Wiesław W.- legenda hutniczej Solidarności usłyszał wyrok

Image

61- letni Wiesław W. to legenda Solidarności w Stalowej Woli. W sierpniu 1988 r. był liderem strajku w HSW. Przyczynił się do upadku komunizmu. Teraz sam usiadł na ławie oskarżonych i usłyszał wyrok.

Wiesław W. to znany w mieście biznesman. Zajmował się między innymi produkcją i sprzedażą stali i wyrobów stalowych w jednej z lokalnych firm, ale popadł w kłopoty. Śledztwo ruszyło w 2015 roku kiedy to inny biznesman zawiadomił organy ścigania, że został oszukany przez Wiesława W., z którym założył wcześniej spółkę. Tarnobrzescy śledczy po dwóch latach śledztwa postawili W. 6 zarzutów, między innymi o fałszowanie bilansów swojego przedsiębiorstwa, które weszło w skład nowej spółki aportem i próbę wyłudzenia kredytu w wysokości 200 tys. zł z SanBanku. Wiesław W. usłyszał łącznie potem jeszcze 11 zarzutów, a wysokość szkody w toku tego śledztwa szacowano na kwotę ponad 2,137 mln zł. Oprócz tego legenda Solidarności miała już na koncie 3 prawomocne wyroki: za spowodowanie kolizji drogowej, nielegalne posiadanie broni, unikanie płacenia podatków i składek ZUS. Dostał też karę grzywny w wysokości 2 tys. zł za przywłaszczenie cudzej korespondencji.

Lokalny biznesman doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem aż u kilkudziesięciu przedsiębiorców. Prokurator z Tarnobrzega przedstawił mu ostatecznie 40 zarzutów. Wiesław W. wiedząc, że nie stać go na dalszą działalność świadomie zamawiał materiały nie mogąc opłacić faktur. Wartość szkód, które ponieśli z powodu jego działań inni przedsiębiorcy wyceniono na ponad 1 mln zł. Udowodniono, że w trakcie swojej działalności posługiwał się fałszywymi raportami i bilansami starając się o pożyczki i dotacje w PFRON, Powiatowym Urzędzie Pracy, Regionalnej Izbie Gospodarczej i SanBanku. Nie wypłacał też pracownikom należnych wynagrodzeń, mimo wyroków w tej sprawie.

Wiesław W. został skazany na 4 lata pozbawienia wolności. Oprócz tego ma zapłacić grzywnę w wysokości 12,5 tys. zł. Ma zakaz prowadzenia działalności gospodarczej w branży metalowej. Sąd zabronił mu sprawowania ważnych funkcji w branży. Nie może być prezesem, członkiem zarządu czy prokurentem. Wobec 12 podmiotów sąd nakazał mu naprawienie szkód na kwotę ok. 27 tys. zł.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.