Żaden z pracowników Elektrowni nie straci pracy

Image

Taką deklarację złożył w piątek przedstawiciel TAURONA. Część osób będzie mogła zostać na miejscu, część na lepszych warunkach pracować na Śląsku. Do 2023 r. osiągną wiek emerytalny.

9 sierpnia 2019 roku w Stalowej Woli, w budynku Urzędu Miasta Stalowa Wola przy ul. Kwiatkowskiego, po rozmowach z załogą Elektrowni, związkami zawodowymi i władzami miasta i przedstawicielami grupy Tauron Polska Energia, wypracowane zostało stanowisko, które przedstawiono mediom na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej. Wynik: żaden pracownik nie zostanie bez „opieki”. Kto nie zechce podjąć pracy gdzie indziej, wyjdzie z EC z pakietem osłonowym.

Przez ostatni tydzień toczyło się wiele rozmów, odbywały się konsultacje, choć o tym, że Elektrownia będzie likwidowana wiedziano lata temu. Po ostatnich doniesieniach, jakoby TAURON wycofywał się na dłuższą metę z miasta wiadomo już na pewno, że Grupa nie opuści Stalowej Woli.

- Grupa Tauron ze swoim kapitałem nie tylko pozostaje w Stalowej Woli, z zapewnieniem miejsc pracy dla wszystkich pracowników, również z pomysłem na to, aby rozwijać swoją działalność, ale energetyka w Stalowej Woli, Grupa TARON będzie liderem rozwiązań ekologicznych, zielonych i Stalowa Wola będzie tym miejscem, które wpisuje się zarówno w wymagania Unii Europejskiej, jak również w standardy, które chcielibyśmy budować- mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Przypomnijmy, że bloki 120 MW w związku z przepisami będą musiały ulec likwidacji. Są one najstarszymi aktywami wytwórczymi TAURON Wytwarzanie, które ze względu na niespełnianie wymagań środowiskowych Unii Europejskiej zostaną wyłączone z eksploatacji najpóźniej do końca 2020 roku. Dwa z ośmiu takich bloków konwencjonalnych znajdują się w Stalowej Woli. Po wyczerpaniu godzin derogacyjnych, eksploatacja bloków 120 MW z prawnego punktu widzenia nie będzie możliwa.

Spółka podejmuje szereg działań, których celem jest uniknięcie społecznych skutków wyłączenia z eksploatacji bloków ESW. Od 2018 roku obowiązuje trzyletni pakiet osłonowy w formie rekompensat i odpraw, a na podstawie porozumienia ze stroną społeczną wydłużone zostały okresy wypowiedzeń. Ponadto trwają przygotowania do uruchomienia programu wsparcia dla pracowników. Działania te obejmą warsztaty i szkolenia dla osób wyrażających chęć przekwalifikowania, pomoc w przygotowaniu do wyjścia na rynek pracy, jak również utworzenie biura pracy na terenie elektrowni. Każdy z pracowników Elektrowni Stalowa Wola, który wyrazi taką wolę, znajdzie zatrudnienie w innych oddziałach spółki. TAURON deklaruje chęć pełnej współpracy z samorządem oraz instytucjami lokalnymi w celu minimalizacji negatywnych sutków konieczności zakończenia eksploatacji bloków stalowowolskiej elektrowni.

Jak powiedział Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia do roku 2023 uprawnienia emerytalne nabędzie 110 pracowników Elektrowni.

- Co najmniej 10 dostanie propozycję przejścia do ECSW, do bloku biomasowego skierujemy do pracy 60 osób. W ramach tzw. gospodarek lokalnych skierujemy 45 osób plus osoby, które do roku 2023 mogą nabyć uprawnienia emerytalne pozostaną w zatrudnieniu Elektrowni Stalowa Wola. Oznacza to tyle, że w gruncie rzeczy wszyscy pracownicy albo pozostaną w zatrudnieniu, albo jeżeli ktoś nie będzie chciał pozostawiać w zatrudnieniu, bo np. będzie widział przed sobą inne perspektywy zawodowe, dostanie ofertę alternatywną: albo ofertę w ramach programu dobrowolnych odejść, negocjowana finalnie między pracodawcą a związkami zawodowymi, albo otrzyma propozycję pracy w innych zakładach Grupy TAURON na korzystniejszych warunkach niż to co jest obecnie- powiedział Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

