Wołyń w inscenizacji. Były łzy i wzruszenie

Image

Na stalowowolskich błoniach odbyła się inscenizacja historyczna w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznej, ukazująca dramat ludobójstwa dokonanego na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu.

To było wyjątkowe wydarzenie, ukazujące prawdę, o której wielu dziś chciałoby zapomnieć. Wołyń od XIV wieku należał do Królestwa Polskiego, a zamieszkiwany był przez różne nacje. Ścierały się tam różne wiary, ale mimo zawieruchy i zawirowań dziejów, napaści, zaborów, zbrojnych walk, ludzie byli sobie sąsiadami i żyli w zgodzie i szacunku. Inscenizacja, w której narratorem był prof. Andrzej Olejko, ukazywała codzienność ludu Wołynia.

Aż nadszedł ten dzień, nadszedł czas, kiedy Polacy stali się niepożądani, kiedy rozpoczęto ich eksterminację. Pierwsze masowe zabójstwa, dokonane przez policję ukraińską, odbyły się w dniach 11- 13 listopada 1942 roku we wsi Obórki oraz 16 grudnia w Jeziercach. W lutym 1943 UPA rozpoczęła antypolskie akcje i wystąpienia skłaniające się przede wszystkim przeciwko wiejskiej ludności cywilnej pochodzenia polskiego. Rozpoczęły się masowe mordy. Wszystko to zostało udokumentowane w raportach, a zbrodnie ludobójstwa zaplanowane i skrupulatnie wykonane. Rzeź wołyńska to krew na rękach oddziałów UPA, ale i ukraińskich chłopów. Podpalano kościoły, gdzie gromadzona była ludność polska, mordowano używając pił, siekier, wideł, noży. Krzyżowano i cięto piłami duchownych, rozrywano dzieci, nabijano je na widły, sztachety płotów, czerpano przyjemność z wymyślnych tortur. Mienie zabierano, a całe wsie palono.

Szacuje się, że zamordowano wówczas około 70- 100 tys. Polaków. Ta liczba wciąż nie jest precyzyjna. Pomordowani nadal pochowani są w lasach, na polach czekając na godny pochówek.

Niedzielna inscenizacja miała przybliżyć tamte wydarzenia. I nie o zemstę tu chodzi, jak mówią niektórzy, ale o pamięć o ludobójstwie, o przekazanie jej młodemu pokoleniu.

Organizatorem wydarzenia było Miasto Stalowa Wola, partnerami: Federacja Patriotyczna, Stowarzyszenie Odra- Niemen Oddział Podkarpacki, Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów, Fundacja Przywróćmy Pamięć, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Zakłady Południowe oraz Stowarzyszenie Kibiców Stali Stalowa Wola.

Obrazek

Przewiń do komentarzy

















































































































Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =