Ministrowie Infrastruktury przywieźli 20,2 mln zł na drogi

Image

Bezkolizyjny przejazd pod torami od ul. Okulickiego do ul. Przemysłowej przez ul. 11 Listopada, 760 metrowy łącznik do obwodnicy i 80% dofinansowanie na to wszystko z Funduszu Dróg Samorządowych. Ministrowie przywieźli dla Stalowej Woli aż 20,170 731 mln zł. Całość zadania ma kosztować 30 805 569 zł.

W poniedziałek 9 października 2019 roku, na zakręcie ul. Okulickiego, w sąsiedztwie ul. 11 Listopada, odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka, wiceministra Infrastruktury i posła na Sejm RP Rafała Webera, prezydenta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego, wiceprezydent Renaty Knap, Dyrektora Wydziału Infrastruktury w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim Krzysztofa Sopla i wiceprzewodniczącej Rady Miasta Agaty Krzek.

Jak podkreślił minister Andrzej Adamczyk dzięki Funduszowi Dróg Samorządowych rząd walczy z wykluczeniem komunikacyjnym. Dzięki dofinansowaniu samorządy mogą się rozwijać i likwidować tzw. „białe plamy” w połączeniach autobusów, poprawiać stan dróg i budować nowe ciągi komunikacyjne łącząc w ten sposób ze sobą mniejsze miejscowości z dużymi ośrodkami co przyczynia się do rozwoju całej Polski.

- Cieszę się, że mogę bardzo blisko współpracować z panem ministrem Rafałem Weberem, który jest jednym z prowadzących ten projekt. Za wszystko to, co się w tej sprawie wydarzyło panie ministrze bardzo dziękuję. Bardzo się cieszę, że możemy realizować tę walkę z wykluczeniem komunikacyjnym poprzez Fundusz Dróg Samorządowych, który spowodował, że się dzisiaj tu spotykamy. To wielkie wydarzenie w Stalowej Woli. Dofinansowujemy przedsięwzięcie komunikacyjne- budowę nowej drogi. 36 mld zł- tyle wydamy w ciągu najbliższych 10 lat, licząc od roku 2019. To w połączeniu ze środkami samorządu zmieni całkowicie sytuację na drogach samorządowych, gminnych i powiatowych. Te drogi będą bezpieczne, przewidywalne, te drogi wreszcie będą drogami komfortowymi, pozwolą na głębokie poczucie bezpieczeństwa wszystkich tych, którzy poruszają się nimi do szkoły, ich rodziców, ale także wszystkich tych, którzy udają się codziennie do pracy korzystając najczęściej z dróg gminnych i powiatowych. One muszą być bezpieczne i dzięki FDS właśnie takie będą- mówił minister Andrzej Adamczyk.

Dzięki inwestycjom Polska nie będzie już dzielona na Polskę A, B czy C. Minister pogratulował prezydentowi Stalowej Woli i zespołowi, który tworzył projekt za włożoną pracę i trud, a także za projekty, które konsekwentnie są u nas realizowane. Stalowa Wola jest obecnie jednym z największych beneficjentów programu.

- Samorządy zarządzane tak dynamicznie, z dużą perspektywą i z takim szerokim spojrzeniem mogą cieszyć się z takiego kierownictwa- mówił minister Adamczyk o samorządzie stalowowolskim.

Jak podkreślił wiceminister Infrastruktury Rafał Weber Fundusz Dróg Samorządowych to ustawa przełomowa dla Polski. Ogromne dofinansowanie do zadań drogowych to szansa i wsparcie dla samorządów takich jak Stalowa Wola, wsparcie jakiego jeszcze nie było. Ustawa przyjęta 23.10.2018 roku funkcjonuje już od roku i już widać jej rezultaty.

- Mamy za sobą już dwa nabory, mamy za sobą rozdysponowanie w 2019 roku aż 6 mld zł. To właśnie tyle środków finansowych trafi tylko w jednym roku do polskich samorządów, do gmin, miast, powiatów po to, aby wspólnymi siłami modernizować lokalne drogi, ale też po to, aby tak jak w przypadku Stalowej Woli, budować nowe, jakże potrzebne ciągi komunikacyjne, które będą usprawniały komunikację wewnątrzmiejską. Połączenie tej części miasta z ulicą Przemysłową w sposób bezkolizyjny również ułatwi tranzyt przez Stalową Wolę. Na tę drogę trafi ponad 16 mln zł- mówił wiceminister Infrastruktury Rafał Weber.