Jak będzie wyglądała praca np. na Śląsku? Pracownicy byliby dowożeni na miejsce transportem zapewnionym przez TAURON. Mieliby zapewnione zakwaterowanie na miejscu, a oprócz tego pracowaliby tylko 4 dni w tygodniu żeby móc więcej czasu spędzać w domu. Decyzja co do wyboru drogi pozostawiono samym pracownikom.

- Być może pewne niepokoje wynikały stąd, że nigdy jeszcze w historii polskiej energetyki nie następowało takie zjawisko jak zamykanie bloków energetycznych. To jest w gruncie rzeczy pierwszy raz, dlatego ten program dla Stalowej Woli ma dla nas charakter pilotażowy po to, abyśmy nauczyli się jak to robić dobrze aby negatywnych konsekwencji likwidacji nie przerzucać na naszych pracowników- mówił Filip Grzegorczyk.


Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~cwirks

HSW juz upadło teraz elektrownia.Miasto zwija sie .

~hihi

Jakieś słabo wesołe miny mają Ci ze zdjęć. Niewesoło będzie raczej.

~sic

Na okrągło, gładka mowa i uwodzenia ludzi c.d. . Byle do października.....

~hajpisiory

doszły mnie słuchy iż szef CBA Mariusz Kamiński
ponoć całował się z psem na mocno zakrapianej imprezie, zachodzi we mnie obawa iż może tu zachodzić przestępstwo z Art. 6.Ustawa o ochronie zwierząt.
w szczególności & 9) złośliwe straszenie lub drażnienie zwierząt

~J52

Cyt. "Żaden z pracowników Elektrowni NIE STRACI PRACY" a dalej cyt."Wynik: żaden pracownik NIE ZOSTANIE BEZ „OPIEKI” - warsztaty i szkolenia dla osób wyrażających chęć przekwalifikowania, pomoc w przygotowaniu do wyjścia na rynek pracy, jak również utworzenie biura pracy na terenie elektrowni. Niby niewielka różnica a jednak....

~wola

A co na to Związki Zawodowe ESW mają na obronę pracowników itp.?

~Frytek

Mądrze piszesz tititutu. Niestety myślący są w mniejszości . Nie zaliczam do nich inteligentnych mających losy miasta głęboko w doopie. Tacy idą w jednym szeregu z suwerenami. Do tych ostatnich nie dotrzesz z logicznymi argumentami, bo dostali do pyska po pięćset na kredyt i będą skowyczeć z radości do końca świata i jeden dzień dłużej.

~565

Całe szczęście mamy kogoś takiego jak Nadbereżny

~Ernest

Do gumiś. Kaczyński ma podobno uruchamiać pekaesy do każdej gminy.

~Karlay

Przecież to jest śmieszne... nic takie czcze gadanie nie daje.... a to, że jakaś tam umowa o niczym jeszcze nie świadczy! Przecież PiS już wielokrotnie oszukał wyborców, więc dlaczego tym razem mam mieć pewność, że tak nie jest? Pani Butryn dobrze, że się pani tym zajmuje bo reszta tych pachołkow opozycyjnych nic nie robi!

~Farmaceuta +

Skuteczne działanie pani Butryn i opozycji, co by nie powiedzieć.Nie pozwalaja spraw zamiatać pod dywan. Rządzący nie powinni się wygłupiać podpisywaniem listów intencyjnych , które do niczego tak naprawdę nie zobowiązują!

~gumis

Ludzi zostana bez pracy to jest pewne.Jednak jak przeprowadza sie do pracy na sląsk to jej nie straca.Tylko kto przeprowadzi sie jak ma tu rodzine?

~matołek

Przepisy, wymagania i standardy unii europejskiej, to jest główne kryterium podjęcia takiej decyzji? Czy to jeszcze Polska
czy już Polin .Podobno Polska to wolny i niezależny kraj, marchewka to owoc, ślimak to ryba ale co ja tam matołek wiem.
Cytat ". Być może pewne niepokoje wynikały stąd, że nigdy jeszcze w historii polskiej energetyki nie następowało takie zjawisko jak zamykanie bloków energetycznych. To jest w gruncie rzeczy pierwszy raz, dlatego ten program dla Stalowej Woli ma dla nas charakter pilotażowy po to, abyśmy nauczyli się jak to robić dobrze aby negatywnych konsekwencji likwidacji nie przerzucać na naszych pracowników- mówił Filip Grzegorczyk."
Tiaaataktak

~Farmaceuta

Skuteczne działanie odbydwu panów, co by nie powiedzieć. Opozycja może buty im czyścić, a nie wygłupiać się konferencjami i udawanym "zatroskaniem", bo tylko się ośmiesza

~WyborcaPiS

hauł hauł hał i dobrze że na śląsk pojadą hał hał hał

~paprykos

Po zamknieciu elektrowni zaden z pracownikow nie straci pracy ale pod warunkiem ze przeniesie sie na sląsk.Tu takie nie dopowiedzenie zeby nie było strajku w elektrowni.Zalatwia jak zwykle zwyklych roboli.Nadberezny tez temu pozbawianiu ludzi pracy kibicuje .

~Roland

@Kamila
Na Titanicu też orkiestra grała do końca. a statek pięknie zatonął. Nasze miasto zadłużone po uszy, kolejne imprezy OPŁACANE z pieniędzy z budżetu miasta. I jeszcze ubywa podatków , dużych , od elektrowni. Tak było w Grecji i Wenezueli i za czasów Gierka, a potem kartki na żywność.

~Kamila

Wyborca Po czym chłopie jesteś?Przyjdź kmiocie na błonia jak człowiek. Zobacz jak ludzie się bawią i cieszą

~Wyborca PO

Hau hau hau hau hau hau hau hau hau hau hau hau hau

Junosza

W Areszcie Śledczym w Nisku przy jego likwidacji też obiecano, że wszyscy będą mogli pracować, obiecano też możliwość zbiorowego transportu i co? A no np. do Dębicy - 100 km w jedną stronę. Władza zrobi wszystko aby ludzie nie wyszli na ulice, a po likwidacji to już władzy nie obchodzi.

~Kamil1

Stalową Wole i zakłady przenieść na Śląsk .

~jonasz

co z pracownikami Bioeko Tauron ? dlaczego nikt o nich nie mówi. Pracujemy na obsłudze bloku oze co z nami ?

~Nasyp

Opozycja zaczęła się lansować na tym temacie, Lucek z Weberem w tydzień załatwili wszystko i koniec lansu opozycji.
Spokojnie, wynajdą sobie inny sposób na zbijanie politycznego kapitału

~Elvis18

Po co wy pracujecie na złodziej nie Lepiej być gay i sponsoring mieć

~Daniel

Czy ten ""polkuli" nie jest aby uposledzony?czy można Ci jakość pomóc?bo jeśli twój Nick jest prawda to nie mozna

~i bajko bągo

podziękujmy poprzednim włodarzom ESW i rządu - gdzie oni byli a gdzie teraz są.
Zapewne co niektórzy pracownicy są już oddelegowani łącznie z Panią... .
Przecież to kiedyś miało nastąpić .I po co ten żar ...d...y. ZA PÓŹNO i ...
A co to za praca na Śląsku czeka ? czyszczenie biurek czy nauka od podstaw dla przyuczenia do zawodu. w ESW czy EC.
Kto nie ryzykuje ten nie pije szampana. Pole do popisu dla Pań i Panów na oczyszczenie małżeństwa.Podobno przebywanie na DELEGACJI tak ma...

~takaja

no i Super. Brawo Prezydencie

~Ale Czad

Nie stracisz pracy,bo przeniesiesz się na Śląsk i to na lepszych warunkach

~Pracownik

Jasne! Obiecanki cacanki, a głupiemu radość. umiech

~Bielu

A pan prezes Szynol mówił co innego to co nie rozmawia ze swoim przełożonym?????????