Protesty w całej Polsce, także w Stalowej Woli i Nisku

Image

Chodzi o centrum dystrybucyjne Lidla w Gietrzwałdzie. Przeciwnicy inwestycji wskazują, że będzie miało ono negatywny wpływ na Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

Protest organizuje w około 80 miejscowościach Ogólnopolski Komitet Obrony Gietrzwałdu. W sobotę, również w Stalowej Woli, Nisku czy Tarnobrzegu, zgromadzili się obrońcy sanktuarium.

Istotną funkcją tego centrum ma być funkcja magazynowa odpadów, które będą wytwarzane na miejscu oraz przywożone z innych placówek. Z dokumentacji dot. tej inwestycji wynika, że na terenie centrum (w hali, jak i na placach zewnętrznych) będą magazynowane odpady w ilości ok. 150 tys. ton rocznie, w tym odpady niebezpieczne ponad 3 tys. ton rocznie, w tym organiczne, baterie, odpady elektroniczne i lampy zawierające rtęć- stwierdza w oświadczeniu Komitet Obrony Gietrzwałdu.

Tymczasem Lidl twierdzi, że nowy obiekt będzie bezpieczny, choć nie wiadomo jeszcze kiedy powstanie, ale że jeśli już, da nowe miejsca pracy w liczbie około 200.

W oświadczeniu dla radia eska, które przekazała Aleksandra Robaszkiewicz, Dyrektorka ds. Corporate Affairs and CSR w Lidl Polska można przeczytać, że na terenie, o którym mowa przechowywane byłyby m.in. produkty spożywcze oferowane w sklepach Lidl Polska. Natomiast fałszywą informacją jest, że w tym miejscu znajdować się będzie składowisko odpadów. Podkreślamy także, że od samego początku prac nad każdą z naszych inwestycji analizujemy wszelkie warianty, które w największym stopniu są dopasowane do otoczenia i sąsiadującej z inwestycją natury.

Budynek od sanktuarium byłby oddalony o niemal 1000 metrów. Pracownicy zajmowaliby się główny dystrybucją produktów spożywczych do okolicznych sklepów Lidl. W Polsce sieć ma już 13 takich centrów. Są one m.in. w: Tarnowie Podgórnym, Bydgoszczy, gminie Psary k. Będzina, Stargardzie, Kałuszynie k. Mińska Mazowieckiego czy gminie Brańszczyk k. Wyszkowa. Lidl podkreśla, że chce utrzymywać dobre stosunki z sąsiadami i nie ma tu mowy o emitowaniu niekomfortowych zapachów. Ponadto działka w Gietrzwałdzie oddalona jest od zabudowań.

Chcielibyśmy zaznaczyć, że na terenie potencjalnej nowej inwestycji surowce nie będą utylizowane, przetwarzane czy spalane. Nadajemy surowcom drugie życie, dlatego odpady będą na bieżąco przekazywane do recyklera. Lidl Polska spełnia wszelkie restrykcyjne wymagania, które ustawodawca nakłada na podmioty wytwarzające surowce wtórne – sieć uzyskała wszelkie niezbędne decyzje administracyjne, dba o zabezpieczenia pożarowe oraz prowadzi ewidencję ich transportu na bieżąco w czasie rzeczywistym. Dzięki prowadzonym działaniom Lidl Polska może dbać o recykling surowców i dać im drugie życie- przekazała esce Aleksandra Robaszkiewicz, Dyrektorka ds. Corporate Affairs and CSR w Lidl Polska.

Przypomnijmy, że Gietrzwałd jest znany w całym kraju, a także zagranicą jako miejsce, w którym doszło do jedynych w Polsce zatwierdzonych przez Kościół Katolicki objawień maryjnych. Jest miejsce kultu i rokrocznie nawiedzany jest przez tysiące wiernych. Sanktuarium ma cudowne źródełko i wiele udokumentowanych cudów.





Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =