50- lecie pracy twórczej Stanisława Świecy

Image

W Spółdzielczym Domu Kultury, z okazji 50- lecia pracy twórczej, odbył się wernisaż i wystawa grafiki i rysunku Stanisława Świecy. W wydarzeniu wzięło udział wielu artystów nie tylko ze Stalowej Woli, ale także z dalszych regionów naszego kraju.

Rzadko się zdarza, że jakaś wystawa prezentowana w Spółdzielczym Domu Kultury zajmuje aż 2 sale. Tym razem, ze względu na wielki dorobek artystyczny Stanisława Świecy, w jednym pomieszczeniu prezentowane były jego grafiki, w kolejnym zaś rysunki. Jak podkreślił dyrektor SDK Józef Sroka, jest to tylko część prac, które na przestrzeni lat stworzył Stanisław Świeca.

- Te 50 lat bardzo szybko mi przebiegło. Zaczynałem od prac rysunkowych, potem robiłem mniejsze, większe linoryty, na koniec skoncentrowałem się na pracach techniką gipsorytu. Powstało wiele prac, z tym, że to nie są prace powielane w setkach egzemplarzy. Każda praca to dwie, trzy odbitki z matrycy, dlatego, że jest to kłopotliwe i wymaga ręcznej pracy. Rocznie wykonuję około 5- 6 grafik, które staram się pokazać w biurach wystaw- mówił podczas wernisażu Stanisław Świeca.

Artysta usłyszał wiele ciepłych słów i gratulacji na swój temat. Życzono mu zdrowia i kolejnych pięknych jubileuszy.

Stanisława Świecy, designer – projektant form przemysłowych, artysta grafik, rysownik, pedagog, absolwent Wydziału Form Przemysłowych Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Członek Związku Artystów Plastyków. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Sztuki oraz Wojewody Tarnobrzeskiego, wyróżniony przez Ministra Kultury i Sztuki odznaką Zasłużony Działacz Kultury. Urodził się 29 stycznia 1948 roku w Zarzeczu koło Niska. W 1961 roku rozpoczął naukę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. W 1966 roku uzyskał dyplom ukończenia Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. W 1966 roku zdaje egzamin wstępny i zostaje przyjęty na Wydział Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1973 roku uzyskał dyplom na Wydziale Form Przemysłowych krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. 1 października 1973 roku rozpoczyna pracę w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Maszyn Ziemnych i Transportowych Huty Stalowa Wola na stanowisku plastyka specjalisty ds. wzornictwa przemysłowego. W latach 1973-1980 projektuje kolorystykę maszyn budowlanych i innych wyrobów Huty Stalowa Wola oraz współpracuje przy projektowaniu ładowarek, wózków naładowanych i podnośnikowych z uwzględnieniem ergonomii. W latach 1980-2006 zajmuje się projektowaniem i realizacją reklam wizualnych.

W roku 2002 został mianowany jurorem międzynarodowej wystawy konkursowej „Mini Print Internacional de Cadaques” w Cadaques w Hiszpanii i uczestniczył w jury tej wystawy. Od 1 października 2003 roku rozpoczął pracę w Niżańskim Centrum Kultury „Sokół” i w Filli NCK w Zarzeczu, prowadząc zajęcia plastyczne z dziećmi i młodzieżą. Uczestnicy zajęć odnoszą sukcesy plastyczne na wystawach krajowych i międzynarodowych. W latach 1980-2018 bierze udział w aukcjach dobroczynnych na rzecz instytucji i osób prywatnych przekazując swoje grafiki. Stanisław Świeca uczestniczy w prezentacjach sztuki w kraju i za granicą. 19 wystaw indywidualnych i ponad 150 wystaw zbiorowych. Jest laureatem kilkudziesięciu nagród i wyróżnień. Laureat regulaminowej nagrody na wystawie „Mini Print Internacional de Cadaques” w Cadaques w Hiszpanii. Grafiki i rysunki znajdują się w kolekcjach: BWA Rzeszów, BWA Sandomierz, BWA Kielce, Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, Muzeum Okręgowego w Kielcach, Stowarzyszenia Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie, Teller Gallery Fort w Cadaques w Hiszpanii, Mc Cormac Gallery w Nowym Jorku w USA, Galerii SDK w Stalowej Woli, Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, Invest Bank w Kielcach, Cafe Club CKM w Kielcach, Muzeum Okręgowym w Rzeszowie i u osób prywatnych w kraju.

Przewiń do komentarzy







































Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Ubek

????? ???

~Joa

Pan Stanisław uczył mnie kiedyś rysunku. Przychodził do domu i podszkalał przed egzaminami wstępnymi. Wspaniały człowiek, pozdrawiam serdecznie, gratuluję i życzę wszystkiego co najlepsze. umiechumiechumiech

~Kiero

Te talerze to po ile stoją?

~Wanda S.

Gratulacje. Jestem w posiadaniu czterech prac Pana Stanisława oraz czterech akwarel córki- Małgosi. Pozdrawiam. Ukłony dla Marty.

~Ghjkk

Do lej
A kto narzeka na komunę? Młodzi nie narzekają bo ich w tym okresie nie było. Narzekają głównie ci co odnosili największe korzyści i obiboki, leserzy i lenie. Niech Kaczyński zrzeknie się swojego wykształcenia, które uzyskał za PRLu, albo inny element. Gdyby nie komuna to ten ciemny motłoch do dziś dnia byłby niczym ludność miasta Łodzi z filmu Ziemia Obiecana Wajdy.

~Śnieżką je

pokolorować i będzie git

~wilk

Rafał - przecież jeszcze rządzi PiS, a paliwo drożeje. Czy tamte ceny paliwa miały Wam posłużyć do zbierania głosów 15 października ??? Znowu PiS zrobił na w ....bambuko. Jeżeli taka była wasza zagrywka yo dobrze, że już nie będziecie mieli władzy. Tak się nie robi. Rafał co teraz powiesz swoim wyborcom, tym którzy na ciebie oddali swój głos? Przecież to PiS podnosi teraz ceny paliw. To nie jest wina Tuska.

~Grzegorz

Nadbereźny grabarz Miasta
Sroka grabarz SDK

~Gienek

Ta k a oso hozi?

~lej

Świetne prace, artysta dużej klasy. Odpowiednie wykształcenie osiągnął za tzw. komuny. Dobrze, ze nikomu to teraz nie przeszkadza. Wielu ludzi urodziło się, wychowało i wykształciło za komuny. Niektórzy mówią, ze tamten czas był zły i teraz potępiają go i zwalczają - likwidując i niszcząc wszystko co jest z tamtym okresem związane. Ale jakoś swoich dyplomów ze szkół i uczelni komunistycznych nie pozbywają się. Jakoś tytuły magistrów i inżynierów z tamtego czasu nie przeszkadzają im w teraźniejszym, codziennym życiu oraz w zajmowaniu kierowniczych stanowisk.