I jak przypomniał część pieniędzy (dodatkowe 4 mln zł) pójdzie na budowę łącznika do obwodnicy Stalowej Woli i Niska z rondem powstałym w roku ubiegłym. Podkreślił też, że zaawansowanie robót jest tak duże, że istnieje realna szansa na ukończenie obwodnicy już w roku 2020, a nie w I kwartale 2021 roku jak planowano. Podkarpacie będzie mieć kolejne odcinki Via Carpatia, projektowana jest trasa S-74, dziś podpisywana jest też umowa na Lubelszczyźnie, w Janowie Lubelskim. Cały region Polski południowo- wschodniej będzie więc doskonale skomunikowany z każdą częścią kraju. Wiceminister przypomniał, że kończy się modernizacja linii kolejowej numer 68 między Rozwadowem a Lublinem. Elektryfikacja pozwoli skrócić czas podróży aż o 20 minut. Remont kolejnego ciągu kolejowego L7 pozwoli dojechać do Warszawy z Lubina godzinę szybciej. Powiat stalowowolski, w połączeniu z powiatem niżańskim, stworzył aż 77 nowych linii autobusowych, którymi od 2 września, dzięki dofinansowaniu, można dotrzeć nawet do małych, do tej pory zaniedbanych komunikacyjnie miejscowości.

- Stalowa Wola chce być liderem, chce być liderem gospodarczym, infrastrukturalnym, społecznym tej części województwa, również na skrzyżowaniu województw lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Żeby być liderem, musimy mieć silną infrastrukturę drogową. To jest nasze wyzwanie, nasza ambicja. Projekt, o którym dzisiaj mówimy, a więc przedłużenie ulicy Okulickiego o ulicę o pięknej nazwie- 11 Listopada, do ulicy Przemysłowej, to projekt, o którym w Stalowej Woli głośno mówi się od połowy lat 90- tych. To mała obwodnica zachodnia, która ma połączyć te dwie części miasta, od osiedla Młodynie do centrum przemysłowego przy ul. Przemysłowej. Do tej pory nie było determinacji i możliwości finansowych- mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Teraz pieniądze się znalazły, bo nasze miasto ma swoich ambasadorów w rządzie i przychylność władz. Droga będzie przebiegać od skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego, biec ul. 11 Listopada, pod 3 torami kolejowymi, na których zostanie wybudowany wiadukt kolejowy, a następnie łączyć się z ul. Przemysłową. Prezydent zapewnił, że nie zostanie zlikwidowany pas zieleni przy domkach jednorodzinnych. Inwestycja ma być zrealizowana do 2022 roku. Stosowny przetarg ukaże się już w najbliższy poniedziałek, 16 września. Włodarz Stalowej Woli ma też nadzieję, że powiat ze swej strony ukończy nie do końca zrealizowany plan na ul. Przemysłowej tworząc na drodze 4 pasy ruchu co pozwoli na płynny wyjazd w każdym kierunku z ronda na ul. Bojanowskiej. Jak podkreślił Lucjusz Nadbereżny nowy ciąg komunikacyjny ma kosztować ok. 30 mln zł i przypominać zadanie już zrealizowane na ul. Solidarności i Grabskiego. Kolejnym wyzwaniem ma być likwidacja w 2020 roku kłopotów z zalewaniem części ul. Okulickiego na wysokości SanBanku. Odwodnienie osiedla jest koniecznością ze względu na podtopienia jakie mają tam miejsce po każdej większej ulewie.

Umowę podpisał z ramienia Miasta Stalowa Wola prezydent Lucjusz Nadbereżny i reprezentujący wojewodę Dyrektor Wydziału Infrastruktury w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim Krzysztof Sopel.
Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Moris

A ile kasy wywieźli, bo im się NALEŻY?

~Adam

Panie Prezydencie proszę przyspieszyć budowę nowego osiedla leśna oraz zmieć plan zagospodarowania na granicznej aby prywatny inwestor mógł budować bloki. W stalowej mieszkania są droższe niż w Lublinie.

umarly

A ja się pytam, co z hucznymi zapowiedziami powiększenie Strefy Ekonomicznej czyli czegoś co w końcu faktycznie zwiększy wpływy do budżetu miasta. Pierdołami i lansem wyborczym potrafią się zajmować, ale żeby stworzyć miejsce dla przemysłu, czyli fundamentu gospodarki, nikogo to nie obchodzi.

~andzey

Opozycja widzę nie chce nowych dróg w Stalowej Woli.
No brawo za taki "program" na nasze miasto!

~Gala

Czy wy kochani pracujecie? Czy tylko kolesiom lansik wyborczy robicie? Bo co dzień z inną planszą bieganie po plenerze. A te dwie hostessy, to w ramach wolontariatu czy w pracy są?

art2deco

Czyli opozycja jest niechętna drogom. To by wiele tłumaczyło z zachowań re: Via Carpatia.

~toudi

Ja im nie wierze bo te pieniadze sa wirtualne a nie w walizkach spakowane.

~Kozak

A czemu nie połączyć od razu PRZEMYSŁOWEJ - 1go SIERPNIA ?

