Czy powinna powstać tablica wyjaśniająca co symbolizuje Patriota?

Image

Rzeźba monumentalna „Patriota” wpisała się w krajobraz miasta. Przyjezdni i tubylcy nie do końca jednak znają jej symbolikę.

Co tak naprawdę przedstawia monument, który kilka lat temu stanął na tzw. „dużym rondzie”? Czy powinna powstać tablica informacyjna, która to wyjaśni?

„Patriota” autorstwa Andrzeja Pityńskiego został postawiony w Stalowej Woli na skwerze w pasie drogowym ulicy Komisji Edukacji Narodowej. Rzeźba została uroczyście odsłonięta 11 września 2011 roku przez Martynę Czaję i Antoniego Domino (prezes amerykańskich weteranów). Jej fundatorem jest Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, które zapłaciło za nią 200 tysięcy dolarów. W uroczystości „odsłonięcia” wzięło udział około 50 weteranów wojennych.

Radny Mariusz Bajek, podczas obrad Rady Miejskiej, zaproponował, by przy rzeźbie znajdowały się informacje odnośnie jego autora, fundatorów oraz samej symboliki monumentu.

- Jest to wybitne dzieło sztuki, które znajduje się na terenie naszego miasta. Warto nim się chwalić, pokazywać i eksponować go. Zastanawiam się, czy nie warto byłoby umieścić jakąś informację o tym, czyjego jest autorstwa. Bardzo ważne jest także to, że jest to dar Polonii Amerykańskiej. Warto byłoby przedstawić informację na temat symboliki tego pomnika, z której wiele osób nie zdaje sobie sprawy– mówił radny Mariusz Bajek.

12- metrowa rzeźba przestawia husarza po stoczonej batalii, który na sobie ma znamiona walki. Na twarzy ma 2 blizny od miecza, które nawiązują do historii cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Husarz dzierży w dłoni miecz z orłem w koronie. O jego męstwie świadczy order Virtuti Militari.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Miejscowy

Ludzie wstrzymajcie swoje zdradzieckie mordy nastał dzis szczęśliwy dzień pan Prezes Kaczyński zaszczyci nas swoją obecnością razem z całym zespołem.

jusek

Sam autor,o ile pamiętam pochodzący z Ulanowa,powiedział o tym"dziele",ze powstało ..."po pijaku".
Pomnik tak charakterystyczny,jak rzeszowska wagina.Tylko pogratulować.
Nawet USA słynące z ekscentryków,wszelkiej maści dewiantów i debili,nie chciało tego czegoś mieć u siebie.
A Stalowa tak.Brawo.Po tym będziemy rozpoznawalni.
Przed spojrzeniem na "pomnik"skonsultuj się lekarzem lub farmaceutą, albowiem widok ten może spowodować trwałe skutki uboczne, zagrażające Twojemu zdrowiu psychicznemu.

~j 23

pis to zdrajca narodu rozdaje majatek i dziala na szkode spoleczenstwa
dowody glosowanie w sprawie aktu 447, rozdawanie majatku dzieciorobom i prozniakom na ktory wszyscy uczciwie pracujacy placacy placa podatki . ok trzeba wspierac rodziny ale niech i oni pokaza ze chca pracowac....

~Jagoda

Moi znajomi z Wrocławia pytali ostatnio co to za "paszkwil" stoi

~toto

W moim przekonaniu nie ma potrzeby ustawiania dodatkowej tablicy mającej opisywać rzeźbę. Każdy kto uczył się naszej historii zna jej krwawe losy. Nawet najlepiej opracowana informacja może być źle zrozumiana bowiem czytanie ze zrozumieniem jest nie lada sztuką w dzisiejszych czasach. Więc każdy niech tylko sobie wyobraźnię uruchomi i wszystko będzie zrozumiałe. To jest moje zdanie.

~Hójała

Ciemnocie trzeba wykładać kawę na ławę w pisowskim Ciemnogrodzie bo ma takie pojęcie o sztuce jak kanarek sąsiada o operze!

~Fabi

Mądry wie co oznacza a głupi nie musi bo mu i tak to nie potrzebne!

~Nocny Marek

Człowieczku wypisujący bzdury o Ministrze Sprawiedliwości, który ma krew na ręku D. Koseckiego, jak wpłynie pozew sądowy za zniesławienie z art 212 k.k. (prokuratura też może objąć ten czyn ściganiem z urzędu) to chyba się nie wypłacisz do końca życia. Nie jesteś anonimowy, ja nigdy nie odważył bym się czegoś tak wrednego napisać nie mając żadnych dowodów.

~Nocny Marek

Byłem w USA przy Pomniku Katyńskim w Jersey City koło NY autorstwa Pana Pityńskiego, na którym jest szereg tablic upamiętniających Zbrodnię Katyńską. Tablice są w jęz. polskim i angielskim. Uważam, iż nic nie stoi na przeszkodzie zamontowanie stosownej tablicy, a nawet jest bardzo wskazane i w dodatku w kilku językach.

~turysta

taka tablica bedzie bardzo potrzebna, ja turysta prosto z Jamajki podziwialem ten pomnik nie wiedzac co on oznacza
stalowa wola to miasto turystyczne wiec powiunny byc tabvlice turystyczne na kazdym skrzyżowaniuj

e2rds

~do e2drs, bo widzisz, po tamtej stronie Sanu są zdecydowanie mądrzejsi ludzie niż po tej, ale i po tej może kiedyś zmądrzeją przez kieszeń.

Mariusz77

Mieszkaniec......mazanie wszelakich obleśnych rzecz i wypisywani obražliwych słów na murach też przez niektóryxh nazywane jest sztuką . Tak samo to coś upiększa miasto jak i te bazgroły

mad_dog

powinni to brzydactwo usunąć i w tym miejscu postawić pomnik ku czci ofiar Wołynia !, ale na to prezydent RST jest za krótki ...

~piwosz

Ktoś - kto pisze pod nickiem -kaczynski- jest bardzo odważny albo mało zorientowany w prawie. Wypisywanie takich informacji napewno będzie skutkować tym, że osoby wymienione z nazwiska będą teraz zgłaszały na policję doniesienie o naruszenie dóbr osobistych, a policja wdroży swoje procedury i zwróci się do operatora sieci o udostępnienie po IP danych autora wpisu. Kolejny krok to przekazanie danych osobie poszkodowanej i sprawa w sądzie o znieważenie gotowa.

~rover

Ktoś kiedyś napisał, ze jedyny pożytek z tego "pomnika" jest taki, że stoi odwrócony tyłem do Tarnobrzega i pokazuje gdzie Stalowa Wola na Tarnobrzeg...

~he hee

od Ziobry 2 h w bok....a gangster ma (miał) wiadra krwi na swych łapach.Sam sobie wydał wyrok.....BANDYTA!!!!!!

~buhahaaa

"erds" zapomnialeś już ze peło zapowiadało "socjalke"(800zl) emeryture i ewentualnie mirabelki albo szczaw!!!!!! Ciekawe czy oddałes "13" jaką ci PiS dał???? P.S. starym komuchom nawet sie nie sniło ze takie kokosy im na stare lata spadną za sprawą łoPOzycji a to za ciepłe posadki w Brukseli.Mille.... i Ciemosze.... eurodeputowani..... nagroda od kumpli za Magdalenke .

~Kiero

Kto mi wyjaśni co husarz ma wspólnego ze stalowa?

~Kiero

Nie wiem czy jest potrzebna tablica wyjaśniająca co przedstawia rzeźba.
Wie że koniecznie jest potrzebna tablica od strony rozwadowa wyjasniajaca że to co widać to nie jest to co każdy myśli, tylko jakaś szabelka

~HA HA HA

W artykuliku o płaszczaku została włączona cenzura więc tu się pytam. Czy statyści w niebieskich portciętach dostali kieszonkowe za statystowanie czy dniówkę wziął tylko płaszczak bo się mu należało? umiech

~walenty

mam sierszciuszki z stalowego miasta jedno pytanko jak kolegi był pogrzeb to komentarze były wolne a ze na na hucie taka sprawa zablokowana ?? hehe smiech2

~do e2rds

Trzydzieści lat? Po drugiej stronie Sanu PiS nie ma już ani jednego radnego!
Pysznica jest całkowicie wolna od PiS.
Można?
Można!

e2rds

jkl, 30 lat jako wyborca, to jesteś jeszcze oseskiem, ale nie przejmuj się, jeszcze ci prawie drugie trzydzieści zostało i w jednym możesz mieć rację, że nie będziesz miał przy obecnych rządach emerytury, lub tylko socjalną i jak Morawiecki powiedział, miskę zupy. Dobrze, że już wtedy nie będę żył.

~Mieszkaniec

Domorosłym "krytykom sztuki" polecam ciekawy artykuł, udostępniony bezpłatnie przez polityka.pl - Polemika w sprawie Orderu Orła Białego dla rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego.

~Mieszkaniec

Proponuję zapoznanie się z rzeźbami Andrzeja Pityńskiego i ich ciekawą historią. W 2017r. pisowski prezydent Andrzej Duda uhonorował artystę Orderem Orła Białego, a nawet udał się osobiście, wraz z małżonką, do USA w celu zadbania o godne wyeksponowanie jednej z jego rzeźb.
Proponuję również zapoznanie się z historią Błękitnej Armii-naszych darczyńców.

~Edzio

Ładnie ci mózg sprali jkl jeśli świata poza popisem nie widzisz.

madras

~zbyr
Całkiem fajny ten opis tylko Smoleńsk raczej tu nie pasuje. Bo trzeba byłoby dopisać wszystkie ofiary wypadków komunikacyjnych.

~jkl

Nie gościu e2rds. 30 lat doświadczenia jako wyborca.

e2rds

jkl, widzę, że tobie już rozum zlikwidowano.

~jkl

P.S. Zapomniałem dodać - likwidacja sojuszu z USA, likwidacja armii