Kontenery socjalne w Stalowej Woli dla tych co nie płacą czynszu?
- Opublikowano: 17 Lutego 2026
- Autor: kbm
Podczas ostatniej sesji Rady Miasta wrócił temat osób, które nie uiszczają opłat za mieszkania. Dyskusja dotyczyła propozycji postawienia kontenerów mieszkalnych dla lokatorów najbardziej zadłużonych bloków w mieście.
Zwolennikiem tego rozwiązania jest radny Mariusz Bajek, który wielokrotnie poruszał tę sprawę.
- Chciałem zwrócić uwagę na fakt, o czym zawsze mówię przy tego typu sprawach, że jestem zwolennikiem postawienia kilku kontenerów mieszkalnych. Tu chodzi o te osoby, które uporczywie nie płacą i chcą żyć na koszt innych. Tu chodzi o te osoby, które nie potrafią żyć we wspólnocie. Myślę, że byłby to bardzo dobry straszak i rozwiązałby wiele problemów zaległości finansowych na terenie miasta Stalowa Wola- mówił radny Mariusz Bajek.
Radny wskazał konkretny przykład: blok przy ulicy Staszica 3a, gdzie, jak mówi, zadłużenie mieszkańców jest ogromne, a warunki lokalowe pozostawiają wiele do życzenia.
- Tam jest olbrzymie zadłużenie tego bloku. Nie wygląda on najlepiej, no trudno remontować, trudno przeprowadzać głębokie prace, skoro jest tak olbrzymie zadłużenie. Panie Prezydencie, właśnie mieszkańcy tego bloku sami proszą mnie o kontenery mieszkalne dla dłużników. Są to osoby niekoniecznie polskiej narodowości, różne. Sami proszą o kontenery mieszkalne, bo są tam ludzie, którzy chcą żyć normalnie- mówił radny Bajek.
W Polsce kontenery dla osób zadłużonych, które notorycznie nie płacą czynszu i zostały objęte eksmisją, stosuje kilka samorządów. Rozwiązanie to jest zazwyczaj ostatecznością i budzi kontrowersje, stanowiąc formę dyscyplinowania lokatorów. Gminy i miasta, w których kontenery mieszkalne dla dłużników funkcjonują lub są zaplanowane do budowy to m.in.: Poznań, Otwock, Swarzędz, Puławy, Iława, Piła, Łobżenica, Rędziny, Miłosław, Raciąż, Kalisz, Żory, Bytom. Kontenery te często oferują podstawowy standard: jeden pokój z aneksem kuchennym i toaletą, a ich zadaniem jest zmniejszenie długu gminy oraz zmotywowanie dłużników do uregulowania płatności. Nierzadko sama decyzja o tym, że utraci się mieszkanie i będzie eksmitowanym do takiego kontenera sprawia, że dłużnik uiszcza nagle opłatę.
Pomysł postawienia kontenerów spotkał się z krytyką radnego Dariusza Przytuły, który podkreślił, że tworzenie kontenerów mogłoby prowadzić do powstania slumsów i poniżania mieszkańców:
- Z mojej strony nigdy nie będzie zgody na tworzenie slumsów w postaci kontenerów. Jeżeli pan chce zamieszkać w kontenerze, może pan nawet dzisiaj, ale nie ma zgody na poniżanie mieszkańców. Są inne narzędzia do tego, żeby płacili mieszkańcy za czynsz. Jeśli chce pan porozmawiać na ten temat, możemy rozmawiać, ale nie ma zgody, jeszcze raz, bo to takie katolickie, prawda? Robienie slumsów, poniżanie mieszkańców- mówił oburzony radny Dariusz Przytuła.
Czy Rada Miasta Stalowa Wola zdecyduje się na takie rozwiązanie, czas pokaże. Póki co każdy blok, każda klatka ma swoich dłużników. Wiele osób nie płaci i śmieje się w twarz innym, uczciwym ludziom, bo tym co nie płacą nikt nic nie zrobi. Będą na garnuszku gminy dożywotnio, na dodatek ucząc takiego stylu życia swoich dzieci. Nie chodzi tu o osoby, których los ciężko doświadczył chorobą czy niepełnosprawnością, a awanturników, alkoholików, przemocowców i cwaniaków żerujących na portfelach uczciwych obywateli. Za tych co nie płacą, zapłacą inni w wyższych czynszach i innych opłatach.



Wasze komentarze (54)
~Mirek
22 Lutego 2026 18:24:11
~ela
Tak nie może być.
Ale jest.
~ela
20 Lutego 2026 12:31:27
Tak nie może być ,że spółdzielnie mieszkaniowe rachunki nie zapłacone przez niektórych mieszkańców przerzucają na tych co płacą. To jest patologia biurokratów a z tym wszyscy musimy walczyć.
~Aaa
19 Lutego 2026 18:43:07
Panie Bajek widzi pan że społeczeństwo jest z panem,proszę nieodpuszczać
~jan
19 Lutego 2026 12:22:07
do mirek , pierwszy raz się z tobą zgodzę bo tak jest jak piszesz. Ale wszyscy niepłacący mają na głowie komornika i grozi im eksmisja jeśli nie zaczną spłacać swego zadłużenia. Ten bezradny to tylko patrzy kto go ewentualnie poprze w następnych wyborach bo pieniądze z siedzenia w radzie miasta nikomu nie śmie -rdzą. Przy okazji siedzi w środku ula [urzędu miasta] i wie co się dzieje w mieście więc może nas hej -tować. Widzisz w polityce to zawsze jest interes a interesem tego bezradnego z tymi kontenerami jest aby go popierali ci którym te kontenery grożą. Już nie będę dodawał , że jak jest taki dobry to niech finansowo tym ludziom pomoże.
~Mirek
19 Lutego 2026 08:51:08
~Mirek, napisałeś o radnym Przytule w moim imieniu, ale zgadzam się z opinią, może być.
~os. Pławo
19 Lutego 2026 08:26:34
"Są inne narzędzia do tego, żeby płacili mieszkańcy za czynsz. - mówił oburzony radny Dariusz Przytuła."
Panie oburzony niedoradny, jakie są sposoby i jaka jest ich skuteczność?
Proszę o wymienienie tychże.
Ze strony mieszkańców wygląda to tak, że uczciwie płacącym i posiadającym zerowo zadłużenie SM potrafi doliczyć odsetki, gdy tylko spóźnią się z zapłatą o byle dzień, natomiast zadłużonym na dziesiątki czy setki tysięcy złotych (!) nie potrafi zrobić nic, oczywiście poza podsumowywaniem co rok ciągle rosnącego zadłużenia!
~bojar
19 Lutego 2026 07:36:48
mieszkaniec, a jedna cierpisz na brak hejtu bo znowu cie tu poniosło
~Aaa
19 Lutego 2026 02:32:58
Brawo panie Bajek mieszkańcy są z panem
~Wiesław
18 Lutego 2026 23:03:55
Blk 3a staszics jest nievhlubnym wizerunkiem w stslowej woli gfxir xnskfuǰs sie markety biedronka i lidl miejscsa najczesciej odwiedzane prxez mieszkancow ogladajac brud i cxuc smrod nie ma zileni a samóchody stawiajs gdxie chca a psy zalatwiaja sie pod oknami lokatorow miesxkajacych na parterze nie moxna okna oterzyc bo istny fetor w bloku mieszkaja same brudasy z okien wyrxucaja smiecie nswey zalatwosja sie na mur bloku jedtem osoba nirpelnosptrawna i nie moge wyjezdzac w lecie wozkiem bo wszedzie brud swiadcxy to tez o wlodarz miasta najgorszy blok w miescie a niektorzy lokayorzy tego bloku powinni byc odizolowani od normalnych ludzi ktorxy chca zyc normalnie w tym bloku buduje sie apartamenty ten blok jest hluba pana prezydeta ktory eksponuje rodxine zdjecia a tego bloku nie widzi zapraszamy ho pod ten blok wizerinek stalowej woli w 21 wirku miedzxkancy tego bloku niektorxy lokatorxy typowo nadaja sie do slamsow bez obrazy
~Olo
18 Lutego 2026 22:53:18
Nie płacz Ewka...
~Olo
18 Lutego 2026 22:53:15
Nie płacz Ewka...
~Olo
18 Lutego 2026 22:53:13
Nie płacz Ewka...
~Mirek
18 Lutego 2026 21:20:20
To może radny Przytuła sam spłaci długi cwaniaków! Jakie poniżanie mieszkańców? chyba tych, którzy regularnie i sumiennie płacą, ale mają to wątpliwe szczęście mieć sąsiadów niepłacących na zasadzie "nie mam pańskiego płaszcza i co mi pan zrobi?"
~Mirek
18 Lutego 2026 21:20:17
To może radny Przytuła sam spłaci długi cwaniaków! Jakie poniżanie mieszkańców? chyba tych, którzy regularnie i sumiennie płacą, ale mają to wątpliwe szczęście mieć sąsiadów niepłacących na zasadzie "nie mam pańskiego płaszcza i co mi pan zrobi?"
~mieszkaniec
18 Lutego 2026 19:28:18
Już dawno opuściłem ten portal, zmieniając go na konkurencyjny. Tutaj jest miejsce dla takich jak np ewka, edziu itp lub wielbicieli obecnie nam panujących. Gdy pojawi się wpis merytoryczny o niepochlebnej treści natychmiast włącza się COREKROR "wystąpił błąd." Do widzenia - jednak nie do zobaczenia !!!!!!!
~papaweł
18 Lutego 2026 17:51:31
Ewka gdzie pisze że huta ma dostać 20 mld?
~Buhaha
18 Lutego 2026 17:49:46
pis - po / po - pis
~Ewka
18 Lutego 2026 16:45:31
Teraz mamy 2026 rok i zdrajców Polski wokół nas.
HSW to nie jest niemiecka firma
HSW ma otrzymać z SAFE ponad 20 mld zł
25 mld zł straciła HSW na kontraktach z Koreą na K-9
Jak ma być dobrze w tej Upadłej Woli dawniej Stalowa Wola jeżeli PiS najpierw okrada HSW na kontraktach do Korei na 25 mld zł a teraz blokuje i chce weta dla 20 mld zł z SAFE.
Czyli PiS okrada HSW na 45 mld zł.
A co powie Weber, Sagatowska, Sobieraj, Nadbereźny?
Wina Tuska
Banda zdrajców Polski.
~mieszkaniec
18 Lutego 2026 14:21:48
Ten bezradny z Rzeszowa chciałby pokazać jak on to niby dba o biednych pogubionych mieszkańcach naszego miasta. Ale w bardzo wielu przypadkach albo nie da się im pomóc albo oni nie chcą żadnej pomocy. A wszystko się zaczęło w latach 2007 do 2015 kiedy to w Polsce mieliśmy potężne bezrobocie na poziomie ponad 20 procent i tacy ludzie od roboty się odzwyczaili.
~Kierownik
18 Lutego 2026 09:59:25
Wystarczy odłowić tych co chlają. Takich zawodnikow do kontenerów, a reszte aktywizować zawodowo. Jak niechętni to też do blaszanych penthousów.
~jkl
18 Lutego 2026 09:20:26
Całe szczęście, że klimat uniemożliwia budowę slamsów. A dłużników należy przesiedlać do mniejszych mieszkań, wtedy dalej nie będą płacić , ale już za mniejsze mieszkanie.
~Tak
18 Lutego 2026 07:58:31
Wywalić cwaniaków na bruk
~realista
17 Lutego 2026 22:21:41
A po co kontenery?
Dać zadłużonym siekierę, kielnię i niech sobie wybudują pomieszczenia jakie chcą. Na pewno mają zdrowe ręce.
Powodzenia.
~boby
17 Lutego 2026 19:36:20
Jest moja zgoda...
~mieszkaniec
17 Lutego 2026 18:34:45
w miejscu dawnej hucianej świniarni jest doskonałe miejsce na kontenery socjalne
~Edziu
17 Lutego 2026 18:32:17
W szeregach rywalizującej w II lidze Stali Stalowa Wola nie dzieje się dobrze. Piłkarze nie wykluczają strajku wynikającego z opóźnień w wypłatach wynagrodzeń - przekazał Szymon Janczyk z Weszlo.com.
~Olo
17 Lutego 2026 18:19:20
Umorzyć dług zalegającym z opłatami . Tym sposobem pozbędziemy się problemu, i pan Przytula będzie zadowolony.
~Rochu
17 Lutego 2026 17:51:39
stasek ma świetny pomysł
~jabar
17 Lutego 2026 17:49:41
uważam że najlepszym sposobem na pozbycie się dłużników byłoby kwaterowanie ich w jednym z zadłużonych lokalu po dwie rodziny. Daję głowę że w ciągu kilku miesięcy wszyscy spłaciliby zobowiązania.
~malczik giej
17 Lutego 2026 17:47:33
Dość tego komunizmu. W artykule 75 Konstytucji stoi: „Władze publiczne prowadzą politykę sprzyjającą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, w szczególności przeciwdziałają bezdomności, wspierają rozwój budownictwa socjalnego oraz popierają działania obywateli zmierzające do uzyskania własnego mieszkania.” Dlaczego zatem, inne osoby fizyczne są zmuszane do utrzymywania niepłacącej patologii, czy to przez wyższy czynsz w spółdzielni/wspólnocie, czy też braku możliwości eksmisji z prywatnego, wynajmowanego mieszkania, dopóki gmina nie znajdzie lokalu zastępczego? Może tylko masowe pozwy zbiorowe przeciwko rządowi polskiemu zmuszą do zmiany chorych przepisów i niezgodnych z konstytucją? Bo to państwo a nie prywatne osoby mają obowiązek przeciwdziałać bezdomności. A teraz jest odwrotnie.
~Spięty
17 Lutego 2026 15:45:19
Przytuła już dawno odleciał ze swoimi pomysłami! Następnym razem zastanówcie się, na kogo oddajecie swój głos.
~Emerytka
17 Lutego 2026 15:37:38
Dość tej patologii tylko by chcieli wszystko od państwa za darmo dziadostwa się narobiło i żyją na koszt tych co uczciwie płacą i spółdzielnia tylko nam czynsz podnosi gdzie tu jest sprawiedliwość .Pa Przytuła jak taki mądry to niech pokryje koszty zadłużenia w mojej klatce która już wynosi ponad 40 tysięcy .I co na to radni spółdzielnia nic z tym nie robi .To najlepiej nie płacić i żyć na koszt państwa .Dostają na dzieci i wszystko idzie na marne . W żadnym kraju tak nie ma nie płacisz mieszkasz na ulicy nikogo to nie obchodzi jak chcesz żyć opracuj i płać albo a
Płacz .Chory system i wszystko samo dziadostwo .
~mieszkaniec
17 Lutego 2026 15:07:23
Bez dużych kosztów dla miasta to dokwaterowanie, mam sąsiadów kolosalny dług za mieszkanie ale jest samochód , gotować się nie opłaca zamawia się pizza piweczko w niedziele wypad do McDonalda a dary się sprzedaje tej zaradnej gospodyni aż się prosi dokwaterowanie takiej samej zaradnej.
~niepanna
17 Lutego 2026 14:11:31
często nie płacą ci którzy mają kasę ,grożba socjalnych uwalnia ich gotówkę, pozostają jednostki , które nie mają
~niepanna
17 Lutego 2026 14:11:23
często nie płacą ci którzy mają kasę ,grożba socjalnych uwalnia ich gotówkę, pozostają jednostki , które nie mają
~Anka
17 Lutego 2026 14:09:22
Niech ten Przytuła - jak jest taki mądry - ze swej pensji radnego zacznie spłacać dłużników. W mojej klatce zadłużenie stale waha się ok. 30 tysięcy złotych.
~jan
17 Lutego 2026 13:54:07
Dlaczego w bogatych krajach Zachodnej Europy i STANACH ZJEDNOCZONYCH nikt się nie martwi , że ludzie na ulicach w zimie śpią i żyją. Czy my jako POLSKA jesteśmy najbogatszym krajem na świecie , że ludzie u nas mają darmową opiekę bo za nic nie muszą płacić tak to i ja bym chciał.
~ocez
17 Lutego 2026 13:47:05
To forum nie powinno być poligonem kto komu bardziej dołoży. Tak niestety jest czytając komentarze. Dominuje jedna osoba która została już "rozpracowania" pomimo używania imion kobiecych. Jego optyka wcale nie służy mocodawcy, wręcz szkodzi mu i to bardzo. Mocodawca nie powinien z jego usług korzystać. Problem jest i to duży. Nie ma co ukrywać, że nic się nie stało. Nie powinniśmy się godzić na pokrywanie strat... z dotacji budżetowych bowiem pieniądze w budżecie są od tych mieszkańców co regularnie opłacają wszystkie daniny. Nie powinni być dodatkowo obciążani kosztami "maruderów" społecznych. Można się dziwić i to bardzo, że dotychczas nie rozwiązano skutecznie tego problemu tylko od czasu do czasu wrzuca się jak gorący kartofel na... ręce radnych. Więcej oczekiwalibyśmy skuteczności od prezydenta bowiem to on kieruje sprawami miasta!
~stasek
17 Lutego 2026 13:15:58
Dokwaterowac do mieszkan po pare osob i problem sie sam rozwiaze
~Smoliwąs
17 Lutego 2026 12:12:40
Niech ten filozof Przytuła weźmie ich do siebie!
~Tutejszy
17 Lutego 2026 12:04:18
A ja tak trochę z innej beczki . Czy zauważyliście że wszystkie komentarze od użytkownika używającego wielu imion kobiecych ( zawsze z małej litery ) to jedna i ta sama osoba ? Ten sam styl pisania , jedna i ta sama retoryka , przymilanie się władzom miasta wskazują na jedną i tą samą osobę . Tych samych loginów i prawie identycznych komentarzy używa również na Stalówka Net !
A najbardziej zadziwiające jest to że ta osoba pisze w stylu osobnika o ksywie ~ taka prawda , który obiecał że na dwa lata zamilknie , ale jak widać nie dotrzymał obietnicy ! Tylko nasuwa się pytanie .. dlaczego robi to w godzinach urzędowania ( nigdy nie pisze po godzinie 15.30 ) i ile ma za to płacone z naszych podatków ?
~Ewka
17 Lutego 2026 12:01:26
Majka
A baraki są za darmo ?
Nie mają wody, prądu?
Ktoś za podłącza musi zapłacić.
Gdzie je postawisz?
W środku Miasta
Na terenie HSW?
Ci dłużnicy często zamieszkują małe mieszkania więc przeniesienie do baraków nie wiele zmieni.
Koszty i tak Miasto będzie ponosić.
Odpracowanie nie ma sensu bo to fikcja, nikt ich nie pilnuje, taka prowizorka.
To już lepiej jakiś stary biurowiec albo halę produkcyjną dostosować i tam ich przenieść..
Tylko patologia i koszty również będą.
W USA czy Europie zachodniej śpią na ulicach tylko to nie jest rozwiązanie . Strach się bać.
~Mirek
17 Lutego 2026 12:00:35
~ola, ~ewa vel ~taka prawda - i nadal z siebie de-ila robisz zganiając wszystko na Szreka, pisałem nie chlaj tyle i nie okradaj podatnika będzie więcej kasy, a takie kontenery, albo baraki już winny dawno być, bo na samochód, chlanie, papierochy lokatora stać, a na czynsz nie i śmieje sie z tych co płacą, ale to wina PiS-iorów bo nauczyli dziadów korzystać z pracy innych za głosy w wyborach.
