Ostatni dzień mrożenia cen prądu

Image

W poniedziałek 29 lipca upływa termin składania oświadczeń, które będą podstawą do zamrożenia cen prądu. W przeciwnym wypadku niektórzy zapłacą więcej za energię elektryczną.

Ustawa, która weszła w życie 29 czerwca 2019 r., zakłada zamrożenie cen prądu m.in. dla:

• gospodarstw domowych,
• mikro i małych firm,
• szpitali,
• jednostek sektora finansów publicznych, do których zalicza się m.in. organy władzy publicznej, jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, jednostki budżetowe, samorządowe zakłady budżetowe, agencje wykonawcze oraz uczelnie publiczne,
• innych państwowych jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej.

Wyżej wymienieni odbiorcy, za wyjątkiem gospodarstw domowych, muszą złożyć oświadczenie o tym, że są końcowymi odbiorcami energii elektrycznej.

Oświadczenie powinno trafić do przedsiębiorstwa energetycznego, które sprzedaje nam energię elektryczną.

Zamrożenie cen energii elektrycznej nie dotyczy średnich i dużych firm. Od 1 lipca przedsiębiorstwa obrotu energią mogą podnosić im opłaty. Ministerstwo przypomina, że grupa największych firm może ubiegać się o udzielenie pomocy de miminis za drugie półrocze 2019 r.

Przypominamy, że mikroprzedsiębiorca – to przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

• zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz:
• osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Mały przedsiębiorca – przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

• zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz:
• osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro – i który nie jest mikroprzedsiębiorcą.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =