Minister Zdrowia na otwarciu w szpitalu

Image

To wyjątkowy dzień dla szpitala. W środę 10 lipca 2019 roku otwarto z wielką pompą nowy blok operacyjny, pracownię endoskopową i centralną sterylizatornię. Zadanie kosztowało ponad 25 mln zł.

Powiatowy Szpital Specjalistyczny zadanie realizował w ramach projektu „Dostosowanie bloku operacyjnego w szpitalu w Stalowej Woli do obowiązujących przepisów jako element polepszenia jakości świadczonych usług zdrowotnych”.

Inwestycja ta została zrealizowana od podstaw na całej powierzchni II piętra Pawilonu Diagnostyczno- Zabiegowego. Obejmowała kompleksowe roboty budowlane- wybudowanie nowych pomieszczeń, montaż instalacji, przecinek, prawe wykończeniowe, wymianę instalacji, przestarzałej aparatury i sprzętu medyczne bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni oraz wyposażenie ich w nowoczesną aparaturę medyczną. Powstał kompleksowo wyposażony blok operacyjny, składający się z 5 sal operacyjnych z zapleczem do przygotowania pacjenta do zabiegu, sali wybudzeniowej (pooperacyjnej) na 6 stanowisk oraz 3 sal zabiegowych pracowni endoskopowej- gastroskopii, kolonoskopii oraz sali przeznaczonej do zabiegów wykonywanych pod kontrolą aparatu RTG.

Na części parteru pawilonu powstała nowoczesna centralna sterylizatornia, która w celu umożliwienia bezpośredniego transportu narzędzi pomiędzy blokiem operacyjnym i sterylizatornią jest połączona z blokiem operacyjnym wydzielonymi dźwigami towarowymi, przy zachowaniu rozdziały dróg „czystych” od „brudnych”.

Powierzchnia całkowita nowych, wybudowanych i wyposażonych pomieszczeń wynosi 2390 m2. W salach bloku operacyjnego będą przeprowadzane zabiegi chirurgiczne, ortopedyczne, urologiczne, laryngologiczne, ginekologiczne.

- To jest historyczna chwila dla Powiatu Stalowowolskiego i szpitala. Decyzja o budowie bloku operacyjnego była bardzo trudna, gdyż w budżecie Powiatu Stalowowolskiego nie mieliśmy takich pieniędzy. Dzięki wspólnemu działaniu Rady i Zarządu Powiatu Stalowowolskiego mogliśmy tę inwestycję zrealizować. Chciałbym podziękować Zarządowi Województwa Podkarpackiego z Panem Marszałkiem Władysławem Ortylem na czele, za dofinansowanie naszej inwestycji w kwocie 10 mln zł. Ta inwestycja będzie długo i dobrze służyć mieszkańcom naszego powiatu– mówi Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.

Wykonanie nowego bloku operacyjnego było konieczne, gdyż stary blok operacyjny– uruchomiony 63 lata temu, nie był dostosowany do obowiązujących standardów.

Dzięki tej inwestycji znacznie polepszą się warunki pracy personelu medycznego, zwiększy się komfort leczonych pacjentów, a ponadto będzie możliwość wykonywania większej liczby zabiegów.

Całkowita wartość projektu pod nazwą „Dostosowanie bloku operacyjnego w szpitalu w Stalowej Woli do obowiązujących przepisów jako element polepszenia jakości świadczonych usług zdrowotnych”, ma wartość 24 mln 723 tys. zł, z czego zgodnie z decyzją Zarządu Województwa Podkarpackiego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020 wyniosło 9 mln 939 tysięcy złotych. Natomiast pozostałą kwotę – 14 mln 783 tys. zł zapewnił Powiat Stalowowolski. Ponadto poza projektem, niezbędne dla funkcjonalności całej inwestycji, dofinansowanie szpitala wyniosło ok. 1 mln zł.

Na otwarcie bloku zjechało się wielu gości, począwszy od ministrów, poprzez przedstawicieli władz wojewódzkich i najwyższych, lokalnych włodarzy miast i gmin, skończywszy na ministrze zdrowia.

