Zmarł znany lekarz Ryszard Napierała. Opracował metodę leczenia znaną dziś pod jego nazwiskiem

  • Opublikowano: 25  Maja  2026
  • Autor: kbm
Zmarł znany lekarz Ryszard Napierała. Opracował metodę leczenia znaną dziś pod jego nazwiskiem
  • Przejdź do komentarzy 20
  • Udostępnij

W wieku 79 lat zmarł Ryszard Napierała. Przez 25 lat był ordynatorem jednego z oddziałów stalowowolskiego szpitala.

Ryszard Napierała był cenionym ginekologiem, urodzonym i związanym ze Stalową Wolą. W latach 1990– 2015 pełnił funkcję ordynatora Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli. Z placówką związany był od 1970 roku, kiedy po ukończeniu studiów medycznych w Lublinie rozpoczął tam pracę. Początkowo pracował na różnych oddziałach oraz w Pogotowiu Ratunkowym. Asystując przy zabiegach chirurgicznych, zdobywał cenną wiedzę i doświadczenie, które później wykorzystywał jako ginekolog i chirurg operujący na oddziale.

Ten utalentowany lekarz zapisał się w historii medycyny jako autor innowacyjnej metody repozycji narządu rodnego, polegającej na jego plastyce. Metoda ta została nazwana jego nazwiskiem i do dziś funkcjonuje jako metoda doktora Ryszarda Napierały.

Ryszard Napierała pomógł przyjść na świat dziesiątkom tysięcy dzieci. Poza pracą jego wielką pasją było lotnictwo. Często bywał na lotnisku w Turbi, posiadał nawet własny samolot. Kochał również operę. Wraz z grupą pasjonatów potrafił wyjechać na drugi koniec Polski czy za granicę, by na żywo słuchać występów wybitnych artystów.

Na emeryturę przeszedł w maju 2015 roku, po 45 latach pracy zawodowej. Mimo to nadal wspierał pacjentki swoją wiedzą i doświadczeniem, pracując w szpitalu na pół etatu. Warto podkreślić, że w czasie, gdy był ordynatorem, nie odnotowano ani jednego przypadku śmierci kobiety z powodu powikłań ciąży, porodu czy połogu. Wykonywane przez niego operacje nierzadko ratowały kobietom życie.

Oceń artykuł
Aktualna Ocena: 4.7


Wasze komentarze (20)

Dodaj komentarz

27  Maja  2026  11:45:05

Wspaniały lekarz. Naście lat temu operował mnie. Operacja się powiodła. Miły i serdeczny. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie

26  Maja  2026  13:30:56

Widzę że same pochwały dla pracy tego św pamięci lekarza, opowiem wam moja historie. Żona dwa tygodnie po terminie i układ pośladkowy, łożysko zaczyna obumierac, rano przez jednego z dyżurnych lekarzy dostaje powiadomienie o pilnej cesarce. Jakiś czas później na oddziale zjawia się św pamięci dr Napierała i mówi nie, nie cesarki narazie nie będzie czekamy...? Na drugi dzień cesarka rano zrobiona.

25  Maja  2026  22:56:30

Lekarz na pewno wspaniały ale jego żona wezwała go do siebie. Trochę za wcześnie bo jeszcze z 10 wiosek mógł żyć. Niestety albo stety nie zbadane są wyroki boskie. Amen.

25  Maja  2026  21:50:14

Był wspaniałym lekarzem ginekologiem ,był przyjacielem kobiety rozumiał ,że wizyta u ginekologa jeszcze w latach 1984 była taka krepujacac dla kobiety ,ale w gabinecie p.doktora nigdy sie nie czuło skrepowania zawsze ze spokojem wytłumaczył co sie dzieje uspokoił.Żegnamy p.doktora

25  Maja  2026  21:26:20

Wielki smutek i żal Wspaniały lekarz dzięki któremu żyje.RIP

25  Maja  2026  21:06:48

Wspaniały lekarz, bardzo mi i mojej rodzinie ( kobietom) pomógł przy porodach, dziękuję doktorze ,spoczywaj w spokoju

25  Maja  2026  19:57:03

Fantastyczny lekarz z misją niesienia pomocy potrzebującym. Pamiętam jak 15 lat temu towarzyszył mojej żonie w wyjeździe do kliniki lubelskiej, do jednego ze znanych profesorów medycyny. Pojechał choć nie musiał, bezinteresownie, ot tak z potrzeby serca i dobrego samopoczucia pacjentki. Był posiadaczem wielkiej empatii a przy tym obdarzony celnym żartem, barwnym humorem, po prostu dobry Człowiek. Był lekarzem wielkiej troski o pacjenta. Przez kilka lat prezesował Aeroklubowi Stalowowolskiemu. Odpoczywaj Ryszardzie snem wiecznym. Pamięć o Twoich uczynkach przetrwa w nas po wsze czasy!

25  Maja  2026  17:52:46

~Obiektywnie, jeśli jesteś pozbawiony współczucia i empatii do innych to nie otwieraj pyska by inni nie wiedzieli żeś nierozumny tępak. Nawet niektóre zwierzęta okazują empatię w stosunku do śmierci swoich w stadzie. Tak ~Obiektywnie.

25  Maja  2026  14:58:59

Wieczne odpoczywanie racz u dać Panie

25  Maja  2026  14:25:49

Mnie też uratował życie, za to mu będę wdzięczna !

25  Maja  2026  14:08:52

Doświadczony Wspaniały lekarz . Prowadził ciążę i narodziny mojego upragnionego syna.Wyrazy współczucia dla Rodziny...

25  Maja  2026  13:39:47

Uratował mnie , żyję i mam dzieci , teraz nawet wnuki . Dziękuję Doktorze. Spoczywaj w pokoju.

25  Maja  2026  13:34:43

Wspaniały człowiek. Wieczne odpoczywanie. Pokój jego duszy.

25  Maja  2026  11:34:08

Każdy kto się urodził i komu pomógł przyjść na Ten świat ów lekarz, musi odejść... To, że zmarł to nic nadzwyczajnego.

25  Maja  2026  12:19:50

troche empatii

25  Maja  2026  16:39:01

obiektywnie to ty nic nie potrafisz

25  Maja  2026  11:29:41

Odbierał moje dziecko, wszystko super

25  Maja  2026  11:19:17

Uratował mnie w wieku 20 lat. Wspaniały lekarz!

25  Maja  2026  10:45:47

Cudowny lekarz dzięki niemu żyje moja córka w ostatniej chwili podjął decyzję natychmiastowej cesarki. Pokój jego duszy.

25  Maja  2026  10:29:21

Wspaniały lekarz.Uratowal mi życie.Dziekuje doktorze.

Odpowiadasz użytkownikowi

1 + 2 =

Dodaj swój komentarz

W tym artykule komentarze ukażą się po akceptacji moderatora.

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!

1 + 2 =

Pozostałe wiadomości

 

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz Adblocka

Masz włączone blokowanie reklam, co uniemożliwia korzystanie z części treści w naszym serwisie. Wyłącz AdBlocka, aby uzyskać pełny dostęp do wszystkich materiałów.

Dziękujemy!

Opcje Adblocka znajdziesz w rozszerzeniach przeglądarki