Ministrowie Infrastruktury przywieźli 20,2 mln zł na drogi

Image

Bezkolizyjny przejazd pod torami od ul. Okulickiego do ul. Przemysłowej przez ul. 11 Listopada, 760 metrowy łącznik do obwodnicy i 80% dofinansowanie na to wszystko z Funduszu Dróg Samorządowych. Ministrowie przywieźli dla Stalowej Woli aż 20,170 731 mln zł. Całość zadania ma kosztować 30 805 569 zł.

W poniedziałek 9 października 2019 roku, na zakręcie ul. Okulickiego, w sąsiedztwie ul. 11 Listopada, odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka, wiceministra Infrastruktury i posła na Sejm RP Rafała Webera, prezydenta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego, wiceprezydent Renaty Knap, Dyrektora Wydziału Infrastruktury w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim Krzysztofa Sopla i wiceprzewodniczącej Rady Miasta Agaty Krzek.

Jak podkreślił minister Andrzej Adamczyk dzięki Funduszowi Dróg Samorządowych rząd walczy z wykluczeniem komunikacyjnym. Dzięki dofinansowaniu samorządy mogą się rozwijać i likwidować tzw. „białe plamy” w połączeniach autobusów, poprawiać stan dróg i budować nowe ciągi komunikacyjne łącząc w ten sposób ze sobą mniejsze miejscowości z dużymi ośrodkami co przyczynia się do rozwoju całej Polski.

- Cieszę się, że mogę bardzo blisko współpracować z panem ministrem Rafałem Weberem, który jest jednym z prowadzących ten projekt. Za wszystko to, co się w tej sprawie wydarzyło panie ministrze bardzo dziękuję. Bardzo się cieszę, że możemy realizować tę walkę z wykluczeniem komunikacyjnym poprzez Fundusz Dróg Samorządowych, który spowodował, że się dzisiaj tu spotykamy. To wielkie wydarzenie w Stalowej Woli. Dofinansowujemy przedsięwzięcie komunikacyjne- budowę nowej drogi. 36 mld zł- tyle wydamy w ciągu najbliższych 10 lat, licząc od roku 2019. To w połączeniu ze środkami samorządu zmieni całkowicie sytuację na drogach samorządowych, gminnych i powiatowych. Te drogi będą bezpieczne, przewidywalne, te drogi wreszcie będą drogami komfortowymi, pozwolą na głębokie poczucie bezpieczeństwa wszystkich tych, którzy poruszają się nimi do szkoły, ich rodziców, ale także wszystkich tych, którzy udają się codziennie do pracy korzystając najczęściej z dróg gminnych i powiatowych. One muszą być bezpieczne i dzięki FDS właśnie takie będą- mówił minister Andrzej Adamczyk.

Dzięki inwestycjom Polska nie będzie już dzielona na Polskę A, B czy C. Minister pogratulował prezydentowi Stalowej Woli i zespołowi, który tworzył projekt za włożoną pracę i trud, a także za projekty, które konsekwentnie są u nas realizowane. Stalowa Wola jest obecnie jednym z największych beneficjentów programu.

- Samorządy zarządzane tak dynamicznie, z dużą perspektywą i z takim szerokim spojrzeniem mogą cieszyć się z takiego kierownictwa- mówił minister Adamczyk o samorządzie stalowowolskim.

Jak podkreślił wiceminister Infrastruktury Rafał Weber Fundusz Dróg Samorządowych to ustawa przełomowa dla Polski. Ogromne dofinansowanie do zadań drogowych to szansa i wsparcie dla samorządów takich jak Stalowa Wola, wsparcie jakiego jeszcze nie było. Ustawa przyjęta 23.10.2018 roku funkcjonuje już od roku i już widać jej rezultaty.

