Lot Wschodniej Polski


W sobotę, podczas zawodów Pucharu Polski Modeli Swobodnie Latających "Norbi Cup", na terenie Aeroklubu Stalowowolskiego, wspominaliśmy bohaterskie działania Brygady Pościgowej, która w okresie wojny broniła przed nalotami Luftwaffe.
Na lotnisku w Turbi goszczono uczestników Rajdu Samolotowego Lot Wschodniej Polski. Rajd ten, będący częścią obchodów 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej, wylądował na lotnisku w Turbi i przebywał na jego terenie przez około 2 godziny. Bardzo rzadko jest możliwość zobaczenia na żywo takich formacji, zarówno historycznych, jak i współczesnych.
- Brygada składająca się z 54 samolotów myśliwskich bohatersko broniła Warszawy przez 6 dni, a następnie została przesunięta na tzw. Lubelski Węzeł Lotnisk. Myśliwce Brygady często zapuszczały się w nasze okolice wykonując loty zwiadowcze i atakując samoloty Luftwaffe. We wspomnieniach pilotów i dokumentach znajdujemy takie miejscowości jak: Annopol, Zawichost, Sandomierz, Nisko, Janów Lubelski. Aby upamiętnić bohaterskich pilotów samoloty turystyczne, zabytkowe i repliki słynnych przedwojennych RWD 5 i RWD 8 przelecą nad miejscowościami, w których znajdowały się polowe lotniska Brygady oraz obszarami, nad którymi wykonywa o loty bojowe. Do tego niecodziennego wydarzenia, organizowanego przez Fundację Historia i Współczesność przygotowują się nie tylko piloci, ale również gminy i aerokluby. W gminie Białopole już stoi głaz z tablicą upamiętniającą Pilotów Brygady Pościgowej, którzy stacjonowali na lotnisku w Strzelcach- mówi Piotr Banaczyk z Aeroklub Stalowowolskiego.
Trasa rajdu prowadzi nad miastami, gdzie operowała ta formacja oraz nad miejscami pamięci powietrznych starć z niemieckimi siłami powietrznymi. Uczestnicy odwiedzą historyczne lokalizacje, takie jak Krza, Matczyn, Bełżyce, Radawiec, Łuszczów czy Strzelce pod Hrubieszowem.
Przewiń do komentarzy





















































Komentarze