Medyczna konferencja prasowa miasta

Image

Zorganizowała ją Monika Pachacz- Świderska, zastępca prezydenta, która w urzędzie zajmuje się między innymi edukacją i zdrowiem, a także hospicjum i szeroko pojętymi sprawami socjalnymi, pomocą społeczną.

Konferencja miała za zadanie pokazać jak miasto zajmuje się sprawami zdrowotnymi swoich obywateli. Spotkanie z dziennikarzami odbyło się więc przed placówką podległą gminie- „Ambulatorium pod Hutą”. Wzięli w niej udział: wiceprezydent Stalowej Woli Monika Pachacz- Świderska, dyrektor SPZOZ Andrzej Komsa i jego zastępca ds. Administracyjno- Eksploatacyjnych Zofia Jurkowska.

- Od samego początku swojej obecności w Urzędzie Miasta odwiedzam wszystkie podległe mi placówki, rozmawiam z dyrektorami tych placówek, rozmawiam z naczelnikami podległych mi wydziałów. Nie ukrywam, że największy obszar stanowi oświata, bo tych placówek jest najwięcej. W sumie dokonałam już odwiedzin w ponad 20 placówkach. Obszar jest bardzo duży. Muszę powiedzieć, że dyrektorzy, naczelnicy, osoby, które kierują tymi placówkami, to są osoby bardzo zaangażowane, które widzą potrzeby, widzą szanse i widzą możliwości rozwojowe w swoich obszarach- rozpoczęła konferencję Monika Pachacz- Świderska.

Podczas konferencji mowa była o zmianach jakie są dokonywane i jakie szykują się w Ambulatorium na Kwiatkowskiego, gdzie z podstawowej opieki medycznej korzysta ponad 10 tys. pacjentów. A są to zmiany w kilku obszarach.

Dostęp pacjentów do opieki specjalistycznej

W związku z tym pozyskano nowych specjalistów, ponieważ są jeszcze możliwości lokalowe w budynku i można je wykorzystać. Dostęp do specjalistów jest ogólnie utrudniony i wiąże się z kolejkami i oczekiwaniem na wizyty. Nowi lekarze, to szansa dla pacjentów na szybszą diagnozę, a później szybsze leczenie. Jak powiedział dyrektor Ambulatorium Andrzej Komsa w placówce na Kwiatkowskiego od marca tego roku poszerzono zakres opieki o specjalistów z medycyny pracy (2 lekarzy), od lipca zatrudniono też kardiologa (9h tygodniowo), lekarza diabetologa (10h tygodniowo), lekarza ginekologa (8h tygodniowo), a od 1 września w Poradni Diabetologicznej będzie przyjmować lekarz diabetolog (cały etat). Opieka ma być dostępna nie tylko do południa, ale również po południu (do godz. 18:00).

Nowe świadczenia zdrowotne. Opieka koordynowana

Nowe świadczenia umożliwia Narodowy Fundusz Zdrowia od października 2022 roku. W związku z tym Ambulatorium wchodzi w tzw. opiekę koordynowaną w ramach POZ. Na czym ona ma polegać? Pacjent zapisany do lekarza pierwszego kontaktu będzie miał swojego koordynatora, który będzie dbał o cały jego proces profilaktyczno- diagnostyczno- leczniczy. Lekarz rodzinny ze specjalistami będzie prowadził telekonsultacje (lekarz- lekarz), albo będzie mógł wysłać pacjenta do konkretnego specjalisty, z którym Ambulatorium zawrze umowę. Lekarz POZ będzie też mógł zlecać specjalistyczne badania, które do tej pory nie były w koszyku świadczeń gwarantowanych. Skróci to czas oczekiwania na konsultację. Koordynacja ma objąć 5 działów medycyny: nefrologię, endokrynologię, diabetologię, pulmonologię, kardiologię.

Na potrzeby Ambulatorium miasto przekazało kwotę ponad 350 tys. zł, a konkretnie na zakup sprzętu medycznego z zakresu kardiologii. A są to: echokardiograf, 10 holterów ciśnieniowych, holtery EKG, pełny sprzęt do badań wysiłkowych.

Ambulatorium posiadając sprzęt specjalistyczny, kardiologów i kardiologiczną pielęgniarkę, postanowiło stworzyć w Zakładzie Opieki Zdrowotnej na Kwiatkowskiego kilka specjalistycznych ośrodków. Pierwszym z nich ma być Ambulatoryjny Ośrodek Opieki Kardiologicznej. Diagnostyka i leczenie pacjentów z chorobami sercowo- naczyniowymi byłoby więc w jednym miejscu. Dałoby to lepszą jakość świadczeń udzielanych w tym zakładzie. Ośrodek miałby swojego koordynatora. Przy ośrodku powstaną pracownie (część już z nich zresztą działa): prób holterowskich- holterów USG i EKG, pracownia wysiłków, pracownia badań EKG, pracownia badań USG Serca. Całość będzie obsługiwać 4 kardiologów.

Obszar dostępności dla osób o szczególnych potrzebach

Chodzi o realizację ustawy z 2019 roku. Ambulatorium jest przystosowane do osób ze szczególnymi potrzebami, osób z niepełnosprawnościami, ale tę dostępność chce poszerzać. Mowa tu nie tylko o osobach ograniczonych ruchowo, ale też o potrzeby osób starszych, z niepełnosprawnością również umysłową, z zaburzeniami dostosowawczymi, komunikacyjnymi, ale również dla matek i ojców z małymi dziećmi, dla obcokrajowców. Gmina Stalowa Wola uczestniczy w projekcie, dzięki któremu te dostosowania będą możliwe. Z niego to Ambulatorium dostało ponad 1,3 mln zł na ten cel. Jak wyjaśniła zastępca dyrektora Ambulatorium Zofia Jurkowska obiekt czekają zmiany techniczne. Między innymi: zamontowana zostanie winda, przebudowane będą wewnętrzne schody i wejścia do wiatrołapu, dostosowane zostaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami sanitariaty, zmienione ciągi komunikacyjne, skontrastowane korytarze, drzwi, a także drzwi do różnego rodzaju gabinetów będą wyciszone dając pacjentom intymność rozmowy z lekarzami, będą też udogodnienia dla osób mających problemy ze wzrokiem i słuchem. W planach jest zakup specjalnego krzesełka transportowego. Zmieniona zostanie strona internetowa (dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami). Remont potrwa około pół roku i będzie wiązał się z utrudnieniami dla pacjentów. Dostęp do lekarzy w tym czasie będzie zapewniony. Prace budowlane ruszą na przełomie września i października br.

Miasto chce współpracować z powiatem w kwestii opieki zdrowotnej. Stosowne rozmowy już się toczą. Wiceprezydent zapewniła też, że szkoły prowadzone przez miasto będą mieć zapewnioną opiekę stomatologiczną. Dzieci będą mogły korzystać z zakontraktowanych gabinetów poza placówką szkolną.

Przewiń do komentarzy






Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
W tym artykule komentarze ukażą się po akceptacji moderatora.