Krakowska pracownia przygotuje projekt Muzeum Kedywu


Została wybrana firma projektowa, która zajmie się opracowaniem dokumentacji projektowo- kosztorysowej modernizacji i zmiany układu funkcjonalnego kamienicy tzw. Górki na potrzeby utworzenia pierwszego w Polsce Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej.
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli od kwietnia 2022 roku jest właścicielem budynku, który mieści się przy ul. Bełczyńskiego 18 w Rozwadowie. Obiekt wzniesiony został około 1905 roku. Niegdyś było tam kino- teatr oraz lokal konspiracyjny z czasów II wojny światowej, tzw. Górka. Podczas II wojny światowej sala kinowa służyła jako magazyn, w którym trzymano kosze wiklinowe, zaś na poddaszu kamienicy mieścił się tajny lokal Kedywu "Wilcze Łyko" (Armia Krajowa). Sala kinowo- teatralna była miejscem tragicznych wydarzeń 18 maja 1944 r., kiedy to Gestapo odkryło tajny lokal Kedywu. W zorganizowanej przez Gestapo zasadzce zginął Szef Kedywu, Oficer Dywersji, Stanisław Bełżyński ps. „Kret" i Stanisław Szumielewicz ps. "Kryspin". W późniejszych latach w obiekcie przeprowadzano różne remonty. Zmieniało się również przeznaczenie budynku, mieścił się w nim np. sklep meblowy. Obiekt obecnie nie jest użytkowany, jest w bardzo złym stanie technicznym i postępuje jego dalsza degradacja. Jest to obiekt murowany z cegły pełnej, na zaprawie wapiennej, częściowo podpiwniczony. Dzięki staraniom muzeum budynek został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa podkarpackiego.
Pierwszym krokiem do przekształcenia kamienicy w obiekt muzealny jest opracowanie dokumentacji projektowo- kosztorysowej modernizacji i zmiana układu funkcjonalnego. Do przetargu w tym zakresie przystąpiło 5 pracowni projektowych. Ich oferty oscylowały między 248,4 a 390 tys. zł. Po przeanalizowaniu ofert wybrano krakowską pracownię, która zaproponowała przygotowanie projektu w najniższej cenie. Zrobi to w 180 dni.
W przyszłości w Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej pojawi się stała wystawa multimedialna, która będzie zlokalizowana na poddaszu. Najważniejszym zadaniem będzie zachowanie jak najwięcej oryginalnych elementów strychu (a w szczególności pomieszczenia Kedywu Armii Krajowej) zbudowanego podczas II wojny światowej przez żołnierza AK Czesława Kamińskiego „Głaza”. Wnętrze pomieszczenia Kedywu zostanie odtworzone według m.in. relacji żołnierza Jerzego Łyżwy-Łyżwańskiego. Przy muzeum powstanie pracownia naukowa, która opracuje i udostępni Archiwum Kedywu. Zadaniem pracowni będzie również digitalizacja i upowszechnianie zgromadzonych materiałów wśród badaczy, pasjonatów, historyków i regionalistów. Atutem budynku jest sala widowiskowo- kinowa, jaką do tej pory nie dysponował żaden obiekt należący do Muzeum Regionalnego. W tej przestrzeni zaplanowane są projekcje kinowe, spotkania filmowe z udziałem aktorów, reżyserów, historyków i filmoznawców, a także wydarzenia artystyczne, tematycznie związane z historią Armii Krajowej, II wojny światowej itp. W salach wystaw czasowych zaplanowano ekspozycję o tematyce patriotycznej i niepodległościowej. Zmodernizowany obiekt pełniłby również funkcję centrum inicjującego oraz koordynującego wydarzenia patriotyczne, organizowane dotychczas przez władze miejskie przy współudziale Muzeum oraz lokalnych stowarzyszeń. Są to: obchody rocznicy rozbicia "Górki", Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Święto Konstytucji 3 Maja, Narodowe Święto Niepodległości, Patriotyczne śpiewanie, Piknik Militarny, Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu i wiele innych.
Komentarze