Koło Łowieckie Darz Bór Zbydniów


4 listopada 2017 r. Koło Łowieckie „Darz Bór” Zbydniów (gmina Zaleszany, powiat stalowowolski, województwo podkarpackie) miało aż 4 powody do wspólnego świętowania.
Pierwszym z nich było tradycyjne święto myśliwych „Hubertus”. Kolejnym powodem było poświęcenie osady myśliwskiej zwanej również Ośrodkiem Edukacji Przyrodniczej „Wrota do Puszczy Sandomierskiej”. Trzecim z kolei było poświęcenie kapliczki św. Huberta – patrona myśliwych, ostatnim zaś rozpoczęcie obchodów 65-lecia istnienia Koła Łowieckiego „Darz Bór” Zbydniów.
Uroczystości rozpoczęto tradycyjnie polowaniem w którym udział wzięło łącznie 26 myśliwych z tutejszego Koła oraz zaproszeni goście. O godzinie 14:00 odbyła się uroczysta Msza Święta celebrowana przez księży proboszczów z parafii w Zbydniowie i Turbi. Podczas uroczystości poświęcono osadę łowiecką z jej małą „infrastrukturą turystyczno-rekreacyjną”, elementami edukacyjnymi, kapliczkę św. Huberta oraz tablicę w kamieniu upamiętniającą 65 lat powstania Koła Łowieckiego „Darz Bór” Zbydniów.
Miejsce, które zostało poświęcone ma swoją historię. Warto ją poznać, aby móc lepiej zrozumieć charakter i działalność Koła Łowieckiego „Darz Bór” Zbydniów.
W 2014 roku Koło rozpoczęło starania o wydzierżawienie ziemi pod budowę Ośrodka Edukacji Ekologicznej. Dzięki wsparciu wójta Gminy Zaleszany Pawła Gardego oraz przychylności lokalnych radnych: Lucjana Kutyły i Józefa Dula oraz sołtysa Obojnej Waldemara Gimpla przyjęto w dzierżawę teren przylegający bezpośrednio do lasu. Kolejnym krokiem było uzyskanie wsparcia finansowego na realizację pomysłu związanego z budową Ośrodka. Pierwsze środki finansowe pozyskano w 2015 roku z dotacji udzielonej przez Fundację Fundusz Lokalny SMK w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Sołectwo Kotowa Wola wsparło inicjatywę Koła „Darz Bór’ Zbydniów poprzez przekazanie budulca w postaci drewna. Środki z dotacji, a także środki własne Koła pozwoliły wybudować początkowo wiatę, zaś dodatkowe wsparcie finansowe uzyskane w 2016 roku dało szansę rozbudowania osady do obecnego kształtu – ocieplić, wybudować murowany kominek, wykonać ogrodzenie, wieżę obserwacyjną, palenisko na ognisko wraz z ławkami, kapliczkę św. Huberta oraz wzbogacić całość o tablice edukacyjne. Oczywiście nie same pieniądze budowały osadę łowiecką. Nieocenione jest wsparcie myśliwych – członków Koła oraz sympatyków, którzy aktywnie włączyli się w prace na rzecz powstania obiektu.
Podczas zorganizowanej uroczystości, jej rangę podnieśli zaproszeni goście. Wspólnie z myśliwymi w uroczystościach udział wzięli m.in. Jerzy Sądel – Dyrektor Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, poseł Rafał Weber, starosta stalowowolski – Janusz Zarzeczny, Wójt Gminy Zaleszany – Paweł Gardy, Nadleśniczy Nadleśnictwa Rozwadów – Jacek Pomykała, Lucjan Kutyła – Przewodniczący Rady Gminy Zaleszany oraz Prezes Fundacji Fundusz Lokalny SMK – Stanisław Baska. Wszyscy zgodnie wyrazili uznanie i podziw dla wysiłku i trudu w społeczną i edukacyjną pracę Koła i jej członków.
