Jak pobierać i wystawiać faktury w KSeF?
Od kiedy 1 stycznia 2022 roku w Polsce wprowadzono Krajowy System e-Faktur jako rozwiązanie dobrowolne, budzi on wiele wątpliwości, a czasem także kontrowersji. Rozwiązanie nieustannie jest konsultowane, dlatego jego obligatoryjne wprowadzenie, które miało nastąpić w lipcu 2024 roku, zostało przełożone. Rzućmy jednak na KSeF nieco światła i wyjaśnijmy, jak można w nim pobierać i wystawiać faktury.
KSeF – co to jest i od kiedy będzie obowiązywać?
System KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur, to innowacyjne narzędzie wprowadzane w celu elektronicznego wystawiania i udostępniania faktur ustrukturyzowanych. Wprowadzenie KSeF ma na celu usprawnienie procesu fakturowania oraz zapobieganie nadużyciom i błędom podatkowym.[/p]Mówiąc o zaletach systemu KSeF, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:
• dostęp do wszystkich faktur wyłącznie w formie cyfrowej, co wiąże się z brakiem konieczności drukowania dokumentów;• automatyczne uzupełnianie danych, co eliminuje potrzebę ręcznego, obarczonego błędem ludzkim, wprowadzania danych;
• brak ryzyka zgubienia lub zniszczenia dokumentów księgowych, ponieważ faktury w KSeF będą przechowywane przez 10 lat licząc od zakończenia roku, w którym zostały wystawione;
• oszczędności finansowe, wynikające z ograniczeniem kosztów związanych z zakupem papieru, drukowaniem i archiwizacją dokumentów.
Obligatoryjnie system KSeF miał zacząć obowiązywać od 1 lipca 2024 roku. W styczniu tego roku Ministerstwo Finansów poinformowało jednak, że data wprowadzenia zostaje przesunięta na późniejszy, na razie nieokreślony termin.
Jak pobierać i wystawiać faktury w systemie?
System KSeF powstał z ze wsparciem technologicznym, udostępnianym bezpłatnie przez Ministerstwo Finansów. Dzięki temu faktury ustrukturyzowane można w nim wystawić, korzystając ze specjalnych narzędzi, takich jak:
• Aplikacja Podatnika KSeF;• Aplikacja e-mikrofirma.
Z drugiej strony, w odpowiedzi na te zmiany wiele biur rachunkowych świadczących usługi księgowe, wprowadza obecnie własne programy komercyjne służące do wystawiania e-faktur. Przykładem może tu być biuro Solidna Księgowa, prowadzone przez Monikę Salawę, prowadzącą blog https://podatkiprogramisty.pl/.
Faktury w KSeF są zapisywane w formacie xml, który można bez problemu pobrać i otworzyć na każdym komputerze.
Potrzebujesz więcej informacji? Skonsultuj się ze specjalistami
Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że w tym artykule ujęliśmy tylko część informacji dotyczących KSeF. Chcąc dobrze poznać ten system, warto skonsultować się ze specjalistami z dziedziny finansów i rachunkowości.
Samego systemu KSeF nie należy się natomiast bać. Wręcz przeciwnie: warto wykorzystać moment, w którym jest to rozwiązanie opcjonalne i przygotować się na obligatoryjne wprowadzenie e-faktur!
Komentarze