~Majka
17 Lutego 2026 11:49:55
I bardzo dobrze mają na wszystko tylko nie na opłaty postawić baraki i won
~Ewka
17 Lutego 2026 11:24:18
Sprecyzuję pytanie ponieważ inteligentni inaczej nie zrozumieli.
Ile wynosi zadłużenie lokatorów na lokalach komunalnych i socjalnych na koniec 2025 ?
Czy jest ktoś z Radnych w stanie udzielić informacji?
A może Radni boją się podać do publicznej wiadomości?
Upadła Wola dawniej Stalowa Wola i nic już tego nie zmieni.
~solidarny pis
17 Lutego 2026 11:20:15
do Oli , wierz mi ,że są mieszkania socjalne dla takich co nie płacą czynszu, tylko nie wiedzieć czemu nie eksmituje się ich do takich mieszkań. oczywiście że takie mieszkania są do generalnego remontu ,ale które nie są po tylu latach bez remontu ,a podam przykład blok z 1962 roku na żwirki i Wigury ma takie mieszkanie, nie powiem skad to wiem, i można by tam przenieść kogoś kto nie płaci czynszu ,ale nie wiadomo z jakiego powodu urząd uważa inaczej.
~jabar
17 Lutego 2026 11:20:06
zmusić ich do pracy jak nie po dobroci to przymusem ale nie wolno robić slamsów, pan radny nie przeanalizował sprawy
~ewa
17 Lutego 2026 10:44:23
do ewka, twój dług jako Polaka to przynajmniej 100 tysięcy złotych tak warszawka cię zadłużyła i już niebawem ten dług swój oddasz kilkakrotnie.
~ola
17 Lutego 2026 10:40:47
do ewka , upadła wola to była w naszym mieście jak przy korycie siedział szrek. Ja tylko przypomnę , że ci co nic nie chcą płacić za media i inne rachunki już byli eksmitowani z mieszkań oczywiście nie wszyscy kilka lat temu. Kiedy to myśleli , że po eksmisji dostana nowe mieszkanka w nowych blokach a wylądowali w bloku tam koło Biedronki w Rozwadowie. Jakie było ich zdziwienie jak otworzyli drzwi do tych mieszkań i zobaczyli , że tam jest tylko piec kaflowy do gotowania ale też do ogrzania całego mieszkania. A rachunki za prąd dalej musieli płacić bo odcinano im energie to samo z wodą. Ja wiem , że w latach 2007 do 2015 było ciężko z opłatami u nas i nie tylko u nas bo było wielkie bezrobocie na poziomie ponad 20 procent ale w latach 2015 do 2023 bezrobocia już nie było, kiedy przy władzy był PiS i każdy na opłaty mógł zarobić. Ci co mieli zaległości po zatrudnieniu mogli te zaległości spłacać co do grosza, tylko nauczyli się żyć na koszt innych mieszkańców. Bo spółdzielnie te nie zapłacone rachunki przerzucają na tych co płacą.
~Ewka
17 Lutego 2026 10:23:14
Może ktoś poda ile wynosi zadłużenie mieszkańców Upadłej Woli dawniej Stalowa Wola.
~jaga
17 Lutego 2026 10:09:18
Panie radny Bajek a gdzie te kontenery pan by ustawiał w której części miasta? Z pana zamysłu wynika, że winny mieć doprowadzoną wodę, odprowadzone ścieki i co najmniej prąd nie mówiąc o ogrzewaniu. Uważam, że nie wsadziłby pan tych przenośnych budowli od tak gdzie się chce. Bardziej bym optowała za znalezieniem skutecznej egzekucji od dłużników.
~Borneo
17 Lutego 2026 10:00:36
U nas i tak jest nieźle. Pod Limanową mają jeszcze arenę do wypalania izolacji z kabli.
~Fizyczny
17 Lutego 2026 09:30:57
Mieszkańcy, którzy płacą, dostaną podwyżkę czynszu i tyle w temacie. Chyba lepiej zostać bezdomnym.
~Alkus
17 Lutego 2026 09:29:25
Dla tych co nie płacą czynszu jest miejsce pod wiaduktem.
Dodaj swój komentarz