Urzeczywistnia się współpraca w ramach Czwórmiasta

Image

Przedstawiciele Urzędów Miast ze Stalowej Woli, Tarnobrzega, Niska i Sandomierza wzięli udział w dwudniowych warsztatach z przygotowania wspólnej strategii samorządów.

Wszystko w ramach podpisanego 5 kwietnia 2019 r. porozumienia o nawiązaniu współpracy między tymi miastami, które ustanowiło tzw. Czwórmiasto.

– Bardzo się cieszę, że na bazie porozumienia, które mówi o wzajemnej współpracy i wymianie doświadczeń, możemy budować nasze działania oraz tworzyć strategię rozwoju miast. Wyrażam nadzieję, że spotkanie pozwoli nam wypracować wspólny dokument i przygotować się na wprowadzenie strategii rozwoju– mówiła Renata Knap, zastępca prezydenta Stalowej Woli.

Bliskość geograficzna, potencjał ludnościowy (ponad 300 tys. mieszkańców powiatów, których stolicami są miasta- sygnatariusze), wspólna historia oraz dopełniająca się różnorodność funkcji społeczno- gospodarczych stwarzają potencjał budowy silnego, zintegrowanego, atrakcyjnego dla mieszkańców, turystów i biznesu ośrodka aglomeracyjnego.

Największą szansą Czwórmiasta jest prezentacja na zewnątrz jako wspólnego, dużego ośrodka, liczącego łącznie ponad 300 tys. mieszkańców. Oznacza to, że o wiele łatwiej będzie znaleźć uzasadnienie m.in. dla pozyskania dużych inwestycji infrastrukturalnych. W tym kontekście w szczególności należy podkreślić szanse, jakie wiążą się z koncepcją budowy kompleksowej sieci kolejowej i drogowej prowadzącej do Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Dla ośrodków Czwórmiasta szczególnie duże znaczenie będzie miało włączenie w bezpośrednią sieć wszystkich ośrodków, m.in. poprzez projekt nowej trasy ekspresowej S9 Radom-Rzeszów, odcinek trasy ekspresowej S74 Nisko-Tarnobrzeg- Opatów czy wreszcie poprzez nową linię kolejową dużych prędkości, która mogłaby biec równolegle do S74 i w ten sposób spiąć wszystkie ośrodki Czwórmiasta zarówno wewnętrznie, jak również zewnętrznie (w kierunku CPK, Warszawy i Rzeszowa). Umożliwi to mieszkańcom wszystkich 4 miast dojazd do Warszawy i CPK w czasie ok. 2 godzin, a do Rzeszowa poniżej 1 godziny.

W dalszej perspektywie rozważone zostanie również powołanie wspólnej, sformalizowanej reprezentacji, np. w formie stowarzyszenia, związku międzygminnego lub powiatowo-gminnego. Porozumienie ma charakter otwarty i mogą do niego przystąpić kolejne samorządy.

źródło: UM SW
Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
manukun

Może zamiast gruszek na wierzbie i megalomanii zacząć od prozicznej autobusowej linii międzymiastowe? Kto zapłaci za pociągi? Miasta z porozumienia? Ledwo wiążą koniec z końcem. Kolejne cudo roku wyborczego, które w listopadzie trafi do szuflady z braku finansowania.

~prawica

nie wiem co tam robi Nisko, chyba chodzi, że nasi sądzą, że będą za pisem głosować bo ich uzależnią, ale to złudne Nisko obawia się wchłonięcia i zawsze będzie ograniczać Stalową, Sandomierz i Tarnobrzeg liczy że coś urwie od pisowców dzięki pisowskiej woli i wsparciu kolaborantóww W-wie, ale to złudne bo tak naprawdę nikt z nimi się nie liczy, bo co to za postacie umiech

Junosza

Jak do tej pory to całe czwórmiasto to tylko okazja do pobierania diet i spożywania ciasteczek oraz kawy przez naszych wybitnych samorządowców, kiedy przyjdzie czas na jakiekolwiek efekty??? Jaki potencjał do zaoferowania ma Nisko????

manukun

@mieszkaniec
Byłeś chociaż poza granicami administracyjnymi miasta? Chyba nie. Na razie Stalowa Wola wyludnia się i starzeje najszybciej na Podkarpaciu. W tym samym czasie byle Krosno czy Mielec notują wzrost liczby ludności, nie wspominając o Siedlcach, Nowym Sączu czy jeszcze mniejszej Wrześni.

A to tylko miasta porównywalne do naszego. Rzeszów bije nas na głowę w rozwoju, a Ty łykasz propagandę sukcesu jak pelikan.

~prawica

TylkoZKS Stalowa znika z mapy Polski co roku jest mniej mieszkańców, reszty nie skomentuję bo to idiotyzmy pisowskie umiech

~suseł

Ciekawe gdzie jest nasz pierwszy bełkot ktory na niczym sie nie zna.?Pewnie kupuje nowy garniak na wybory i nowa fryzura.

TylkoZKS

Opozycja jak zawsze potrafi tylko szczekać. Oni by chcieli, żeby Stalowa Wola zniknęła z mapy Polski, a Polska z mapy Europy - zwolennicy PO marzą o powstaniu landu warszawskiego, jako 17. kraj związkowy Niemiec.

~Szary

Znakomita inicjatywa, warto iść wspólnie, wbrew hejterom i idiotom.

~ekspert

mamy chetnych do stworzenia aglomeracji stalowowolskiej tylko tego ie zmarnować a potem wcielić do naszego miasta

~Olo

myślą ze coś urwią na kolaboracji z pisem stalowowolskim, szukają szans

~mieszkaniec

Wiadomo że to STALOWA będzie rozdawac karty w rym towarzystwie bo nasze masto obecnie najlepiej się rozwija z wszystkich miast w POLSCE.

~wołskicz

Nadberezny wybuduje w Turbi drugie okęcie ,tylko jak dostanie kredyt z banku.Ale jak nie dostanie kredytu ?to mieszkancy juz moga skakac z radosci, ze bedziemy miec blisko drugie okęcie.Jasionka bedzie musiala byc zamknieta,bo Tutbia -okęcie 2 przejmie wszystkie samoloty.

~Informator

Dobrze że są plany wspólnego portu lotniczego w. Turbii konkurującego z Jasionka

cdn

manekin...nie masz racji.Jestes debilem

manukun

@cdn
Bogactwo Stalowej Woli bierze się z kredytów i wyprzedaży majątku miejskiego, a nie rozsądnego zarządzania. Niestety.

Marim

Tłumy. Urzędników.

~mik

Bardzo duże zainteresowanie.
Tłumy na sali.

cdn

Wszystko fajnie.Proszę tylko nie zapominać kto tu rządzi.To oczywiste ze bidne miasteczka typu Tarnobrzeg czy Nisko muszą sie podporządkować rozwijającej sie i największej Stalowej Woli.Bo jak sie mówi....Przy bogatym i biedny zyska.Inaczej to będzie nie sprawiedliwe i niepotrzebne.