Jeden chętny na stworzenie parku kieszonkowego na JP II

Image

Tylko jedna firma wzięła udział w przetargu na rewitalizację skweru przy Al. Jana Pawła II 12 i 14 w Stalowej Woli. W zadaniu chodzi o dostosowanie tego terenu do zróżnicowanych warunków pogodowych przez rozwój zielono- niebieskiej infrastruktury. Powstanie m.in. park kieszonkowy i ogród deszczowy.

Miasto szacowało, że wykonanie tego zadania będzie kosztować około 400 tys. zł, tymczasem jedyna firma (z Kolbuszowej Dolnej) jaka wyraziła chęć podjęcia się rewitalizacji wyceniła swoje usługi na ponad 482,3 tys. zł. Obecnie trwa weryfikacja oferty. Ze względu na to, że trzeba by wydać więcej niż planowano, przetarg może zostać powtórzony. Decyzja w tej sprawie będzie w gestii prezydenta miasta.

W planach jest stworzenie parku kieszonkowego z ogrodami deszczowymi, który zmieni charakter obszaru pomiędzy Al. Jana Pawła II 12 i 14. Zielona przestrzeń zostanie wzbogacona o krzewy i elementy małej architektury, tworząc przyjazne miejsce dla mieszkańców w każdym wieku, w tym osób z niepełnosprawnościami. Całość projektu podzielono na trzy strefy aktywności:

- Aktywność ruchowa dla młodzieży - wzdłuż Al. Jana Pawła II zostaną zainstalowane ławki solarne umożliwiające ładowanie urządzeń mobilnych,

- Strefa relaksacyjna dla osób starszych - z ławkami otoczonymi roślinnością i pół-pergolami pokrytymi pnączami,

- Strefa dziecięca - z przestrzenią edukacyjno- rekreacyjną, systemami przechwytywania wody oraz zabezpieczonymi rabatami.

Projekt zakłada wymianę zużytej nawierzchni bitumicznej na wodoprzepuszczalną mineralno- epoksydową typu EKOWAY, która ograniczy spływ powierzchniowy i zmniejszy obciążenie miejskiej kanalizacji opadowej. Nawierzchnia ta zostanie oddzielona od rabat płytami betonowymi o wymiarach 50x50 cm.

W ramach projektu powstaną ogrody deszczowe w betonowych donicach bez dna, które będą gromadzić wodę z dachów sąsiednich budynków przy pomocy rur spustowych. Zastosowanie hydroizolacji przy budynkach zapobiegnie zawilgoceniu ścian. Ogrody deszczowe pomogą w retencjonowaniu wody, oczyszczaniu deszczówki oraz zapobiegną lokalnym podtopieniom.

Do nasadzeń przewiduje się rośliny hydrofitowe, które oczyszczą deszczówkę oraz będą odporne na suszę i zalewania. Rośliny te, sprawdzone w warunkach miejskich, uatrakcyjnią przestrzeń i poprawią jej mikroklimat.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =