W Stalowej Woli odbędzie się Hackathon związany z kosmosem. Zapisać mogą się osoby w różnym wieku


5-6 października Stalowa Wola stanie się centrum projektowania technologii kosmicznych, a wszystko to za sprawą drugiej edycji wyjątkowego wydarzenia – Hackathon NASA Space Apps Challenge. W Muzeum COP odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca to wyjątkowe wydarzenie.
Space Apps Challenge to dwudniowe, bezpłatne wydarzenie, skupione na inspirowaniu i wspieraniu twórczych umysłów. Zadaniem uczestników będzie odpowiedzieć na jedno z przygotowanych wyzwań, wykorzystując bazy danych NASA i pomoc mentorów. Z wyzwaniami można się zapoznać na stronie https://www.spaceappschallenge.org Zadania obejmują wiele różnych dziedzin: od grafiki i sztuki, przez stworzenie prostej gry, po kodowanie. W rozwiązywaniu zadań będzie pomagać kilkudziesięciu mentorów. Najlepsze projekty będą nagradzane. Pula nagród wynosi ponad 60 tys. zł i ciągle rośnie!
- W Stalowej Woli będziemy realizować drugą edycję Hackathon NASA Space Apps Challenge. Jest to maraton projektowy, w którym mogą uczestniczyć wszyscy ci, którzy będą chcieli zmierzyć się z wyzwaniami, jest ich na dzień dzisiejszy 20, które opublikowała NASA. Zadania będą rozwiązywane w zespołach, które mam nadzieję, wytworzą się i zarejestrują w naszym wydarzeniu. Znajdujemy się w miejscu nieprzypadkowym, bo w Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego. Co to ma wspólnego z kosmosem? Myślę, że w 1937 roku, kiedy planowano lokalizację ultra nowoczesnego zakładu produkcyjnego i budowę miasta w centrum Puszczy Sandomierskiej, można traktować ten projekt również kosmicznie. To co nas wyróżnia i wspólne jest, jeśli chodzi o tamte i dzisiejsze wydarzenia, to przede wszystkim aspiracja, marzenia i determinacja w działaniu. Chcemy żeby Stalowa Wola kojarzyła się z przemysłem kosmicznym i mamy w tym względzie pewne doświadczenia. Tym doświadczeniem jest zeszłoroczna edycja Hackathonu, największego w Europie i dzięki temu sukcesowi realizacja projektu, który będziemy realizować jako gmina z partnerami „Space 4 Talents”- mówi wiceprezydent Stalowej Woli Tomasz Miśko.
Nazwa Hackathon wzięła się od hakowania, a więc rozwiązywania pewnych zagadnień, które w przypadku NASA Space Apps Challenge, są podyktowane przez ekspertów Amerykańskiej Agencji Kosmicznej. Tych, którzy chcieliby wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu odsyłamy na stronę https://hackathon.stalowawola.pl/#section-1c71a4fa5383
- Wyzwania zaczynają się od bardzo prostych, tzn. przygotowanie filmu promującego pewne rozwiązania związane z kosmosem, przygotowanie programu nauczania np. do szkół, który ma oswoić z wiedzą o kosmosie osoby na całym świecie, czy też bardziej zaawansowane np. wykorzystanie danych satelitarnych do rozwiązywania problemów w branży rolnej, a nawet zaawansowane jak mapowanie egzoplanet,, czy pokazywanie ścieżek obserwacji tych egzoplanet w naszej galaktyce. Znajdzie tam miejsce dla siebie każdy, czy jest amatorem, czy jest zaawansowanym uczestnikiem Hackathonu, bo są ludzie, którzy bardzo często biorą udział w takich wydarzeniach. Wyzwania są poszeregowane nie tylko tematycznie, ale również stopniem zaawansowania. Każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie i spróbować albo samodzielnie, albo znajdując zespół, czy wspólnie z zespołem, z którym będzie na spotkaniu, odpowiedzieć na zadania postawione przez NASA- mówi Jacek Śledziński, kierownik biura Centrum Obsługi Przedsiębiorców.
W ubiegłorocznej edycji Hackathonu wzięło udział prawie 300 uczestników, w większości to była młodzież szkolna, studenci. Wzięły w nim udział również dzieci. Najmłodszy uczestnik miał 4 lata, najstarszy z kolei prawie 70 lat.
Obecnie w drugiej edycji Hackathon NASA Space Apps Challenge zarejestrowało się już 250 osób. Wydarzenie odbędzie się w sali gimnastycznej przy LO im. KEN w Stalowej Woli. Organizatorzy są gotowi na przyjęcie 500- 600 uczestników. Oprócz nich w wydarzeniu weźmie udział kilkudziesięciu partnerów i mentorów, którzy będą wspierać uczestników w ich pracy. Ich wysiłki będzie oceniać grono jurorskie. Najlepsze prace będą nominowane do globalnej oceny przez ekspertów z Amerykańskiej Agencji Kosmicznej.
- Zapraszam wszystkie osoby chętne, które się pasjonują kosmosem, które widzą swoją przestrzeń do tego, żeby poznawać osoby z tej branży, zdobywać wiedzę. Całe wydarzenie będzie okraszone wykładami, prelekcjami, warsztatami związanymi z nowoczesnymi technologiami, ale także wiedzą ogólnie o kosmosie. Dla wszystkich uczestników zapewniamy nocleg w warunkach akademickich, zapewniamy również wyżywienie oraz dostęp do mentorów i bardzo szerokiej dawki wiedzy- mówi Jacek Śledziński, kierownik biura Centrum Obsługi Przedsiębiorców.


Komentarze