Zeroemisyjna Stalowa Wola. Miasto przystąpiło do projektu.

Image

Nowa zajezdnia, autobusy zeroemisyjne, ścieżki rowerowe i przystanki… Ruszył przełomowy projekt, dzięki któremu Stalowa Wola będzie zeroemisyjna.

O tym mówiło się od dawna w naszym mieście. Plany były szerokie i ważne, bo dotyczyły środowiska naturalnego i jego ochrony. Program pod nazwą „Rozwój Mobilnego MOF Stalowej Woli – etap I”, działający w ramach „Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021- 2027” dotyczy zrównoważonej mobilności miejskiej.

- Realizacja tego projektu, dzięki ogromnym środkom unijnym, pomoże w trwającym już od kilku lat rozwoju transportu zeroemisyjnego w Stalowej Woli. Powstaną oczekiwane przez mieszkańców nowe przystanki autobusowe, ścieżki rowerowe, a zajezdnia autobusów miejskich, wzorem nowoczesnych miast, zostanie przeniesiona poza strefę zamieszkałą. Uwolni to nowe tereny pod budownictwo mieszkaniowe bez konieczności wycinania nawet jednego drzewa- zaznaczył Lucjusz Nadbereżny, prezydent Miasta Stalowej Woli.

Całkowita wartość projektu wynosi 93,2 mln zł, w tym 67,1 mln zł stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a że do projektu włączone są sąsiednie gminy, i one partycypują w kosztach zadania (26,1 mln zł- wkład własny miasta Stalowa Wola, gminy Pysznica oraz gminy Zaleszany).

Jak informuje miasto, głównym celem projektu jest bardziej przyjazna dla środowiska, niskoemisyjna i przechodząca w kierunku gospodarki zeroemisyjnej mobilność miejska. Cel zostanie osiągnięty dzięki promowaniu czystej i sprawiedliwej transformacji energetycznej, zielonych i niebieskich inwestycji. Realizacja celów wpłynie na poprawę jakości życia w mieście, podnosząc jego atrakcyjność w oczach mieszkańców i przyjezdnych.

Na poszczególne zadania będące przedmiotem projektu składają się m.in. budowa nowej zajezdni autobusowej (pozwoli na bezpieczne parkowanie, naprawę, serwisowanie i ładowanie pojazdów, umożliwi dalszy rozwój transportu publicznego w mieście, w tym transportu zeroemisyjnego oraz uwolni tereny w centrum miasta pod budownictwo mieszkaniowe), zakup nowych autobusów zeroemisyjnych, rozwój infrastruktury przystankowej na terenie miasta (w tym budowa dwóch nowych, zielonych przystanków w ciągu Al. Jana Pawła II), budowa nowych ścieżek rowerowych, rozwój infrastruktury technicznej i socjalnej na wybranych pętlach autobusowych w mieście, a także poprawa warunków obsługi taboru autobusowego na terenie zajezdni.

Grupą docelową projektu są wszyscy mieszkańcy Stalowej Woli, którzy będą korzystać z nowopowstałej infrastruktury, a także mieszkańcy gmin ościennych, tj. Pysznicy i Zaleszan oraz wszystkie osoby korzystające z publicznego transportu miejskiego.

Zakończenie projektu zaplanowane jest na 31 grudnia 2027 roku.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
W tym artykule komentarze ukażą się po akceptacji moderatora.