Samochód elektryczny i co dalej

Image

Na polskich, a także lokalnych ulicach coraz więcej samochodów elektrycznych. Wielu Czytelników zastanawia się nad ich zakupem przy okazji zadając sobie szereg pytań: Jak to będzie z takim autem, gdzie będzie można naładować samochód, czy w Stalowej Woli jest taka możliwość? Odpowiadamy na te pytania.


W Polsce, w porównaniu z rokiem ubiegłym, przybyło aż 1,5 razy więcej samochodów elektrycznych. Oznacza to, że chętnie kupujemy takie auta i nadal chętnie będziemy je kupować. Rozmawiamy z ekspertem na ten temat.

Zdecydowaliśmy się na zakup pojazdu elektrycznego i zastanawiamy się co dalej? Czy auto można ładować w warunkach domowych?


Tak. Jest to możliwe. W domu ładowanie odbywa się poprzez gniazdko o odpowiednim natężeniu lub przez tzw. wallboxa, który jest ładowarką prądu zmiennego, a można go kupić lub otrzymać razem z zakupionym samochodem. Ceny wallboxów zaczynają się od około 1500 zł. Mają one zazwyczaj moc 11 kW, ale ich wydajność zależy od tego, jaką mamy instalację w domu. Warto też zaopatrzyć się we własny kabel do wallboxa, bo nie każde urządzenie występuje z kablem dedykowanym do konkretnego typu samochodu.


Jak długo trwa ładowanie auta domowymi sposobami?


Czas ładowania samochodu prądem zmiennym zależy od wielkości (pojemności baterii) oraz wydajności ładowarki pokładowej, gdyż to ona przekształca prąd zmienny w prąd stały, którym ładowana jest bateria samochodu. Czas ładowania w warunkach domowych zależy więc od rodzaju źródła ładowania (gniazdko czy wallbox), wielkości ładowarki pokładowej i pojemności baterii i wynosi od kilku do kilkudziesięciu godzin. Problem pojawia się kiedy udajemy się w dłuższą podróż lub gdy potrzebujemy szybko naładować baterię samochodu.


Jakie jest więc rozwiązanie? Co w sytuacji, gdy jesteśmy w podróży?


Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z publicznych stacji ładowania pojazdów. Tankowanie samochodu elektrycznego różni się od tankowania na stacji paliw między innymi dlatego, że mamy do dyspozycji ładowarki prądu zmiennego, jak w przypadku wallboxów, ale także szybkie ładowarki (superchargery) prądu stałego. Główną różnicą jest czas ładowania. O ile do naładowania samochodu prądem zmiennym potrzebujemy minimum kilku godzin, to w przypadku ładowarek prądu stałego ten czas jest zdecydowanie krótszy i wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Typowe ładowarki prądu stałego miały do tej pory moc 50kW, ale pojawiają się znacznie szybsze 100, 150 lub 200 kilowatowe. Od tego jaką ładowarkę wybierzemy zależy czas ładowania samochodu, jak i cena za energię elektryczną. Im szybsza ładowarka, tym wyższa cena za energię.


Jak wygląda płatność za ładowanie elektryka na stacjach?


Następna różnica dotyczy płatności za energię elektryczną i tutaj pojawia się kolejny problem. Aby zatankować i zapłacić za ładowanie pojazdu należy posiadać odpowiednią aplikację w telefonie. Problem w tym, że nie jedną, wspólną dla wszystkich operatorów aplikacji. Prowadzone są wprawdzie prace nad roamingiem usług ładowania, ale musimy na to rozwiązanie, podobnie jak na możliwość płatności kartą płatniczą bezpośrednio w terminalu, poczekać do przyszłego roku. Obecnie musimy posiadać odpowiednią aplikację. Ale tutaj nie ma się czego bać, bo można ją zainstalować w przeciągu kilku minut, nawet stojąc przed ładowarką . Konieczne jest posiadanie poczty email w telefonie oraz dostęp do karty kredytowej. Bezpośrednio po zainstalowaniu można rozpocząć ładowanie pojazdu. W tej chwili na rynku polskim jest wielu operatorów jak Greenway, elocity, ionity.


Czy w Stalowej Woli i okolicy można ładować samochód elektryczny?


Rynek mocno przyspiesza i należy się spodziewać, że do 2025 roku ilość ładowarek wzrośnie nawet dziesięciokrotnie. Ładowarki powstają przy głównych szlakach komunikacyjnych oraz w miastach.

Podobnie jest w Stalowej Woli, gdzie jeszcze w 2022 roku nie było ani jednej szybkiej ładowarki. W tej chwili działa już 6, a w najbliższej okolicy kolejne 3.

Obrazek


W Stalowej Woli działa 5 operatorów.

ŁADOWARKI AUT ELEKTRYCZNYCH W STALOWEJ WOLI I OKOLICY:

GreenWay Polska

- VIVO! Stalowa Wola: 3 punkty (moc: 50 kW, 50kW, 22 kW)
- Gospoda Nisko: 3 punkty (moc: 70kW, 70kW, 22 kW)

Zielona Energia

- Volkswagen Autorud Stalowa Wola: 2 punkty (moc: 60kW, 60kW)

Cyfrowe Sieci Multimedialne

- Vely Stacja Ładowania CSMM: 2 punkty (moc: 22kW, 22kW)

Elocity

- Aleje Jana Pawła II 2a: 2 punkty (moc: 150kW, 80kW)

RiA

- Stacja ładowania Centralnego Okręgu Przemysłowego 1: 3 punkty (moc: 160kW, 40kW, 22kW)
- Solidarności 6a: 3 punkty (moc: 160kW, 40kW, 22kW)
- Pysznica, ul. Szubargi: 3 punkty (moc: 160kW, 40kW, 22kW)
- Jamnica: 3 punkty (moc: 160kW, 40kW, 22kW)

Pojawiły się także 2 nowe punkty: jeden przy nowym żłobko- przedszkolu w Stalowej Woli, drugi przy nowym budynku ARP przy Okulickiego.

Obrazek


Tym, którzy zastanawiają się na rozwojem rynku samochodów elektrycznych w Polsce przypominamy, że w połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, na mocy którego infrastruktura ładowania pojazdów elektrycznych będzie musiała zostać rozbudowana. Tak więc zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km. Stacji będzie więc przybywać nie tylko w świecie, ale również w Polsce, będą coraz sprawniejsze i coraz lepiej dostosowane do potrzeb klienta. Zbyt mała liczba punktów ładowania mogłaby doprowadzić do zwiększenie emisji CO2 poprzez rozwój aut starego typu, a na to nie można pozwolić. Środowisko naturalne zasługuje na lepsze traktowanie, a ograniczenie emisji spalin jest priorytetem rozwijających się państw świata.

Dane z końca sierpnia 2023 roku wskazują na to, że w Polsce jest zarejestrowanych łącznie około 48,5 tys. samochodów osobowych i użytkowych samochodów całkowicie elektrycznych (BEV). W okresie styczeń- sierpień br. ich liczba zwiększyła się o 15 tys. 137 sztuk, tj. o 67% więcej niż w analogicznym okresie 2022 roku. W tym samym czasie pojawiło się aż 50 stacji ładowania.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =