Porodówka zostaje. Zmienią się standardy

Image

Po publikacji na naszym portalu pisma, w którym czytamy o konieczności likwidacji dwóch szpitalnych oddziałów, zawrzało.

Okazuje się, że szpital będzie starał się (jednak!) utrzymać dwa jakże ważne dla mieszkańców powiatu oddziały. Po publikacji materiału, zrobił się szum, a temat podjęły inne stalowowolskie media. To dobre zamieszanie sprawiło, że pochylono się nad problemem, a oburzenie jakie wywołały pisma, zostało wzięte pod uwagę. Mamy zapewnienie, że oddziały zostaną póki co utrzymane. Spieszymy więc donieść o naprawdę dobrej zmianie. O likwidacji oddziałów mówił Program naprawczym (tworzony przez firmy zewnętrzne, pismo podpisane było przez dyrektora). Zobacz: Do zamknięcia dwa oddziały w szpitalu.

Dyrektor szpitala, podczas zorganizowanej konferencji prasowej w szpitalu tłumaczył dziennikarzom:

- Emocje zaczęły budzić likwidacja oddziału „Ginekologiczno- Położniczego”. Powiem tak: nie planowaliśmy, nie planujemy i nie będziemy planować. To, że w której wersji firmy zewnętrznej takie założenia się znalazły nie oznacza, że one będą przez szpital realizowane. Tutaj należy wziąć pod uwagę dwa aspekty: jeden- ekonomiczny, a drugi- społeczny. Nastawieni jesteśmy na utrzymanie tego potencjału oddziału i jego rozszerzenie, zwłaszcza, że od października roku ubiegłego systematycznie wzrasta liczba urodzeń- mam myśli „Położnictwo” i „Noworodki” i kolejny element to jest „Ginekologia” jako całość- mówił dyrektor szpitala Edward Surmacz.

Informacja o likwidacji oddziałów wstrząsnęła mieszkańcami. Starosta powiatowy również potwierdza, że oddziały pozostaną w szpitalu.

- My chcieliśmy tylko pokazać, że w ostatnich latach spadała nam liczebność urodzeń w szpitalu- przekonuje Janusz Zarzeczny.

I wylicza, że jeżeli w powiecie rodzi się rocznie około 950 dzieci, a w naszym szpitalu zaledwie ok. 600, to jasno widać, że reszta decyduje się na poród poza naszym miastem. Dlaczego?

- To jest dla nas niepokojące, bo jesteśmy prężnym ośrodkiem, Stalowa Wola nie może się równać nawet z Niskiem, bo to miasto nieporównywalne do Stalowej Woli. My musimy odbudować to zaufanie naszych pacjentek do porodów w Stalowej Woli. I to nie jest informacja puszczona tak sobie żeby postraszyć tylko i wyłącznie, ale żeby zmobilizować naszą kadrę medyczną na oddziale, żeby się zastanowić jak naprawić to i żeby się u nas rodziło minimum te 800 osób, a dobrze by było żeby się rodziło 1000, bo dlaczego w Pro- Familii urodziło się 4,5 tys. dzieci, a w Wojewódzkim Szpitalu nr 2- 2,5 tys. dzieci- mówi starosta powiatowy Janusz Zarzeczny.

Coś więc nie zagrało. Co to takiego i co trzeba zrobić by kobiety wybierały właśnie naszą placówkę i decydowały się na porody w Stalowej Woli, by chciały powrócić tu na kolejny poród zadowolone z wcześniejszego. Na te pytania trzeba będzie szybko znaleźć odpowiedzi i właśnie w tych punktach przydałoby się uruchomić program naprawczy. Oddział jest w stanie przyjąć ciężarne nie tylko z naszego powiatu. W tym temacie liczą się opinie, które powędrują w świat. Potrzeba więc pracy, zaangażowania i dobrych zmian.

- I to jest zadanie dla nas, ale i dla ordynatora, dla personelu medycznego. Być może trzeba będzie poczynić jakieś zachęty, również ze strony dyrekcji szpitala żeby każdy prowadzący lekarz miał interes, żeby to w naszym szpitalu urodziło się dziecko, a nie żeby odsyłać do innych szpitali, a w szczególności do Pro- Familii, bo jest to nasz bardzo konkurencyjny szpital, jeśli chodzi o urodzenia- mówi Janusz Zarzeczny.

Sam włodarz powiatu przyznaje, że likwidacja „Porodówki” w tak dużym powiecie byłaby porażką. Przy okazji zapewnił, że będzie zatrudniana odpowiednia kadra i poprawi się opieka tak, by pacjentki z chęcią chciały rodzic tu dzieci. Szpital myśli też o wprowadzeniu np. znieczuleń przy porodach, ale do tego potrzebuje anestezjologa. Jeśli udałoby się go zatrudnić na stałe, byłoby to bodźcem do częstszego korzystania z usług naszej „Porodówki”.

Dyrektor Edward Surmacz wyjaśnił również, że nie zmienia się liczba lekarzy w szpitalu (o czym piszą lokalne media), bo na miejsce jednego, przychodzi drugi, a migracja lekarzy jest normalna. Na przykład z Pracowni Endoskopowej odszedł jeden lekarz, ale przyszło dwóch nowych. Na „Urologii” w wciągu 2 miesięcy mają pojawić się nowi lekarze.

A już jutro o 12 mln zadłużeniu szpitala, planach szpitala, inwestycjach i nowym kredycie…

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Po co to?

Wyznawcom Palca i Sprawiedliwości żadna służba zdrowia jest nie potrzebna. Oni są na poziomie wiary w znachorów i kurwizji TVPiS. Nie widzicie tego?

~G/no prawda

Farsa, Surmacz zapłacił za "program naprawczy " , gdzie firma zewnętrzna wysunęła wnioski: ginekologia i położnictwo jest nierentowna, najlepiej je zamknąć. A Zarzeczny mówi o jakichś "nowych standardach". Przecież obecnie kobiety jak ognia unikają porodówki w SW. Wolą Nisko, Nową Dębe, . I tak kończą kierowniki z nadania Pan Ad. I Zel. Jedyny dobry lekarz na ginekologii to Zymroz, dziwię się, że jeszcze nie odszedł.

~Staszek

Mini…strze zdrowia,
mam taką nadzieje,
że kiedy pan zachoruje,
(lub nie wytrzeźwieje)
w każdym razie, gdy się zdarzy,
że zajdzie potrzeba, -
nie pójdzie pan do szpitala
ale wprost do nieba….
(i recepta nie potrzebna,
bo tam nie ma leków)
Czego szczerze panu życzę, -
tak… na wieki wieków…

~Czekamy cudu

Ludzie z nowotworem płuc muszą wydać na terapię około 150 tysięcy złotych rocznie, a jedna dawka leku to nawet 15 tysięcy zł. Nowa lista leków refundowanych jest skonstruowana tak, jakby komuś zależało na tym, by jak najmniej wydać na pacjentów, komentują eksperci. Nowotwór płuc to najpowszechniejszy rodzaj raka w Polsce. Brak refundacji oznacza, że tysiące chorych będzie pozbawionych dostępu do nowoczesnej terapii. Sytuacja jest dramatyczna, ale minister zdrowia najwyraźniej nie widzi problemu. Może czas udać się mu do okulisty ?
To skandal. Gdyby to tyczyło posła PiS czy prezesa, to darmowe leki by się znalazły dla takiego od ręki natychmiast.
MINISTER ZDROWIA ZAWIERZYŁ SŁUŻBĘ ZDROWIA MATCE BOSKIEJ!

~Olin

Pan Z zna sie nawet na położnictwie???? Tacy ,kyórzy znają się na wszystkim nie mają pojęcia o niczym. Po co nam szpital, wystarczy ,że LN obtańcuje seniorki , pouśmiecha się do nich i już poczują się młode i zdrowe (MOSiR).