Warto również wymienić myśliwych, którzy wiodą prym w rozwoju społecznym Koła oraz przyczynili się szczególnie do jego dynamicznego rozwoju w ostatnim okresie. Wspomnieć należy o Jerzym Wnuku– Prezesie Koła oraz Janie Turku – Łowczym Koła, którzy organizowali prace na rzecz powstawania osady. Z kolei Robert Bąk – Sekretarz Zarządu jest tą osobą, która wyszła z pomysłem budowy osady, odpowiadała za realizację projektów edukacyjnych i pozyskiwanie środków pozabudżetowych na ten cel, a także działalność edukacyjną na rzecz środowisk dzieci i młodzieży. Wykonanie domku, bramy wejściowej, wieży obserwacyjnej oraz kapliczki św. Huberta zawdzięcza się Pawłowi Sowie – członkowi Koła, którego zdolności techniczne i stolarskie są fenomenalne.
Obecnie miejsce jest aktywnie wykorzystywane i służy nie tylko do odpoczynku i rekreacji myśliwych ale przede wszystkim korzystają z niego mieszkańcy regionu. Spełnia ono funkcję edukacji ekologicznej i przyrodniczej na rzecz środowisk dzieci i młodzieży z terenu Gminy Zaleszany. Średnio rocznie Koło edukuje tu blisko 300 uczniów z pobliskich szkół. Na ten cel Koło również pozyskuje dotacje ze środków pomocowych – w latach 2014-1017 „Darz Bór” Zbydniów zrealizowało trzy projekty edukacyjne z dotacji zewnętrznych o wartości blisko 50 tyś. zł. Nieoceniona jest praca wszystkich myśliwych z Koła. Dzięki tym ludziom obecnie można cieszyć się z przebywania w tak pięknym i przytulnym miejscu stanowiącym wrota do Puszczy Sandomierskiej niekoniecznie będąc myśliwym i członkiem tego Koła.




Komentarze
Zasrane LEWACKIE GNIDY
Zasrane LEWACKIE GNIDY
Zasrane LEWACKIE GNIDY
Zasrane LEWACKIE GNIDY
Zasrane LEWACKIE GNIDY
kiedy będzie jakies polowanie na tw.mysliwych bo się jich za duzonamnozylo
Nie macie pojęcia o co chodzi i ile zwierząt wyhodowali myśliwi z tego koła. Niektórzy z nich są myśliwymi z dziada pradziada i rozumieją las. Dzięki nim nadal jest w lesie odpowiednia ilość zdrowej, różnorodnej zwierzyny. Myślistwo to nie tylko strzelanie, ale przede wszystkim obserwacje, dokarmianie, rozmnażanie i planowa gospodarka oraz odszkodowania dla rolników.
Komenda Wojewódzka
Wielcy obroncy zwierzat a kielbe na grilu pierwsi wpieprzaja hihi
PARE ZŁOTY ZA NABÓJ I JEST KILKANAŚCIE KILO MIĘCHA,SĄ POWODY DO RADOCHY
Poświęcili miejsce w którym będą wcześniej zabite bezbronne zwierzęta. Przecież przyczynianie sie do cierpienia to grzech . Niech ktoś mi to wytłumaczy.
Oni to nazywają działaniem na rzecz ochrony zwierząt. Walenie ołowiem w istotę żywą można nazwać działaniem mającym poprawić jej liczebność i tak ją ci mundurowi nazywają. Ohydne. Skoro była taka piekna impreza to czy zwyczajem przyjętym były frywolne podszczypywania pod stołami będących w towarzystwie sarenek i łań? Niektórzy doszli w tym do perfekcji, zwłaszcza jak nie działają żadne hamulce. Im więcej zabiją zwierząt tym większe jest świętowanie.
Selekcja naturalna a ty Co w sklepiebierzesz niz miesko
To psychopaci, pozbawieni wrażliwości. Tak do zwierząt, jak i do ludzi. Koronnym dowodem na to jest film w sieci, gdzie psychole grzebią w zwłokach dzika, z dziką rozkoszą.
Jak nazwiecie ludzi którzy zabijają niewinne zwierzęta dla sportu, przyjemności, dla mnie to pospolić mordercy.
Jak nazwiecie ludzi którzy zabijają niewinne zwierzęta dla sportu, przyjemności, dla mnie to pospolić mordercy.
Jak nazwiecie ludzi którzy zabijają niewinne zwierzęta dla sportu, przyjemności, dla mnie to pospolić mordercy.
Jak nazwiecie ludzi którzy zabijają niewinne zwierzęta dla sportu, przyjemności, dla mnie to pospolić mordercy.