Uwierzyła, że syn spowodował wypadek. Straciła ponad 100 tys. zł


83- letnia mieszkanka powiatu niżańskiego padła ofiarą oszusta. Kobieta chcąc pomóc synowi, który rzekomo spowodował wypadek i potrzebował pilnie pieniędzy, przekazała oszustom m.in. ponad 100 tys. zł. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy.
Oszuści wykorzystają najróżniejsze metody i sposoby żeby zdobyć nasze pieniądze. Telefoniczna odmiana oszustw przybiera różne formy. Oszuści dzwonią z informacją, że ktoś bliski spowodował wypadek i trzeba zapłacić określoną kwotę, aby uniknąć sankcji karnych, w tym aresztowania. Następnie zjawiają się obce osoby, aby odebrać od nas pieniądze.
Taki właśnie telefon odebrała wczoraj mieszkanka powiatu niżańskiego. Około godz. 16:00 do 83- latki zadzwoniła zapłakana kobieta, która przekazała, że doszło do nieszczęśliwego wypadku, który spowodował syn 83- latki. Następnie słuchawkę przejął mężczyzna, który potwierdził, że w wyniku wypadku ucierpiała ciężarna kobieta i potrzebne jest 80 tysięcy złotych na to, aby syn seniorki nie trafił do więzienia.
W dalszej części rozmowy oszust polecił seniorce aby przygotowała pieniądze i inne wartościowe rzeczy, które miał odebrać nieumundurowany policjant. Kobieta zastosowała się do przekazanych poleceń. Wkrótce pod jej domem zjawił się mężczyzna, który odebrał od niej przygotowaną gotówkę. 83- latka przekazała ponad 10 tys. zł, 3 tys. dolarów oraz złotą biżuterię.
Pamiętajmy, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy, ani nie przelewać pieniędzy na podane konta. Jeśli ktoś informuje nas o jakimś wydarzeniu w rodzinie, prosimy zadzwonić i potwierdzić taką informację. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować Policję.
Prosimy - jeśli mają Państwo w rodzinie starsze i samotnie mieszkające osoby - rozmawiajcie z nimi na temat bezpieczeństwa – ostrzegajcie by nigdy nie wpuszczały obcych do domu i NIGDY nie przekazywały pieniędzy osobom nieznanym.
Jak nie paść ofiarą oszustwa. Pamiętaj:
• Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.• Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
• Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
• Nie działaj w pośpiechu i ewentualnie odłóż termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
• Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy. Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe.
• Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję – nr tel. 112.
Komentarze