Chętnie wypożyczamy książki

Image

223 tysiące książek wypożyczyli czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli w roku 2019. To o 11 tysięcy więcej niż rok wcześniej. Liczba wypożyczonych książek na cyfrowych nośnikach czyli audiobooków – pozostaje bez zmian. W 2019 roku czytelnicy wypożyczyli dokładnie 10 tysięcy książek nagranych na płytach CD i kasetach.

Cieszyć może także liczba czytelników zapisanych do stalowowolskiej książnicy. Ich liczba wzrosła z 13,5 tysiąca do 13,7 tysiąca. Czytelnicy odwiedzili stalowowolską MBP i jej filie ponad 146 tysięcy razy. Aktualny stan księgozbioru biblioteki to ponad 237 tys. książek i niemal 7 tys. audiobooków oraz innych materiałów specjalnych. Dostępnych jest także 110 tytułów prasowych.

Z elektronicznego systemu ewidencji funkcjonującego w Bibliotece Głównej i we wszystkich filiach wiemy, że najchętniej wypożyczanymi książkami przez osoby dorosłe w 2019 roku były te autorstwa Remigiusza Mroza - „Przewieszenie” i „Behawiorysta” oraz Katarzyny Michalak – „Promyk słońca”, „Gwiazdka z nieba” i „Zemsta”. Na topie były także powieści „Oszukana” Charlotte Link (pożyczono ją 78 razy) oraz „Tatuażysta z Auschwitz” autorstwa Heather Morris (71 wypożyczeń). Młodsi czytelnicy najchętniej wybierali przygody Kajka i Kokosza zilustrowanych w „Szkole latania” (80 wypożyczeń) oraz „Mitologię” Jana Parandowskiego (112 wypożyczeń).

Oczywiście biblioteka to nie tylko książki: w 2019 roku pracownicy stalowowolskiej MBP zorganizowali dla stalowowolskich przedszkolaków oraz młodzieży szkolnej oraz dorosłych 1333 spotkania, zajęcia, czy imprezy literackie. Skorzystało z nich ponad 32 tysiące osób. Były także 63 szkolenia dla dzieci i młodzieży dotyczące korzystania z biblioteki: jak się zapisać, jak efektywnie poruszać się po katalogu książek. W tej formie spotkań uczestniczyło ponad 1200 osób.

Za te wszystkie działania w 2019 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli została kilkukrotnie doceniona. Zajęła I miejsce w ogólnopolskim a także I miejsce w wojewódzkim konkursie na najciekawsze wydarzenie zorganizowane w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2019. Organizatorem pierwszego był Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Warszawie, a drugiego Zarząd Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Okręgu Podkarpackiego w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie. MBP została także uhonorowana I miejscem w konkursie na organizację pikniku edukacyjnego „Sieci@ki na wakacjach w Twojej miejscowości 2019”. Głównymi organizatorami akcji była Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Fundacja Orange. MBP otrzymała również wyróżnienie za przeprowadzenie najciekawszej „Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek 2019”. Organizatorzy konkursu to Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie oraz dystrybutor książek do bibliotek – firma Platon.

MBP zanotowała w minionym roku 23. miejsce (awans z 54.) w ogólnopolskim rankingu bibliotek opublikowanym przez dziennik Rzeczpospolita. Ponadto stalowowolska biblioteka realizowała także projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach pro

gramu „Partnerstwo dla Książki 2019 - BibliotekAnimacjAktywność – Jestem za!” W 2019 roku strona MBP: www.biblioteka.stalowawola.pl odnotowała ponad 122 tysięcy odsłon. Można tam zapoznać się z bieżącymi wydarzeniami w MBP, bez wychodzenia z domu przeglądać katalog książek i zarezerwować wybrane pozycje. Tam również, za pośrednictwem Stalowowolskiej Biblioteki Cyfrowej czytelnicy mają m.in. dostęp do archiwalnych numerów „Socjalistycznego Tempa”, „Sztafety” oraz „Fety” – w chwili obecnej jest dostępnych ponad 1350 publikacji.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.