Bank Spółdzielczy w Grębowie pod nadzorem zarządu komisarycznego

Image

Od kilku dni napływają do nas informacje w sprawie problemów w Banku Spółdzielczym w Grębowie. Klienci mieli problemy z wybraniem gotówki i przelewem środków, ludzie koczowali przed placówką.

10 lipca 2019 r. doręczono podjętą jednogłośnie na posiedzeniu w dniu 9 lipca 2019 r. decyzję Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) o ustanowieniu zarządu komisarycznego w Banku Spółdzielczym w Grębowie. Decyzja KNF weszła w życie z dniem 10 lipca 2019 r.

Skład zarządu komisarycznego w Banku Spółdzielczym w Grębowie ma skład: Zbigniew Leszek Górniak (przewodniczący zarządu komisarycznego), Joanna Mandla (członek zarządu komisarycznego), Edyta Maria Glajcar (członek zarządu komisarycznego). Są to osoby posiadające kwalifikacje i doświadczenie zawodowe odpowiednie do sprawowania funkcji w zarządzie komisarycznym.

Jak czytamy na stronie KNF „Komisja, biorąc pod uwagę analizę stanu faktycznego oraz obowiązujący stan prawny, stwierdziła spełnienie przesłanek wynikających z art. 145 ust. 1 ustawy Prawo bankowe i zasadność ustanowienia w Banku zarządu komisarycznego w celu zapewnienia efektywności wdrażanego planu naprawy. Zarząd komisaryczny został zobowiązany m.in. do sporządzenia sprawozdania finansowego Banku na dzień poprzedzający dzień ustanowienia zarządu komisarycznego oraz poddania tego sprawozdania badaniu przez biegłego rewidenta”.

Ustanowienie zarządu komisarycznego nie wpływa na organizację i sposób działania banku spółdzielczego, z wyjątkiem zmian przewidzianych ustawą Prawo bankowe. Klienci banku od kilku dni próbują wybrać swoje środki lub dokonać przelewów. Pieniądze wybierane z bankomatów ograniczane były do 2 tys. zł, mimo, że limity dzienne były wyższe. Korzystano bowiem z „obcych” bankomatów. Przed bankiem przez całą noc koczowali ludzie przerażeni utratą środków, często oszczędności życia.

„Decyzja KNF nie wpływa na sposób obsługi klientów Banku Spółdzielczego w Grębowie. Bank spółdzielczy nadal będzie świadczył usługi w dotychczasowym zakresie. W mocy pozostają stosunki umowne łączące Bank Spółdzielczy w Grębowie z klientami. Nadal obowiązują również umowy z pracownikami i kontrahentami Banku Spółdzielczego w Grębowie. Z dniem 10 lipca 2019 r., stosownie do art. 145 ust. 2 ustawy Prawo bankowe, rada nadzorcza zostaje zawieszona, członkowie dotychczasowego zarządu banku zostają odwołani z mocy prawa, a ustanowione wcześniej prokury i pełnomocnictwa wygasają. Od decyzji KNF rada nadzorcza może wnieść skargę do sądu administracyjnego w terminie 7 dni od daty doręczenia decyzji. Wniesienie skargi nie wstrzymuje wykonania decyzji”- zdecydowała Komisja Nadzoru Finansowego.

Teraz to na zarząd komisaryczny przeszło prawo podejmowania uchwał i decyzji we wszystkich sprawach zastrzeżonych w ustawie Prawo bankowe i statucie do właściwych władz i organów banku. Na czas trwania zarządu komisarycznego kompetencje innych organów banku zostały zawieszone.[/p]

Jak podano suma bilansowa banku na dzień 31 maja 2019 r. wynosiła 60.208.213 zł. Depozyty zgromadzone w bankach spółdzielczych są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). Szczegółowe informacje na temat systemu gwarantowania depozytów są dostępne w serwisie internetowym BFG.
Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Staszek

Ja mam kredyt rolniczy w Nest banku z gwarancją COSME. Warunki całkiem niezłe. Kuzyn wziął u nich kredyt na rozwój swojego biznesu i też nie narzeka. Są elastyczni.

~Andrzej

Teraz wszyscy z Grębowa i okolic przenoszą swoje rachunki, lokaty oraz zobowiązania kredytowe do Nest Bank SA PP ul. Okulickiego 98 (przy Hali Targowej) w Stalowej Woli.
Nest nie pobiera za prowadzenie rachunków czy obsługę karty debetowej absolutnie i bezwarunkowo żadnych pieniędzy. Dość łupienia ludzi!
I lokaty mają nawet 4% na powitanie nowych klientów!

