Powstanie nowoczesna instalacja spalania paliw alternatywnych

Image

TAURON zamierza wesprzeć Stalową Wolę. Miasto planuje zbudować nowoczesną instalację spalania paliwa alternatywnego (RDF). 9 sierpnia podpisano list intencyjny w tej sprawie.

- Chcemy, by nowa instalacja służyła mieszkańcom miasta, a ponadto stała się atrakcyjnym miejscem pracy w Stalowej Woli- mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia.- Stalowa Wola to ważne miejsce na energetycznej mapie Polski. Cieszę się, że miasto zainteresowane jest budową nowoczesnej instalacji RDF. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe będzie wykorzystanie zawodowego potencjału mieszkańców Stalowej Woli- podkreśla prezes TAURONA.

Paliwa alternatywne (RDF) to pełnowartościowe paliwo powstałe w wyniku przetworzenia starannie wyselekcjonowanych frakcji z odpadów innych niż niebezpieczne, które są dopuszczone przez prawo do termicznego odzysku.

- Ten projekt pozwoli nam wykonać ruch w kierunku rozwoju w zakresie energetyki spełniającej najwyższe standardy. To także dowód, że TAURON jest otwarty na lokalne potrzeby mieszkańców Stalowej Woli, a dla miasta jest partnerem odpowiedzialnym społecznie– mówi Lucjusz Nadbereżny, Prezydent Stalowej Woli.

Proces produkcji paliwa alternatywnego odbywa się w dedykowanych zakładach przetwórczych, skąd gotowy produkt dostarczany jest do jednostek wytwórczych. Produkcja energii elektrycznej i ciepła prowadzona jest przy wykorzystaniu urządzeń i instalacji spełniających najwyższe standardy jakości oraz uznawane za najlepsze dostępne techniki, co pozwala na dochowywanie znacznie ostrzejszych i szerzej określonych norm i wymagań środowiskowych niż w przypadku paliwa węglowego.

Ostatni etap budowy bloku 450 MW

W Stalowej Woli powstaje nowoczesna jednostka gazowo-parowa o mocy 450 MWe. Blok będzie pracował w wysokosprawnej kogeneracji, obok energii elektrycznej będzie wytwarzał ciepło na potrzeby komunalne i parę technologiczną dla pobliskich zakładów przemysłowych.

Działania podjęte w ostatnich latach spowodowały, że na terenie budowy Elektrociepłowni Stalowa Wola trwają końcowe prace montażowe. Zgodnie z planem pierwsze uruchomienie turbiny gazowej nastąpi w listopadzie, a przewidywany termin pierwszej synchronizacji bloku z siecią wyznaczony został na koniec bieżącego roku.

W Elektrociepłowni Stalowa Wola budowane jest także rezerwowe źródło ciepła, na które składają się kotłownia oraz instalacje pomocnicze i łączące kotłownię z instalacjami budowanego bloku gazowo-parowego. W kotłowni zostaną zainstalowane 4 kotły podgrzewające wodę sieciową na potrzeby grzewcze systemu ciepłowniczego Stalowej Woli i Niska oraz jeden kocioł wytwarzający parę wodną dla lokalnych odbiorców przemysłowych. Przekazanie instalacji do eksploatacji ma nastąpić w I kwartale 2020 roku.

Inwestycje w fotowoltaikę

Grupa TAURON prowadzi program budowy farm fotowoltaicznych na niewykorzystanych gospodarczo terenach należących do Grupy. Program jest jedną z inicjatyw wpisujących się w przyjęte kierunki strategiczne, opierające się na rozwoju czystej energii, które będą podstawą budowy wartości Grupy TAURON do 2025 r.

Obecnie program jest na etapie planowania, w tym uzyskiwania niezbędnych decyzji administracyjnych. Obejmuje on pięć lokalizacji, a potencjał każdej z farm jest silnie uzależniony od uwarunkowań lokalizacyjnych, co rzutuje na wielkość mocy instalacji.

Jedną z przygotowywanych w ramach programu lokalizacji jest Stalowa Wola, gdzie aktualnie trwa procedura uzyskiwania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Kolejne działania etapu planowania projektu to uzyskanie warunków zabudowy i odrolnienie gruntu, a następnie uzyskanie pozwolenia na budowę.

Materiał video




Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =