Radni obejrzeli najważniejsze stalowowolskie inwestycje realizowane w 2019 roku

Image

W poniedziałkowe popołudnie radni Rady Miejskiej z Komisji Gospodarki Komunalnej, Geodezji, Architektury i Ochrony Środowiska odbyli wizję w terenie. Rajcy zobaczyli najważniejsze inwestycje zaplanowane w budżecie na rok 2019, które są obecnie realizowane.

Pierwszym punktem wycieczki były stawy osadowe. Jeszcze kilka tygodni i stalowowolska bomba ekologiczna zostanie rozbrojona. Prawdopodobnie w sierpniu tego roku zakończy się rekultywacja stawów osadowych znajdujących się na terenach po byłej Hucie Stalowa Wola.

Teren inwestycji zlokalizowany jest w południowo-zachodniej części miasta (były teren Huty Stalowa Wola). Znajdowało się tam sześć stawów osadowych i składowisko odpadów innych niż niebezpieczne. W najstarszych stawach (I-V) zdeponowane zostały odpady niebezpieczne. Stawy te były zbiornikami ziemnymi, które powstały po wybraniu piasku. Staw VI, który był zbiornikiem betonowym wyłożonym z płyt i uszczelniony bitumem, zawierał ścieki przemysłowe. Staw ten zaczął w pewnym momencie przeciekać.

Przedsięwzięcie polegało na wybraniu i unieszkodliwieniu odpadów niebezpiecznych ze stawu osadowego nr VI i uzupełnieniu go gruntem, ułożeniu warstw rekultywacyjnych na stawach osadowych I-VI oraz na składowisku odpadów innych niż niebezpieczne. Szczelne powierzchnie całego zrekultywowanego terenu zostały odwodnione z wód opadowych za pomocą rowów opaskowych oraz projektowanego zbiornika chłonnego. Na terenie składowiska przewidziano również montaż dwóch studni odgazowujących a na nich montaż pasywnej pochodni do spalania biogazu. Zrekultywowany teren został zagospodarowany zielenią w postaci traw.

NOWA DROGA PRZEZ HUTĘ

Kolejnym punktem na mapie miasta, który odwiedzili radni, była budowana droga łącząca ul. Solidarności z ul. Centralnego Okręgu Przemysłowego. Całość zadania obejmuje przebudowę drogi na odcinku prawie 2,5 km. Dodatkowo zaplanowano jednostronną, dwukierunkową, asfaltową ścieżkę rowerową i chodnik.

Remont podzielony został na dwa etapy. Pierwszy obejmował prace od ul. Solidarności do skrzyżowania z firmą MISTA, które zakończyły się w 2018 roku. W ramach tego etapu prac wykonana została cała sieć podziemna oraz oświetlenie. Następna część robót rozpoczęła się początkiem 2019 roku, natomiast zakończenie zaplanowano na wrzesień. Całość zadania opiewa na kwotę 13 mln 379 tys. zł.

ROZBUDOWA PSP 3

Niewątpliwie istotną, z punktu widzenia edukacji, inwestycją jest rozbudowa Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bohaterów Westerplatte. „Trójka” zostanie powiększona o piękną i funkcjonalną halę sportową z pełnym zapleczem rozwojowym, jak siłownie, sale do fitnessu oraz zajęć korekcyjnych, a także bardzo istotne dla komfortu uczniów zaplecze szatniowe, którego do tej pory tam brakowało. Za halą sportową powstanie taras i wyjście ewakuacyjne. Powierzchnia inwestycji to około 700 metrów kwadratowych.

Architektura została w pełni dostosowana do klimatu starej części Stalowej Woli. Nowa hala sportowa uzyska formę trzech prostopadłościennych asymetrycznych brył powiązanych ze sobą szklaną wstęgą, jaką dostrzec można również w najstarszych budynkach Stalowej Woli. Hala pokryta będzie dachem szedowym, bezpośrednio nawiązującym do wielkoprzemysłowych obiektów części Centralnego Okręgu Przemysłowego. Między nowym budynkiem i starą bryłą szkoły utworzony zostanie dziedziniec, na którym dzieci będą mogły spędzać przerwy oraz odbywać zajęcia lekcyjne w cieplejsze dni. Na jednej ze ścian planowane jest wykończenie z tynku pokrytego czarną farbą kredową, gdzie pojawi się motyw przewodni grafiki Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Obiekt będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Rozbudowa powinna zakończyć się wraz z końcem sierpnia 2020 roku. Koszt całości prac wraz z wyposażeniem to około 9 mln zł.

ROZWADOWSKI „SOKÓŁ”

Wartą zaprezentowania inwestycją w Rozwadowie jest przebudowa i remont „Sokoła”. Podczas prac remontowych duży nacisk kładziony jest na to, aby odtworzyć całą estetykę budynku sprzed ponad 100 lat. Kolorystyka obiektu będzie jasna, będą to głównie kolory: biały, szary, écru. W większości pomieszczeń położona zostanie nowa stolarka, lecz wykonana w ramach odwzorowania tego, co było kiedyś, okna i podłogi będą o charakterze zabytkowym.

Układ funkcjonalny „Sokoła” nie zmieni się. Będą garderoby, sala widowiskowa na około 80 osób. Na pierwszym piętrze przewidziano dwie sale muzyczne i antresolę nad salą widowiskową, na poddaszu magazyny i salę pamięci.

Będą miejsca parkingowe, taras i stoliki z krzesłami, salonik i miejsce spotkań.

Budynek przechodzi renowację dzięki 10-milionowemu dofinansowaniu z RPO Województwa Podkarpackiego. Do użytku zostanie oddany w sierpniu 2020 roku.

PODKARPACKIE CENTRUM PIŁKI NOŻNEJ

Na trasie objazdu nie mogło zabraknąć Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej, które powstaje przy ul. Hutniczej w Stalowej Woli, a jego oddanie do użytku zaplanowane jest na najbliższe miesiące.

Projekt budowy Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej w Stalowej Woli zawiera między innymi przebudowę płyty głównej boiska do piłki nożnej o wymiarach 68 m x 105 m wraz z systemem podgrzewania murawy, oświetleniem i wyposażeniem. Dodatkowo wybudowane zostało zaplecze szatniowo-sportowe z trzema kondygnacjami wraz z krytą trybuną na 2000 miejsc oraz boisko ze sztuczną nawierzchnią z balonem pneumatycznym.

W Centrum według założeń będą trenować młodzi piłkarze z terenów Podkarpacia, Lubelszczyzny i województwa świętokrzyskiego, ale mile widziane będą także kluby z innych regionów Polski.

źródło: UM SW
Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
manukun

@ekspert
Płacą kluby? Ile umów zostało podpisanych do tej pory? Jeśli wierzyć obietnicom przedwyborczym, centrum piłkarskie powinno funkcjonować od zeszłego roku. Czyli umowy z klubami piłkarskim albo przynajmniej porozumienia już powinny być podpisane.

@wiemy
W Stalowej Woli potrzeba co najmniej kilka tysięcy etatów, żeby mówić o znaczącej poprawie rynku pracy, a ty jak zwykle bredzisz coś o Ukraińcach. Nadbereżny nie realizuje swoich obietnic wyborczych. Gdzie obiecane miejsca pracy i nowe tereny inwestycyjne?

~ekspert

pod koniec pazdziernika 12 lub 26 to dwa terminy 1 meczu warstwa wegetacyjna jest tylke teraz rurki z podgrzewaniem i trawa

~~kibic

Większe brednie to ty w temacie stadionu wypisujesz.Coś tam wiedzący mówią że może uda się pod koniec pażdziernika zagrać a ty twierdzisz że na początku września i główną zrobią w tydzień.W Mielcu podgrzewaną murawę robili 6 tygodni a gdzie przygotowanie boiska ,póżniej poprawy niedoróbek i usterek no i oddania ,pozwolenia.Ale ty zapewne w PIAŚCIE rozmawiałeś z kierownikiem jak browary i fajki kupował i tak cię zapewnił.Po prostu jesteś mądry inaczej i,otrząśnij się i przestań pisać te bzdury.

~Wygodny

Niewygodny: jakbyś potrafił czytać to było posiedzenie Komisji Gospodarki Komunalnej, Geodezji, Architektury i Ochrony Środowiska. No ale durnie bez matury nie potrafią czytać. Tylko pismo obrazkowe

~Niewygodny

Gdzie jest Przytuła?
Gdzie jest Butryn?
Gdzie jest Brzeziński?
Gdzie jest Marczak?

Brawo dla PZPRoszowskiej! Była!

~yurulson

Dlaczego nie ma głownego obiboka Nadbereznego.Nic nie robi to chociaz mogłby pokazac sie na zdjeciach .

~Kika

Do informator. Tak tak. Sobieraj to nawet MATURY nie ma. Wszyscy wiedzą że powtarzał nawet klasę w podstawówce.

~kibic

Do śmiesznego emeryta, po pierwsz murawa na tych dwóch boiskach trenngowych dziś będzie skończona a na plycie głównej tą murawe ulożymy w ciągu tygodnia do końca lipca. Po drugie po to 2 trybuny abyśmy mogli w przyszłości grac w 1 lidze a potem awansowac do ekstaklasy bo na gre w ekstrklasie są wysokie wymagania z PZPN. [LICENCJA]. A niby jak działacze na tym stadionie mogĄ zarobic czy wiesz że każda złotówka wpływająca do klub jest księgowana. A na koniec w MIELCU kiedy ich STAL grała w 2 lidze na mecze chodziło do tysiąca kibiców a dziś gdy grają w 1 lidze na mczachw MIELCU zasiada 5 tysięcy kibiców a MIELEC jest dużo mniejszy od STALOWEJ WOLI. Tak że daj sobie spokój z wypocinami bo kompromitujesz wszystkich mieszkańców naszego miasta.