- To był wspaniały czas budowy. Jestem z tego powodu szczęśliwy, szczególnie dlatego, że już nie będziemy mówić „stary blok operacyjny”, tylko będziemy mówić „nowy blok operacyjny”. Nasz staruszek skończył 63 lata. Jestem szczęśliwym człowiekiem, bo udało nam się ten etap zrealizować- powiedział dyrektor szpitala Edward Surmacz.

- Ta dzisiejsza uroczystość pokazuje po co są te nakłady, po co wzrastają te nakłady na ochronę zdrowia. Mówimy, że mamy te 100 mld na ochronę zdrowia w tym roku wydawanych z pieniędzy publicznych. Generalnie te pieniądze powinny iść w takim kierunku, żeby pacjent czuł poprawę, żeby miał zwiększone bezpieczeństwo, żeby miał możliwość szybkiego przejścia przez Szpitalny Oddział Ratunkowy i trafienia na bezpieczny blok operacyjny i to się tutaj dzieje. To jest efekt dobrze ulokowanych pieniędzy publicznych, pieniędzy z budżetu, z samorządu i ze środków Unii Europejskiej. To jest przykład jak powinniśmy tych pieniędzy używać- mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Miejsce dziś uroczyście otwarte nie tylko spełnia wszystkie wymogi jakie będą egzekwowane we wszystkich polskich szpitalach, ale również zaopatrzone zostało w sprzęt z najwyższej światowej półki.

- To jest krok wręcz wyprzedzający rozwiązania, które ministerstwo proponuje jako dobry standard w całej Polsce. Jaki tutaj jest efekt? Pacjent jest obsługiwany i zabezpieczony na bieżąco.- mówił minister.

Jako „zabiegowiec” minister pokreślił, że warunki mamy świetne, nie tylko na pacjentów, ale i dla personelu, który będzie pracował w godnych warunkach.

Głos zabrał również, w imieniu prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego minister Inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Przeczytał przesłanie od premiera, a także skierował do zebranych kilka słów.

- To już piąta inwestycja w ostatnich latach realizowana przy wsparciu funduszy europejskich i tu trzeba pogratulować aktywności całej administracji szpitala, panu staroście, panu prezydentowi, że dbają o swój szpital. To na pewno szpital, który wymaga inwestycji. Te inwestycje, tylko te same współfinansowane ze środków unijnych, są na kwotę ok. 44 mln zł, z czego 22 mln zł stanowi dofinansowanie. Ale wsparcie szpital otrzymał również na 2 projekty z rezerwy budżetu państwa, decyzją pana premiera Mateusza Morawieckiego, na każdy jeden 2 mln zł. Myślę, że to jeszcze nie koniec. To pokazuje, że aby mieć sukces trzeba się starać, trzeba szukać możliwości. Te możliwości są w funduszach europejskich, mamy także własne środki- mówił Jerzy Kwieciński.

Jak zapewnił starosta, powiat po środki będzie sięgał, by realizować kolejne inwestycje. Po serii przemówień obiekt poświęcono. Następie przybyli goście obejrzeli nowe pomieszczenia. Wkrótce pojawią się w nich nowi pacjenci.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Jola

Sekretarka Surmacza dała popis szyku i elegancji. Gdzie w taką żółtą sukienkę się ubrała, to nie festyn tylko oficjalna impreza. Totalne bezguście. Ale co oczekiwać od dziewczynki która potrafi tylko powiedzieć, że dyrektor zajęty albo ,że go nie ma.

~kleo

Faktycznie....Dyrektor coś " zbidniał"

~Anna

Pan Komsa nie do poznania.....co sie stało

~Pracownik

A Surmacz to udar przeszedł, bo jakąś twarz ma nie symetryczną. Czy to może ludzka krzywda mu w końcu bokiem wychodzi.

~pacjent

Te panie z bloku to moze troche na diete!

~Adek

Ta żółta suknia nie na taka impreze!!!!!!!co to za pani???

~:-D

Dziwne, że hejty z Rzeszowa pisane są... Pozdro Dario!