~do nesta

niema bank problem tylko przestal dzisiaj istniec,jak nic niewiesz to sie nie udzielaj i nieobiecuj gruszek na wierzbie,a i napisz kto jest wlasicicielem tego twojego cudownego banku co daje 4 % na lokacie,hahaahahahaha,podaj nazwiska wiekszosciowych udzialowcow!

~Nest Bank SA

`do nesta- prosze nie siać propagandy, myli pan fundusze. To nie Abris Capital tylko ANA Capital!
Od tego typu pogłosek teraz właśnie bank spółdzielczy ma problem, a prokurator robote.

Odnośnie lokat, mamy nawet 4% w skali roku!

~Rozsądny

Ja od razu, po przelewie z pracy wypłacam całą wypłatę i trzymam w domu, nie ufam banksterom.

~jasio

a nie na jakiejś ławce

~jasio

a ja kapustę czymam w beczce schowanyj gleboko przed ludożercami

~england

niewiecie czy jutro bank jest czynny,bo siostra wraca z anglii i chciala kase wyplacic bo wychodzi za maz ,a ma tam ze 100 tys

~do nesta

panie nest prosze sprawdzic kto jest wlascicielem tego banku i czy jest wyplacalny !?,ahahahahaha.podpowiem ;mówi ci cos get back?

~Jagna

Zmienili obsade banku w 2014 roku na zlodziejskich Pisiurkow to macie ciułacze.To dopiero sie zaczyna!
Przyklad idzie z gory !! Zlodzueje

~Taka prawda

Proszę Bardzo ile Ludzi do banku stoi w kolejce zakładać konta a mówią że bieda na wioskach .

~Kamil1

Czyżby skok Grebów

~Nest Bank SA

Teraz wszyscy z Grębowa i okolic przenoszą swoje rachunki oraz zobowiązania kredytowe do Nest Bank SA PP przy Hali Targowej w Stalowej Woli.
Nest nie pobiera za prowadzenie rachunku czy obsługę karty debetowej absolutnie i bezwarunkowo żadnych pieniędzy. Dość łupienia ludzi!!!

~drobny81

A co z pieniędzmi z MPKZP przy HSW S.A. nad któmi nadzór sprawował MZZP Solidarność? Czy coś wiadomo? Komuś oddali dasę?

~Bartek W.

Ja już od dawna nie trzymam pieniędzy na koncie, jak tylko dostanę na nie wypłatę, to wypłacam wszystko. Gdyby nie wymóg posiadania konta w pracy, to w ogóle bym go nie miał.

~Ona

Machloje robiły i tyle kredyty pożyczki i giełda dodatkowo nieudaczników naaprzyjmowali i narobiły bigosu

~Kajetan

Kto rozsądny trzyma pieniądze w takich dziwnych instytucjach. Jakby suweren włożył do Niemca to nadal by miał

~jazda

Na boczny trawę kładą to idż zobacz jak rośnie a nie zachodż w głowę w poważnych tematach o których nie masz pojęcia.

~Mariusz77

do wyboca... Dziwisz się ludziom po tych wszystkich aferach . ich kasa ich wybór gdzie ja trzymają . Czy Ty ufałbyś bankowi po takim wprowadzeniu zarządu komisaryczn:go ??Ryzykowalbys swoja kasą lub kasą rodziny ??

Pewnie zaraz napiszesz ze to ploty rozpuszczane przez wielkie banki aby zniszczyć te male doprowadzaja do takich sytuacji .

jazda

Opozycja zmieniła bank. Z metalowca przezucila się do grębowa, że pieniędzy zabrakło. I co powiesz na ten temat manukun hejterze.

~superogier

Mieeetek z n4 wybrałeś wszstkom kasem?

~lol

A co ze SKOK-iem Małopolska w Stalowej Woli? Zamyka oddziały, zwalnia ludzi, koniec działalności???

~Polak

Podobno kliku pracowników banku, grało na giełdzie pieniędzmi klientów i wszystko stracili. Po za tym, człowiek rozsądny nie trzyma pieniędzy w banku, bo to instytucja, niegodna zaufania.

art2deco

Po Amber Gold już nikt nie czeka.

wyborca

Psychologia tłumu. Wystarczy podrzucić plotkę, zagrać na emocjach i tak oto można doprowadzić do upadłości banku.

~siwy

to ejst właśnie trzymanie $ w banku. na Cyprze rząd chciał by był dzienny limit wypłacanych pieniędzy z banku . moje pięniądze i nikomu nic do tego. Donald Tusk o ile pamiętam mowił że pięniądze w zusie nie są Polaków...