~informator

Jedynie PAN ZABOROWKI, SIBIGA i SOBIRAJ mają akieś pojęcie o inwestycjach jak powinno się je robic. Jeszcze jedno dlaczego te pani P , ma taką kwaśną mine podczas tej inspekcji o to jest pytanie? Czyżby ją zatkało rozmiarem inwestycji w naszym mieście?.

~informator

Jedynie PAN ZABOROWKI, SIBIGA i SOBIRAJ mają akieś pojęcie o inwestycjach jak powinno się je robic. Jeszcze jedno dlaczego te pani P , ma taką kwaśną mine podczas tej inspekcji o to jest pytanie? Czyżby ją zatkało rozmiarem inwestycji w naszym mieście?.

~Adam

Co miała wniesc ta pokazówka? Zabrakło tylko tołcika i lasełów oraz włęczania płezentów siełotom z Domu Dziecka

~Zks

Przeciez oni nie wiedza na czym polega budowa więc po co oni tam w ogole chodzą, co umia?nic

~Sześć 6 7

Widzę, że oprócz Pani Proszowskiej opozycja olała temat, a potem nie wiedzą co w mieście się buduje

~Karlay

Może czas się przejść na te niezrealizowane?

~Polak

A co do trybun to była potrzebna z szatniami i zapleczem bo załatwianie swych potrzeb za płotem w 21 w nie jest fajny tym bardziej dla zawodowego piłkarza

~Termin

Pierwszy mecz będzie 26 października tak mówią niektórzy działacze

~buhahaaa

i co łopozycja???? zatkało????? można coś zrobić dla miasta??? Ano widać...można.TYlko PiS...peło do lamusa.

~emeryt&

W takim tempie jak beda ukladac murawe to otworza stadion za rok.A jak zabraknie kasy to jeszcze dluzej.Po co dwie trybuny jak nie bedzie tylu kibicow na meczach.Po to chyba zeby koszty byly wyzsze.Ten stadion nigdy nie przyniesie dochodu.Jedynie dzialacze na tym zarobia.500 osob na meczu to bedzie maksimum.Jedna trybune bedzie mozna zamknac.

~wiemy

Do manekin, błaźnie nie powtarzaj się bez przerwy ze swoimi wypocinami bo całe miasto się z ciebie śmieje ile razy będę cię informował że w aszym mieście brakuje rąk do prac i nikt tu ne zainwestuje swoich potężnych pieniędzy.[pracuje w naszym mieście 700 UKRAINCÓW].

~kibic

Do emeryt , o co akie brednie piszesz i się kompromitujesz krzesełka to w tydzień czasu zainstalujemy i zrobimy to zaraz po ułożeniu murawy na tym stadionie. A dlaczego bo podczas ukladania tej murawy będzie się bardzo kurzyło więc te krzesełka na dzień dobry by się bardzo zabrudziły.. Już na początku września wszyscy mieszkańcy będą oglądac mecze domowe na nowym stadionie.

~emeryt&

Zobaczcie na stadion.Tam nie ma krzeselek.Wiec za kilka miesiecy odbior.Kibice obejrza najblizsxy mecz w grudniu.Jak bedzie.Lucek znowu oszukal.

~Stalowa

Trudno mi uwierzyć, że Pan Zarzeczny na głównej antenie Polsatu w głównych wiadomościach mógł coś takiego powiedzieć.

~ssmiech

Patrza i mysla co by tu jeszcze spartolic hahahahahahah

~ppp

a dlaczego nie wszyscy radni są obecni ???????????????

umarly

Gdzie poszerzenie strefy ekonomicznej o której było mówione przed wyborami? Wszystko o czym napisane jest powyżej to wydatki a inwestycji brak.

~Duke

Ścierwa partyjne w akcji!

~ekspert

Centrum pilkarskie kluby płacą kasę za wynajem czyli teoretycznie zwiekszenie przychodów klubu społki miejskiej

manukun

Gdzie obiecywane od 2014 r. nowe tereny inwestycyjne? Pochwalił się radny wydawaniem pieniędzy. Które z tych "inwestycji" będzie dawać dodatkowe wpływy do budżetu miasta?

~`123

dlaczego nie sprawdzą jakie brudne są ulice osiedlowe na Porębach od 4 lat nie sprzątane .SPRZĄTAJĄ TYLKO KOLO SZKOŁY NR12 BO UCZY PREZYDENTA MATKA I KOŁO KOŚCIOŁA BO PREZYDENT MA DARMOWĄ REKLAMĘ OD PROBOSZCZA!!!!!!!