunki chorych zmienić. Co z tego, ze wykona się sterylnie zabieg jak polozy się później chorego w takich warunkach gdzie nieraz konczy się to zgonem. Może odpuscic sobie ten rozmach imprez w naszymmiescie i zainwestować te pieniądze na remont tych oddzialow w szpitalu, która ma opinie mieralni. Miasto się starzeje a chorzy leczeni w tym szpitalu kiedy skutki leczenia zawodzą, w innych szpitalach jak przywozi się pacjenta z tego szpitala to padaja słowa dlaczego tak długo czekano z ta wizyta.Nieraz sprawa jest przegrana z dalszym leczeniem. Niech urzędnicy pomysla realnie o tej inwestycji do końca, bo taka reklama sterylności tylko odcinka nie wyleczy do końca chorego.

~Wyborca

Widać po komentarzach, że opozycja to nie chce rozwijać szpitala i nienawidzi mieszkańców Stalowej Woli!

~Szymek

Ksiundz musi byc - pokropic i skasowac . Polska XXI wiek ...
Edek zgolił wons umiech

~lola

Zaprosili biznesmena w sutannie, który z terenu parafii uczynił prywatny folwark i czepie kasę każdego miesiąca. Wtajemniczeni mówią o 10 tys. PLN. Zorganizował na terenie placu parafii "Akademię Nauki Jazdy" i postawił dwa szlabany zamykane z wieczora na kłódkę. Na szlabanach zawieszona jest okrągła metalowa tarcza a na niej napis "TEREN PRYWATNY". Biskup sandomierski jest świadom zbycia(przekształcenia) części mienia na prywatne?

~Tak

"Tak będzie", czy myślisz że pierwszy dostaniesz pawulon? Lecz się bo jak nie to czego pragniesz dostaniesz!

~Tak będzie!

Poczekajcie tylko jak opozycja przejmie władzę, zamiast leczenia zrobią wydział eutanazji.
To takie modne, europejskie!

~~WTF?

Mieszkańcy nie bardzo chcą się leczyć w tej umieralni.Popytaj kogoś kto tam leżał, zwłaszcza na wewnętrznym czy neurologii to ci prawdę powie o tej opiece.

~Gumboom

Wszystko fajnie, tylko po co tam ten bydlak w sutannie?

~WTF?

Szczyt kretynizmu!
Opozycja ujada, że się szpital rozwija. Że mieszkańcy będą mieli lepszą opiekę... Wytłumaczy mi ktoś dlaczego oni tak nienawidzą ludzi?

~Hejt stop

Nakwiczał się opozycyjny hejter? Powstawał kłamstwa i głupoty? Przeszło czy nadal BUL?

~Gierek

Nic się nie zmieniło z partyjniactwem przez 30 lat.Toważysze pomożecie?Pomożemy!

~Brawo ty

A leków brak. A pan minister w tym czasie bawi się nożyczkami i zajmuje się lansikiem. Jak się narodowi rząd nie podoba, to trzeba wymienić naród to jest dewiza rządzących. Jak coś nie działa to pisowiec wychodzi i odwraca kota ogonem ze działa i koniec, bo on tak powiedział. A Beta w Brukseli odniosła kolejny „wielki” sukces z liczbą 27 przeciw, aż jej słuchawki opadły z uszu. Ciekawe czy prezes czeka z kolejnym wieńcem na lotnisku :-)))

~Www

Gdyby hipokryzja Pana Webera wytwarzała prąd, to zasiliłby elektrownie w Dolinie Krzemowej. Wstydu nie ma, pobozny katolik, a w parku przy gawiedzi daje profilaktyczne KLAPSY dzieciom

~STALOWKA

W moim miejscu zamieszkania nie ma szpitala ale dom .

~jaki

Po co tam był Rzegocki skoro się nie cieszył?

~Mariusz77

Rozumiem że wkur@#a Was ta cała szopka, mnie wku@#a też ale takie same cyrki byly za teraźniejszej opozycji ....czyżby u wielu Was oznaki utraty pamięci ???
I druga sprawa . Jakim debilem trzeba być aby mieć coś przeciw temu że w swoim miejscu zamieszkania rozwija się szpital .

~bum

POzazdrowsic to co sie teraz dzieje w St W

~Gryf

Polityczne kurestwo w akcji.

~boby

Jest OK tak trzymajcie dzięki w imieniu ludzi dobrej woli !!!

~televau

Andrzeju, przecież Ty byłbyś lepszym ministrem niż ten z klauzulą sumienia. Kiedy załatwi sprawy wynagrodzeń dla lekarzy rezydentów? Dlaczego go nikt nie pyta co się dzieje, że nie ma lekarstw w aptekach! Czy Nadbereżny musi się cały czas wygłupiać(chodzi o wypowiedź o sercu szpitala)? A ten od niszczenia sądownictwa i wymiaru sprawiedliwości co tu szukał? Może chciałby zreformować także służbę zdrowia? Błazenada!

~ssmiech

Za tymi nożyczkami musiały pisiory ze 3 sklepy odwiedzić hahahah bo w jednym tyle by nie kupili !!Ale za to takie unijne bo niebieskie !!Zenada roku tyle budowniczych oddzialu!!

~Piwniczanka 2

Bardzo się cieszymę i gratuluję , poprawią się warunki pracy napewno , małymi kroczkami do sukcesu . Życzę miłej pracy personelowi i dobrych zarobków zwłaszcza średniemu personelowi .

~Mieszkanka

A Pan Wesołowski to jako przyszły pacjent tam był zaproszony. Pan w-ce dyrektor na drugim planie.

~RasaPanów

PiSowskie H.... nie ma leków a ci sobie przecinają wstęgi, co tam robi Rzegocki ten kapciowaty lizus Chodorek co trzyma Nadbereżnemu telefon aby mu robić zdjęcia, lata za nim jak piesek. Zarabia taki po 5 tysięcy złotych miesięcznie i to jego obowiązki ?? pytam za pieniądze mieszkańców lata za Nadbereżnym i co robi ??

~Mieszkanka

Pani sekretarka to totalnie poplynela nikt jej nie powiedział że na takie uroczystości to potrzebna sukienka w jednym kolorze lub kostium z klasą... Ale nie wszyscy ja posiadają. Za to panie z bloku zyskały umundurowanie dzięki ministrowi.