~Wyborca PO

Hau hau hau hau hau hau hau hau hau hau hau hau hau hau hau hau hau hau hau

~Iwona

~pacjent chyba cię pojebało, każdy jak może unika tego szpitalaumiech

~Golarz Filip

Tego tvn24 I TVN nie pokaże. Bo po chyj! Wolą kwiczeć

~pacjent

No i mamy szpital z 22 wieku , cała POLSKA nam zazdrości.

~@@@@@@

Tak zapytam z ciekawości. Jestem po przypadkowej podyplomówce o kierunku dietetyka. Dyplom mam z Wydziału Medycznego. Czy mogę pisać, że jestem lekarzem????????????????

~Podatnik

Synuś Sagatowskiej senator bez konkursu dostał pracę i bez kompetencji.

~WyborcaPiS

Ludzie skarżą się na Webera, że zbierali podpisy dla niego, a on nawet nie podziękował.

~prawica

sagatowska jeździ po świecie z izby wycieczkowej parlamentu i nie miała czasu "pracować" w terenie?

~Tural

Bo Weber tak ma. Poznaj go blizej to zobaczysz. Poza tym, moglby sobie darowac to golenie wlosow na czole. Wyglada dosc smiesznie.

~Bezczelny

Jpdl każdy chciał sobie uciąć. Pytanie dlaczego pan Weber pisze że jest PRAWNIKIEM, jak ukończył tylko administrację publiczną, to nie studia prawnicze. Tak jak Beata Kempa, która twierdzi że jest prawniczką po administracji publicznej. Czy media mogą tym się zająć. ???

~Mariusz

Jako pacjent mogę tylko podziękować bo to bliżej, na miejscu niż Rzeszów

~LEKARZ

Widzę że już rozpoczęła się obstrukcja totalnych trolli opozycyjnych. Czterech ministrów, to cztery czopki na start, po około godzinie jeśli objawy nie ustąpią kolejne 4 czopki. Potem tylko lewatywa, ale taka turbo!

~@PreczZpis

A co zrobiła PO? N I C kompletne NIC, tylko prywatyzować chcieli....!!!!

~toż to szok

No toż to szok. Prawda pośle? Karierę można zrobić. Nosząc torebki. Ale spojrzeć w lustro bez obrzydzenia potrafisz?

~PreczZpis

Co za kłamstwo i pisowskie draństwo. Ani Weber, ani Kwieciński ani ten z wąsem minister dziwak nie zasłużyli się tej inwestycji. Pchaja się do otwarcia. Albo ta Plich co ona zrobiła. Bezczelne dranstwo i pycha

~Abcd

Mówcie konkretnie o kogo chodzi ?? Kto jest taki chu.... z tych lekarzy ?? Kto wam nie pasuje ?? Nie uogólniajcie bo w tym szpitalu są i fajni lekarze którzy są z powołania. Byłem operowany na ortopedii i po za tym ze warunki słabe to operacja przebiegła sprawnie rehabilitacja super, nie mam problemów z noga do tej pory. Lekarze młodzi i sympatyczni.

~łoś

Co Folcika słabo wspiera cyganeria rozwadowska ale starostwo da zarobić za poświęcenie ?

~mieszkaniec

Widzę, że troll opozycyjny czuwa i wstawia durne komentarze i nienawiść.
BRAWO OPOZYCJA widać jak "zależy" wam na mieszkancach Stalowej WOli!
Mnie nie interesuje kto tam był kto budował, ważne ŻE WYBUDOWAŁ, a nie te wasze hejty!

~mik

Wyposażenie jest. Jeszcze tylko dobrych lekarzy brak.

~Jerro

Wszystko fajnie i elegancko brakuje tylko ludzi którzy będą te operacje przeprowadzać , bo dla tych co teraz pracują w szpitalu to zakłady mięsne w Nisku trzeba reaktywować bo tam każdy rzeźnik miał by zajęcie

~toto

Co tego Rzegockiego tak połamało, czas czy może ciężar odpowiedzialności za sprawy powiatu?

~Wyk

Dyrektor szpitala coś słabo wygląda.

~Qwerty

O Rafał wrócił, ciekawe kto go zastępuje w roli dziewczyny Kaczyńskiego?