~Polak

W siwy długu Polski nie ma Niemcy są winne bilion euro reparacji do tego drugie tyle Rosjanie Ukraińcy za Wolyn Turcy za Sobieskiego Szwedzi za Potop

~@chory

To co miałeś w 2 tygodnie to była trepanacja czaszki która i tak ci nie pomogła.

~do sad

Głupi chyba nie jesteś, tylko się czepiasz detali. To nie jest tunel z technicznego punktu widzenia tylko wiadukt kolejowy.

~sad

"Droga będzie przebiegać od skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego, biec ul. 11 Listopada, pod 3 torami kolejowymi, na których zostanie wybudowany wiadukt kolejowy" koniec cytatu, może ktoś przetłumaczy słowa Prezydenta.

~inteligent

Do siwy, masz racje tylko nie dodałeś, że ten dług publiczny zrobiła PLATFORMA OBYWATELSKA bo PIS po poprzednich rządach zostawił PO 400 milionów długu który zresztą odziedziczył po SLD.

~Bodek

Chyba 9 września 2019 roku.

art2deco

Jeszcze 10 stron i elitarny think-tank totalnej opozycji pobije poprzedni rekord monologu! Dacie rade umiech

~siwy

jak tam dług publiczny Polski? juz ponad bilion zł....

~Otomann

Plansze , lansik i kłedyty. Jak tu żywej gotówki nie widzę. Jedno jest pewne, niedługo po wyborach na zakupy z taczką nic nie wartych pieniędzy będziemy chodzili.

e2rds

~inteligent, no w jednym muszę przyznać ci racje, że rondo które wymieniłem jest na Energetyków. Niemniej jednak, już zwróciłem ci uwagę na twój nagminnie wyświechtany frazes, cyt. " Dlatego na najbliższe 50 lat ci z pseudoopozycji mają cichutko siedziec bo za każdym razem gdy podskoczą to będzie ich koniec.", że o inteligencji to nie świadczy, nawet jak na trolla pisowskiego to jest denne.

~aldik2

Nadberezny juz tak leniwy że nawet łopaty jednej nie wbił dla zdjecia.Garnitur załozyc i cos powiedziec do mikrofonu to kazdy po podstawowce potrafi.

~chory

Do cuda pisu, hejterze ja właśnie miałem operacje endoprotezy a czekałem na tą operacje 2 tygodnie , trollu w jakim świecie debilskim ty żyjesz.

~stophejtowi

Im więcej ten hejter z RZESZOWA obecny radny naszego miasta będzie produkował hejterskie wypociny tym Łomot będzie większy dal pseudoopzycji już za miesiąc do sejmu i senatu. A po wyborach wyląduje w JAROSŁAWIU.

~Majek

Dlaczego opozycja hejtuje, przecież oficjalnie brzydzi się hejtu. Schizofrenia?

~@SKANER

Widać mamusia załapała się na drewno z wycinki ministra Szyszki!

~SKANER

Od wpisu o godzinie 10:37 opatrzonego nickiem "Paranoja"
do wpisu z godziny 13:00 opatrzonego nickiem "cuda PiSu"

TO PRAKTYCZNIE WPISY TEGO SAMEGO OPOZYCYJNEGO TROLLA.
ZMIENIA NICKI, IP TO SAMO, z RZESZOWA

maly29

Oooo kiii ja jestem za ale mam pytanie kiedy ktoś pomyśli o drodze w kierunku Sandomierza cały ten wiadukt i zakończenie to to był poroniony pomysł budowy czemu nie zbudowany nowego mostu miało być tak pięknie nowy most w trzesni i dalej do nowej drogi z Tarnobrzega do dziś jest to porażka i wstyd budujemy nowe A stare było ok szkoda bo można było wybudować nowy na starym miejscu więc niech ktoś pomyśli o takim nowatorskim pomyślę pozdrawiam

~cuda PiSu

Przeciętny Polak czeka na operację endoprotezy stawu kolanowego 4 lata. Kaczyński - miesiąc, chce po wyborach. Cud w służbie zdrowia?

~sztygar

PiS uważa, że węgiel do Gdańska taniej jest przywieźć z Mozambiku niż z Katowic?

~@inteligent

Gdyby wódz miał dzieci to bym pomyślała że ty to jego syn
Ewa

~Ewa

Gdyby wódz miał dzieci to bym pomyślała że ty to jego syn

~Frida

W przybijaniu stępek, które już rdza bierze, zabijaniu palików, wbijaniu łopat i uroczystym otwieraniu otwartych obiektów są najlepsi. Rzeczywistość każdy widzi…A co z rozkopaną obwodnicą Częstochowy, Polkowic itd. Nikt nie chce dla nich robić, 12 wykonawców zeszło z budów!!!