Radni obejrzeli najważniejsze stalowowolskie inwestycje realizowane w 2019 roku

Image

W poniedziałkowe popołudnie radni Rady Miejskiej z Komisji Gospodarki Komunalnej, Geodezji, Architektury i Ochrony Środowiska odbyli wizję w terenie. Rajcy zobaczyli najważniejsze inwestycje zaplanowane w budżecie na rok 2019, które są obecnie realizowane.

Pierwszym punktem wycieczki były stawy osadowe. Jeszcze kilka tygodni i stalowowolska bomba ekologiczna zostanie rozbrojona. Prawdopodobnie w sierpniu tego roku zakończy się rekultywacja stawów osadowych znajdujących się na terenach po byłej Hucie Stalowa Wola.

Teren inwestycji zlokalizowany jest w południowo-zachodniej części miasta (były teren Huty Stalowa Wola). Znajdowało się tam sześć stawów osadowych i składowisko odpadów innych niż niebezpieczne. W najstarszych stawach (I-V) zdeponowane zostały odpady niebezpieczne. Stawy te były zbiornikami ziemnymi, które powstały po wybraniu piasku. Staw VI, który był zbiornikiem betonowym wyłożonym z płyt i uszczelniony bitumem, zawierał ścieki przemysłowe. Staw ten zaczął w pewnym momencie przeciekać.

Przedsięwzięcie polegało na wybraniu i unieszkodliwieniu odpadów niebezpiecznych ze stawu osadowego nr VI i uzupełnieniu go gruntem, ułożeniu warstw rekultywacyjnych na stawach osadowych I-VI oraz na składowisku odpadów innych niż niebezpieczne. Szczelne powierzchnie całego zrekultywowanego terenu zostały odwodnione z wód opadowych za pomocą rowów opaskowych oraz projektowanego zbiornika chłonnego. Na terenie składowiska przewidziano również montaż dwóch studni odgazowujących a na nich montaż pasywnej pochodni do spalania biogazu. Zrekultywowany teren został zagospodarowany zielenią w postaci traw.

NOWA DROGA PRZEZ HUTĘ

Kolejnym punktem na mapie miasta, który odwiedzili radni, była budowana droga łącząca ul. Solidarności z ul. Centralnego Okręgu Przemysłowego. Całość zadania obejmuje przebudowę drogi na odcinku prawie 2,5 km. Dodatkowo zaplanowano jednostronną, dwukierunkową, asfaltową ścieżkę rowerową i chodnik.

Remont podzielony został na dwa etapy. Pierwszy obejmował prace od ul. Solidarności do skrzyżowania z firmą MISTA, które zakończyły się w 2018 roku. W ramach tego etapu prac wykonana została cała sieć podziemna oraz oświetlenie. Następna część robót rozpoczęła się początkiem 2019 roku, natomiast zakończenie zaplanowano na wrzesień. Całość zadania opiewa na kwotę 13 mln 379 tys. zł.

ROZBUDOWA PSP 3

Niewątpliwie istotną, z punktu widzenia edukacji, inwestycją jest rozbudowa Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bohaterów Westerplatte. „Trójka” zostanie powiększona o piękną i funkcjonalną halę sportową z pełnym zapleczem rozwojowym, jak siłownie, sale do fitnessu oraz zajęć korekcyjnych, a także bardzo istotne dla komfortu uczniów zaplecze szatniowe, którego do tej pory tam brakowało. Za halą sportową powstanie taras i wyjście ewakuacyjne. Powierzchnia inwestycji to około 700 metrów kwadratowych.

Architektura została w pełni dostosowana do klimatu starej części Stalowej Woli. Nowa hala sportowa uzyska formę trzech prostopadłościennych asymetrycznych brył powiązanych ze sobą szklaną wstęgą, jaką dostrzec można również w najstarszych budynkach Stalowej Woli. Hala pokryta będzie dachem szedowym, bezpośrednio nawiązującym do wielkoprzemysłowych obiektów części Centralnego Okręgu Przemysłowego. Między nowym budynkiem i starą bryłą szkoły utworzony zostanie dziedziniec, na którym dzieci będą mogły spędzać przerwy oraz odbywać zajęcia lekcyjne w cieplejsze dni. Na jednej ze ścian planowane jest wykończenie z tynku pokrytego czarną farbą kredową, gdzie pojawi się motyw przewodni grafiki Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Obiekt będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Rozbudowa powinna zakończyć się wraz z końcem sierpnia 2020 roku. Koszt całości prac wraz z wyposażeniem to około 9 mln zł.

ROZWADOWSKI „SOKÓŁ”

Wartą zaprezentowania inwestycją w Rozwadowie jest przebudowa i remont „Sokoła”. Podczas prac remontowych duży nacisk kładziony jest na to, aby odtworzyć całą estetykę budynku sprzed ponad 100 lat. Kolorystyka obiektu będzie jasna, będą to głównie kolory: biały, szary, écru. W większości pomieszczeń położona zostanie nowa stolarka, lecz wykonana w ramach odwzorowania tego, co było kiedyś, okna i podłogi będą o charakterze zabytkowym.

Układ funkcjonalny „Sokoła” nie zmieni się. Będą garderoby, sala widowiskowa na około 80 osób. Na pierwszym piętrze przewidziano dwie sale muzyczne i antresolę nad salą widowiskową, na poddaszu magazyny i salę pamięci.

Będą miejsca parkingowe, taras i stoliki z krzesłami, salonik i miejsce spotkań.

Budynek przechodzi renowację dzięki 10-milionowemu dofinansowaniu z RPO Województwa Podkarpackiego. Do użytku zostanie oddany w sierpniu 2020 roku.

PODKARPACKIE CENTRUM PIŁKI NOŻNEJ

Na trasie objazdu nie mogło zabraknąć Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej, które powstaje przy ul. Hutniczej w Stalowej Woli, a jego oddanie do użytku zaplanowane jest na najbliższe miesiące.

Projekt budowy Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej w Stalowej Woli zawiera między innymi przebudowę płyty głównej boiska do piłki nożnej o wymiarach 68 m x 105 m wraz z systemem podgrzewania murawy, oświetleniem i wyposażeniem. Dodatkowo wybudowane zostało zaplecze szatniowo-sportowe z trzema kondygnacjami wraz z krytą trybuną na 2000 miejsc oraz boisko ze sztuczną nawierzchnią z balonem pneumatycznym.

W Centrum według założeń będą trenować młodzi piłkarze z terenów Podkarpacia, Lubelszczyzny i województwa świętokrzyskiego, ale mile widziane będą także kluby z innych regionów Polski.

źródło: UM SW

Przewiń do komentarzy
Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.