~olala

Leczę się poza STW, głownie w Rzeszowie na Szopena 2. To niedaleko panie starosto i panie dyrektorze - 50 minut samochodem. Jadąc tam do lekarza jeśli jestem zapisana na 10.20 to oznacza, że zostanę przyjęta o tej godzinie lub +/-5 minut. Tam również korzystam z leczenia szpitalnego i standard opieki w Rzeszowie jest taki, że lekarze w STW określają go jako roszczeniowy. Raz musiałam skorzystać z SOR w STW, więc najpierw przegoniono mnie na opiekę świąteczną, a potem gdy w końcu zostałam przyjęta na oddział "leczono" mnie tramadolem, zamiast skorzystać z zapisów w karcie z oddziału w Rzeszowie. Uciekłam po 5 dniach z biegunką, zapaleniem oskrzeli i rzucawką po odstawieniu końskich dawek tramadolu - takie prezenty od interny. Następne 2 tygodnie spędziłam na oddziale w Rzeszowie. Dlaczego tam lekarze przyjmują pacjenta o ustalonej godzinie? a w STW jest to niemożliwe, nawet jeśli rejestracja zapisuje na godzinę to lekarz nad tym nie panuje, albo nie chce i przyjmuje pacjentów kto pierwszy przyszedł? Dlaczego w STW łazienki szpitalne są wstrętne, a w Rzeszowie nie? Dlaczego w Rzeszowie personel medyczny reaguje na potrzeby pacjenta, a w STW ch--m, a nie lekarz dyżurny odmawia pacjentowi głupiej nospy?? Dlaczego z STW uciekli urolodzy dwaj dr n. med. ? i czy naprawdę zatrudnicie równorzędnych specjalistów? Kiedy lekarze i pielęgniarki będą dla pacjenta, a nie na odwrót?? Długo pisać, jeśli następnym razem będę potrzebować pomocy SOR to pojadę do Niska. Dlaczego wiele kobiet rodzi w poza STW? to bardzo proste w przypadku gdy brak kultury i empatii jest powszechnie zanany, podobnie jak lekceważenie?, niechciejstwo, brak wiedzy?? lekarzy, brak poszanowania intymności i brak znieczulenia, które w tym szpitalu w 21 wieku uważane jest za fanaberię. Kobiety uciekają do Niska, Rudnej czy Rzeszowa ze strachu o zdrowie swoje i dziecka, ze strachu przed stalowowolskim oddziałem. Mam nadzieję, że detalicznie wyjaśniłam powody. I prosze się zastanowic dlaczego pacjenci kierowani na oddział psychiatryczny również proszą o skierowanie do Rzeszowa czy Leżajska.

mad_dog

"pisdek" zamiast pisać brednie sprawdź jak rosły nakłady na NFZ na przełomie 2012 - 2019 oraz ile na TVP dawał poprzedni rząd , tak obiektywnie, zakładam, że rozróżniasz liczby i umiesz liczyć więc niż do 100 . Co do standardów to jak pisałem wcześniej, odmalowanie ścian i nowe krzesła nie pomogą, radzę zacząć od personelu bo tutaj jest pies pogrzebany !

~PiSdek

Nie ma potrzeby dawać na szpitale bo potrzebna jest kurwizja TVPiS byśmy mogli dalej ogłupiać swojego suwerena!

~edziu

Tyle złego naczytałem się tu że chyba tu nie będę decydował się rodzićsmiech2

~asawa

Dlaczego w innych się rodzi więcej dzieci. To chyba pytanie retoryczne ?. Inne standardy leczenia to tyle i aż tyle. Gdyby Pan Surmacz zadbał o odpowiednie to więcej ludzi decydowało się na rodzenie w Stalowej. Ale jeżeli przez tyle lat nie umie się tego zrobić to należy zatrudnić osobę która da radę. Przecież w Stalowej to obciachowy szpital jest.

~Demo

Do wyborów zostaje, później to już tylko spalona ziemia.

~Darek

Teraz będzie konferencja PO że trzeba zadłużyć szpital bo nas nie stać na płace dla dobrych specjalistów którzy wolą pracować po prywatnych przychodniach które przejęły najlepsze kąski usług.

Nigdy z tym nie wygrasz bo szpital wykonuje to co musi a to jest zbyt nisko wyceniane w kontrakcie. Nie zatrzymacie lekarzy, cała kasa idzie tam gdzie wszystko jest ustawione na zysk przy okazji żerujący na publicznych ZOZach. Albo zmusi się prywatne placówki do wykonywania mniej opłacalnych usług za kontrakt albo zrujnujemy ZOZy prubujac płacić im tak jak w w prywatnych przychodniach które cwanie się ustawiły przyciągając najlepszych specjalistów.
Tutaj nie ma innego wyjścia chyba że chcemy zadłużyć szpitale i je oddać za free.

~Lol

Czego tak jest kobiety są zmuszane do przenoszen dzieci dzięki tym moje dzieci 3ka dokładnie dusily się bo były pokręcone pepowina opieka po cesarce okropna zero pytania czy pani się chce umyć ledwo chodziłam zszyta żeby i prosić pielęgniarkę o przypilnowanie A co po cesarce wykończona godz nawet niemorzna zdrzemnąć

~Liljana

Starosta, ty w ogóle znasz mapę powiatu, którym rządzisz? Co to w ogóle za odkrycie, że nie wszyscy mieszkańcy powiatu rodzą dzieci w Stalowej? A gmina Bojanów, to gdzie ma bliżej? Do Niska czy Stw? A Kępie Zaleszańskie to przypadkiem szybciej nie ma do Sandomierza? A Nowiny? Z Karkówki bliżej nawet Kraśnik! Kobiety mają zasuwać dalej, żebyś był zadowolony? A może te, które są odsyłane ze względów zdrowotnych do Rzeszowa powinny jednak rodzić w Stw, żeby jaśnie pan był zadowolony? I dziwić się, że szpital leży, jak takie dwa puste łby o nim decydują.

~Panzer

Propozycja Totalnych to prywatyzacja szpitala albo oddanie dochodowych oddziałów Spółdzielnion lekarskim.

Co zrobią z lekarzami których właśnie skrytykowali?

~Marek

Podczas partyjnej konwencji wyborczej ogłoszono, że Andrzej Duda jest pomysłodawcą i inicjatorem Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. W rzeczywistości taki program istnieje pod nazwą Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych 2006-2024. Ma on być rozwiązany, tylko dlatego, by wyborcy dowiedzieli się, że to Duda jest prekursorem walki z nowotworami. Swoją drogą, zastanawia mnie czy minister zdrowia jest, aż takim głupcem, że musi mu to podpowiadać prezydent?

~chory

To prawda ze nie potrafią rejestrować na okresloną godzine, nie z dokladnością do minuty ale tak, zeby czekac pół godziny a nie 5 godzin.....do ortopedy wyczyta 10 kart, reszta kogo nie ma to naspód i choć przyjdzie za chwile to juz nie bedzie czytany aż na koncu, około godz. 15....

~lola

Do "mieszkańca" mam małą uwagę do Twojego wpisu o roli... trutnia. Truteń to owad zbyteczny w ulu, tylko zjada to co przyniosą robotnice i dlatego jest tam nie lubiany. Ma jednak oprócz tej niechęci do roboty i dużego apetytu do miodu ważną misję do spełnienia. Otóż on cały czas czeka na wylot z ula "królowej" która musi zostać zapłodniona przez trutnia gdzieś na wysokości 3 - 5 km. Po tym akcie "królowa" wraca do ula by dać życie nowemu pokoleniu pożytecznych owadów a truteń spada na ziemię. Tak kończy się opowieść o trutniu!

~ulka

Czy ludzie o tak posępnych twarzach mogą być wiarygodni?

~mieszkaniec

durnie poszli po rozum do głowy jak ludzie się oburzyli. co za durna dojna zmiana...

mad_dog

standardy ... proponuję zacząć od wymiany personelu na ginekologi !

~Malpa

To reanimacja trupa jakim jest ginekologia . Za niedługo pies z kulawą nogą tu nie przyjdzie. Nisko ma więcej porodów, a ma 4x mniej mieszkańców, jak to możliwe? Jakiś cud.

~Jan

Powinien zmienić się stosunek lekarzy do pacjentów,bo ma wiele do życzenia.Traktuje się ludzi jak intruzów,dlatego chorzy uciekają do innych miast.Do ortopedy np.zapisują wszystkich na 8 i chorzy muszą nieraz od 8 czekać do 13 a gdy się dostaną do lekarza to wizyta trwa góra 5 minut,bez badania i niby leczenie na oko.Takich lekarzy,którzy żle leczą w innych miastach zwalnia się,a w Stalowej Woli od 1 marca dostaną 30 % podwyżki.Zgroza.

~Zosia

Oj zła wiadomosc A jesli tak to wymienic kadre pseudolekarzy!!!!brak fachowcow!!!!Pan P.... pozal sie Boźe!!!!!Panie Dyrektorze prosze sie najpierw przygladnac czy warto zostawuc tych a moze wymienic Coz zmiany jak widac dobrze robia☺więc.....

~tedy

Dwuch najwiekszy Nieudacznikow !!!!!

~Ress

Tu pasuje doskonale teledysk pewnego słynnego Pana z czerwonymi włosami = Jaki pan taki kram=te oby dwa człowiek i patologia jeden pożal się Boże rodzice to ślepy Jurand z Spychowa A drugi taki co gdzie wieje tam jestem potrzebny od zaraz do działań A może tu dadzą więcej no to jestem kłamcą stalowwolskiemj elity

~Pracownik

Do szanownej redakcji. Zanim coś się napisze proszę dokładnie zbadać temat. Rehabilitacja jest otwarta do godziny 18-tej. Mówię tu o gabinecie fizykoterapii. Sala ćwiczeń jest do godziny 15 :30 i jest to wynik braku jednego etatu.

~Abc

W radiu Leliwa dziś Pan Starosta powiedział, że jestesmy w czołówce najmniej zadłużonych szpitali, i z wypowiedzi wynikalo że to sukces. Panie starosto należy mierzyć do dajlepszych a nie do najgorszych, jest Pan nauczycielen powinien to Pan wiedzieć.

~Kiszka

Ale jest darmowa kolonoskopia.

Mariusz77

Zmienią się standardy ....Czytaj , wzrosnie grubość kopert dla lekarzy albo won do Niska