- Mamy za sobą już dwa nabory, mamy za sobą rozdysponowanie w 2019 roku aż 6 mld zł. To właśnie tyle środków finansowych trafi tylko w jednym roku do polskich samorządów, do gmin, miast, powiatów po to, aby wspólnymi siłami modernizować lokalne drogi, ale też po to, aby tak jak w przypadku Stalowej Woli, budować nowe, jakże potrzebne ciągi komunikacyjne, które będą usprawniały komunikację wewnątrzmiejską. Połączenie tej części miasta z ulicą Przemysłową w sposób bezkolizyjny również ułatwi tranzyt przez Stalową Wolę. Na tę drogę trafi ponad 16 mln zł- mówił wiceminister Infrastruktury Rafał Weber.

I jak przypomniał część pieniędzy (dodatkowe 4 mln zł) pójdzie na budowę łącznika do obwodnicy Stalowej Woli i Niska z rondem powstałym w roku ubiegłym. Podkreślił też, że zaawansowanie robót jest tak duże, że istnieje realna szansa na ukończenie obwodnicy już w roku 2020, a nie w I kwartale 2021 roku jak planowano. Podkarpacie będzie mieć kolejne odcinki Via Carpatia, projektowana jest trasa S-74, dziś podpisywana jest też umowa na Lubelszczyźnie, w Janowie Lubelskim. Cały region Polski południowo- wschodniej będzie więc doskonale skomunikowany z każdą częścią kraju. Wiceminister przypomniał, że kończy się modernizacja linii kolejowej numer 68 między Rozwadowem a Lublinem. Elektryfikacja pozwoli skrócić czas podróży aż o 20 minut. Remont kolejnego ciągu kolejowego L7 pozwoli dojechać do Warszawy z Lubina godzinę szybciej. Powiat stalowowolski, w połączeniu z powiatem niżańskim, stworzył aż 77 nowych linii autobusowych, którymi od 2 września, dzięki dofinansowaniu, można dotrzeć nawet do małych, do tej pory zaniedbanych komunikacyjnie miejscowości.

- Stalowa Wola chce być liderem, chce być liderem gospodarczym, infrastrukturalnym, społecznym tej części województwa, również na skrzyżowaniu województw lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Żeby być liderem, musimy mieć silną infrastrukturę drogową. To jest nasze wyzwanie, nasza ambicja. Projekt, o którym dzisiaj mówimy, a więc przedłużenie ulicy Okulickiego o ulicę o pięknej nazwie- 11 Listopada, do ulicy Przemysłowej, to projekt, o którym w Stalowej Woli głośno mówi się od połowy lat 90- tych. To mała obwodnica zachodnia, która ma połączyć te dwie części miasta, od osiedla Młodynie do centrum przemysłowego przy ul. Przemysłowej. Do tej pory nie było determinacji i możliwości finansowych- mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Teraz pieniądze się znalazły, bo nasze miasto ma swoich ambasadorów w rządzie i przychylność władz. Droga będzie przebiegać od skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego, biec ul. 11 Listopada, pod 3 torami kolejowymi, na których zostanie wybudowany wiadukt kolejowy, a następnie łączyć się z ul. Przemysłową. Prezydent zapewnił, że nie zostanie zlikwidowany pas zieleni przy domkach jednorodzinnych. Inwestycja ma być zrealizowana do 2022 roku. Stosowny przetarg ukaże się już w najbliższy poniedziałek, 16 września. Włodarz Stalowej Woli ma też nadzieję, że powiat ze swej strony ukończy nie do końca zrealizowany plan na ul. Przemysłowej tworząc na drodze 4 pasy ruchu co pozwoli na płynny wyjazd w każdym kierunku z ronda na ul. Bojanowskiej. Jak podkreślił Lucjusz Nadbereżny nowy ciąg komunikacyjny ma kosztować ok. 30 mln zł i przypominać zadanie już zrealizowane na ul. Solidarności i Grabskiego. Kolejnym wyzwaniem ma być likwidacja w 2020 roku kłopotów z zalewaniem części ul. Okulickiego na wysokości SanBanku. Odwodnienie osiedla jest koniecznością ze względu na podtopienia jakie mają tam miejsce po każdej większej ulewie.

Umowę podpisał z ramienia Miasta Stalowa Wola prezydent Lucjusz Nadbereżny i reprezentujący wojewodę Dyrektor Wydziału Infrastruktury w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim Krzysztof Sopel.

Przewiń do komentarzy
Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.