80 lat temu powstała Stalowa Wola


1 kwietnia 1946 roku, niedługo po strasznej wojnie, narodziło się Miasto, w którym żyjemy i które jest naszym domem. To nie jest żart, to historyczny fakt.
Formalnie Stalowa Wola dostała swoje prawa miejskie rozporządzeniem dopiero 26 kwietnia 1946 roku, ale z mocą prawną od 1 kwietnia 1945. I to właśnie dlatego dziś świętujemy urodziny naszego Miasta.
- Miasta, które powstało z piasku i serc, Miasta zrodzonego z odwagi, wizji i nowoczesności Centralnego Okręgu Przemysłowego, Miasta, którego historia to opowieść o ciężkiej pracy, determinacji, patriotyzmie i wspólnym dążeniu do lepszej przyszłości. 80 lat to moment, by z dumą spojrzeć wstecz i z wdzięcznością pomyśleć o wszystkich pokoleniach Mieszkańców, którzy tworzyli Stalową Wolę – swoją codzienną pracą, pasją, poświęceniem. Ale to także czas, by odważnie spojrzeć w przyszłość, przyszłość, w której Stalowa Wola będzie jeszcze lepszym miejscem do życia, inwestowania i odpoczynku. To możliwe. Bo są z nami ludzie o stalowej woli. To właśnie Wy – Mieszkańcy – jesteście największą siłą tego miasta. Bycie prezydentem Stalowej Woli – miasta z niegasnącym ogniem polskiej ambicji i nowoczesności – to dla mnie największy zaszczyt. Stalowa Wola!- napisał dziś na facebooku prezydent Lucjusz Nadbereżny.
Rozporządzenie stanowiące o nadaniu praw miejskich wyłączało z gminy wiejskiej Nisko tereny osiedla mieszkalnego „Stalowa Wola”, Zakładów Południowych „Stalowej Woli” wraz z otaczającymi je terenami leśnymi i polami, a także infrastrukturę Okręgowego Zjednoczenia Elektrowni Tarnów „OZET”. Dokument ten określał również granice nowego miasta, które miały zostać precyzyjnie wytyczone przez specjalną komisję, złożoną z przedstawicieli Stalowej Woli i gminy Nisko. Początkowo miasto obejmowało 1092 ha, z czego niespełna 30% zajmowało osiedle mieszkaniowe, a większość terenów była przeznaczona pod rozwój przemysłowy, w tym budowę huty i elektrowni.
Dynamiczny rozwój miasta sprawił, że w 1953 roku do Stalowej Woli przyłączono wieś Pławo, co ponad trzykrotnie zwiększyło jej powierzchnię. Kolejne zmiany administracyjne nastąpiły w 1973 roku, kiedy w granice miasta włączono Rozwadów, oraz w 1977 roku, kiedy do Stalowej Woli dołączono Charzewice. Obecnie miasto zajmuje powierzchnię 82,5 km².
W momencie uzyskania praw miejskich Stalowa Wola liczyła 6119 mieszkańców. Dziś, po ośmiu dekadach, liczba ta przekracza 54 tysiące. Co istotne, ostatnia dekada przyniosła wyjątkowo dynamiczny rozwój miasta, które stało się jednym z kluczowych ośrodków gospodarczych i przemysłowych regionu. Inwestycje w infrastrukturę, rozbudowa strefy ekonomicznej, nowe miejsca pracy oraz modernizacja przestrzeni miejskiej sprawiają, że Stalowa Wola jest dziś nie tylko ważnym punktem na mapie polskiego przemysłu, ale także miejscem o rosnącej jakości życia dla swoich mieszkańców. Dynamicznie rozwija się sektor usługowy, edukacyjny i rekreacyjny, co sprawia, że miasto łączy w sobie tradycję przemysłową z nowoczesnym, prospołecznym podejściem do rozwoju.
Z roku na rok Stalowa Wola zyskuje nowe inwestycje, które nie tylko zwiększają potencjał gospodarczy miasta, ale również przyciągają nowych mieszkańców i inwestorów. Dzięki temu miasto konsekwentnie umacnia swoją pozycję jako nowoczesny i innowacyjny ośrodek, który dynamicznie spogląda w przyszłość.
Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Mieszkańcami Stalowej Woli!
Komentarze
Co do odznaczenia pana Nadbereżnego to zmieniona została zasada, że najpierw ewakuowani są pasażerowie a jak czasu starczy to na samym końcu kapitan schodzi na ląd. Tu pan Nadbereżny nie musiał czekać na zakończenie brawurowej kariery i jakoś sam sobie załatwił to bardzo wysokie odznaczenie. Po co mu było potrzebne? Do nabrania powagi, miru, splendoru lub innych przymiotów skoro jego służba ludziom niczym szczególnym się wyróżniła w tak krótkim czasie? Dobry pan najsampierw dba o podwładnych a nie o siebie bo to zakrawa na kpinę z ludzi. Jest wielu zasłużonych w tym mieście i dla miasta lecz o nich ani słychu. Najgorszą z tych rzeczy jest, że nie dochowane zostały standardy wynikające z ustawy o odznaczeniach i orderach. Kto tak wysoko ocenił "zasługi" owego pana?
Proszę o wybaczenie że to w tym miejscu napiszę co myślę o nadaniu honorowego obywatelstwa miasta Panu Dionizemu Garbaczowi. Myślę, że nie uwłoczę temu miejscu bowiem Pan Garbacz miastu poświęcił prawie całe swoje życie. To On publikował historię miasta i Huty i wzajemne ich więzy w wydaniach książkowych, w prasie czy nagraniach na taśmach. To dobrze, że po latach dostrzeżono tą osobę i w ten skromny sposób Go uhonorowano. Mam jednak niedosyt tych zasług sprowadzających się do wpisania do księgi zasłużonych obywateli. Dlaczego nie uczyniono czegoś więcej by Go uhonorować odznaczeniem państwowym? Przecież ono się Mu należy! Podobnie było z odejściem na emeryturę pewnej pani dyrektor która zakładając "Szansę" prowadziła ją przez całe zawodowe życie. Także nie został należycie zauważona i doceniona. Inna Pani to znany dyrygent, muzykolog Ewa W. Zasług wymieniono tyle by pół miasta obdzielił a o odznaczeniu nikt nie pamiętał. Nieładnie jest w ten sposób celebrować świetność i zasługi dla społeczności wielu z nas a jednocześnie nie dostrzega się możliwości nadania stosownych odznaczeń które czekają w kancelarii prezydenta. Zastanawia mnie kto napisał uzasadnienie i jak ono brzmiało dla pana Nadbereżnego że od razu przeskoczył dwa kruszce(brązowy i srebrny!) Krzyża Zasługi i dostał Złoty? To musiało być mocne uzasadnienie.
To akurat prawda, 1 kwietnia 1945 roku nadano prawa miejskie Stalowej Woli. Wystarczy wygooglować.
Trudno ten zlepek przysiółków wokół Pława nazwać miastem.
Miastem to jest Rozwadów i Nisko a Wielowieś to są osiedla przyfabryczne czyli slumsy dla białych murzynów, patoli, socjalu, ukrów i innych życiowych nieudaczników i wykolejeńców.
Ale jesteście g..... Przecież to prima aprilis
Pan Nadberezny to kłamca.Powinni go z katolika wypisać .To jak on traktuje ludzi to skandal.Zmien się czlowieku .Jak takiego oszusta można było wybrać na prezydenta .
no do rzeczy jaka impreza z tej okazji
a to nie przed wojną stalowa wola powstała, pierwsze bloki mieszkalne powstały w 1938. Nie zmieniajmy historii
Kwiatkowski się w grobie przewraca jak widzi z niebiosa co Nadbereźny i spółka z Miastem zrobili
Niech żyje nam, nasze miasto i Pan Prezydent Lucjusz Nadbereżny
Stalowa Wola Duma Podkarpacia
Niech żyje silna Stalowa Wola i duma naszego miasta Pan Prezydent Lucjusz Nadbereżny. Szanujmy to co mamy, wypracowane ciężką pracą ludzi.