Miasto chciałoby kupić kultową Arkadię. Obiekt przeszedłby gruntowną modernizację

Image

Prezydent, na ręce Rady Miasta, złożył wniosek o zakup budynku Arkadii, którego właścicielem obecnie jest PSS Społem. Plany są takie, że obiekt zostałby nadbudowany, a na jego dachu powstałyby zielone tarasy. W planie jest budowa wieży zegarowej, która byłaby nowym, charakterystycznym elementem architektury.

- Arkadia ma swoją historię, była zawsze ważnym miejscem pod względem kształtowania pewnych postaw, rozrywki w Stalowej Woli. Dzisiaj chcemy przed tym budynkiem, przed tym potencjałem, który tam jest, postawić nowe cele społeczne, gospodarcze, kulturalne, tak aby ten budynek był uzupełnieniem oferty Miejskiego Domu Kultury, ale także wchodził bardzo mocno w działalność społeczną- mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Prezydent miasta ma nadzieję, że miasto pozyskałoby dofinansowanie, dzięki któremu Plac Piłsudskiego zupełnie zmieniłby swoje oblicze.

- Podjąłem decyzję, aby dokonać korekty, a więc wycofania z przestrzeni zielonej Miejskiego Domu Kultury jakichkolwiek obiektów kubaturowych, a więc w części, która jest od lasu do torów kolejowych nie będą pojawiać się żadne budynki kubaturowe, nie będzie tam też wieży. Będzie to teren zazieleniony, z trawnikami, z drzewami, z krzewami. To oznacza, że na Placu Piłsudskiego nie będzie bezpośrednio budynków, które są potrzebne do obsługi działań o charakterze społecznym, kulturalnym, restauracyjnych, tak by to miejsce żyło w kilku płaszczyznach miastotwórczych- mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Włodarz Stalowej Woli podkreślił, że ze strony Miejskiego Domu Kultury zostało dokonane zlecenie na koncepcję architektoniczna przebudowy budynku Arkadii, tak by dostosować go do sąsiedniej architektury. Tej roli podjął się znany architekt Bogusław Barnaś.

Warto podkreślić, że Plac Piłsudskiego w Stalowej Woli z Miejskim Domem Kultury, wpisanym do rejestru zabytków, stanowi unikalną wartość przestrzenną miasta, która wymaga wrażliwego, odpowiedzialnego i świadomego kształtowania urbanistyczno- architektonicznego. Zaprojektowana nadbudowa istniejącego budynku przy Placu Piłsudskiego nawiązuje stylistyką i skalą do monumentalnego charakteru okolicznej zabudowy.

- Aby jasno podkreślić nową cześć i zaakcentować historyczne kondygnacje poniżej, celowo zdecydowaliśmy się na kontrast kolorystyczny i materiałowy. Zachowaliśmy jednak rytm podziałów okiennych i spójność stylistyczną starego z nowym, również z Miejskim Domem Kultury. Wszystkie okna w parterze postanowiliśmy przeszklić do samej podłogi, aby nadać maksymalnie transparentny i miastotwórczy charakter zintegrowany z ogródkami restauracyjnymi i przestrzenią placu miejskiego. Wzdłuż fasady oraz na dachu proponujemy wprowadzenie zieleni. Dostępny dla społeczności taras na dachu stanie się platformą widokową, miejscem spotkań mieszkańców, odpoczynku czy lokalnych wydarzeń takich jak np. plenerowe kino letnie- wyjaśnia architekt Bogusław Barnaś.

W przekonaniu Bogusława Barnasia budynek w tej części miasta powinien być zarządzany przez instytucje miejskie, aby można było świadomie wprowadzać funkcje miastotwórcze i społeczne takie jak: kultura i sztuka, edukacja, administracja i promocja miasta, gastronomia czy dostępna dla mieszkańców przestrzeń warsztatowa i co-workingowa.

- Nowo projektowany łącznik, zlokalizowany obok nadbudowanego obiektu, nawiązuje stylistyką do tradycji hutniczych Stalowej Woli. Jest to transparentna, przeszklona wieża o stalowej konstrukcji. Pełni wiele funkcji. Zapewnia sprawną komunikację pomiędzy Placem Piłsudskiego a wszystkimi poziomami budynku, w tym nieco uniesionym względem placu parterem, poziomem zielonego ogrodu dachowego czy poziomem piwnicy. Winda zapewnia pełną dostępność dla osób niepełnosprawnych na wszystkie kondygnacje. Pełni funkcję mobilnej platformy widokowej, dzięki przeszklonej konstrukcji. Jest również wieżą zegarową, wypełnioną ruchem miejskim, tworząc integracyjny punkt w Stalowej Woli, nadając tym samym nową wartość przestrzeni Placu Piłsudskiego. Transparentna konstrukcja wieży, podświetlona od środka, będzie tworzyć efektowny punkt orientacyjny, zwłaszcza wieczorami. Jest też konstrukcją dla ekranu kina letniego. Wielobarwne, tematyczne oświetlenie wieży, może budować atmosferę adekwatną do celebrowanych świąt i wydarzeń. Zwieńczenie wieży formuje kolejny poziom zieleni miejskiej- wyjaśnia architekt Bogusław Barnaś.

Podczas obrad Rady Miejskiej prezydent przedstawił wizualizację budynku po Arkadii po przebudowie. Zaznaczył, że miasto po zakupie obiektu będzie ubiegać się o środki norweski na modernizację. W najbliższym czasie mają zostać otwarte 2 nabory, z których miasto mogłoby skorzystać.

Przewiń do komentarzy









Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =