Minęło 8 dekad od pierwszych obrad Rady Miasta


Osiemdziesiąt lat temu w Miejskim Domu Kultury odbyła się pierwsza w historii sesja Rady Miasta. 8 dekad później, również 4 maja, współcześni radni miejscy spotkali się na uroczystej sesja upamiętniającej nadanie praw miejskich Stalowej Woli.
W tym podniosłym wydarzeniu wzięło udział wielu samorządowców, nie tylko władze lokalne, ale również przedstawiciele sąsiednich gmin i miast, władz państwowych, jak również służb mundurowych, honorowych i zasłużonych mieszkańców miasta.
Uroczystość rozpoczęła się od hymnu państwowego. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta Miejskiego Domu Kultury. Przewodnicząca Rady Miasta Agata Krzek odczytała stanowisko Rady Miejskiej z okazji 80. rocznicy nadania praw miejskich Stalowej Woli.
Zebrani na uroczystej sesji Rady Miejskiej z okazji 80- lecia nadania Stalowej Woli praw miejskich, wspólnie świętujemy moment, który na zawsze zmienił losy naszego miasta. Było to wydarzenie, które przekształciło nowoczesne, przyfabryczne osiedle – powstałe z ducha Centralnego Okręgu Przemysłowego – w samodzielne miasto o własnej tożsamości, wizji i kierunku rozwoju.
W tym szczególnym dniu Rada Miejska w Stalowej Woli z dumą i głębokim szacunkiem oddaje hołd wszystkim tym, którzy od początku istnienia miasta tworzyli jego fundamenty, budowali jego strukturę i nadawali mu kształt – materialny, społeczny i duchowy.
Stalowa Wola zrodziła się z wielkiej wizji II Rzeczypospolitej – była dzieckiem nadziei i śmiałych planów Centralnego Okręgu Przemysłowego. Powstała wśród lasów nad Sanem jako nowoczesny ośrodek pracy, rozwoju i postępu. Jednak prawdziwą siłą miasta zawsze byli ludzie – ich pracowitość, odwaga i poczucie wspólnoty.
W sposób szczególny wspominamy dziś tych, którzy w trudnych, powojennych latach kładli podwaliny pod życie miejskie. Wśród nich wyjątkowe miejsce zajmuje ksiądz Józef Skoczyński – pierwszy przewodniczący Rady Miejskiej, którego duchowe, społeczne i obywatelskie zaangażowanie stało się symbolem odpowiedzialności za wspólne dobro.
Z wdzięcznością przywołujemy pokolenia mieszkańców, którzy przez dziesięciolecia rozwijali Stalową Wolę – w administracji, gospodarce, edukacji, kulturze, sporcie i życiu społecznym. To dzięki ich pracy i poświęceniu dziś możemy z dumą powiedzieć: Stalowa Wola to nasze miasto, nasz dom, nasza odpowiedzialność i nasze wspólne zadanie na przyszłość.
W sposób szczególny obejmujemy pamięcią i wdzięcznością wszystkich radnych, prezydentów, pracowników urzędu oraz miejskich instytucji, którzy przez osiem dekad z zaangażowaniem tworzyli miasto – nie tylko jego budynki i ulice, ale także jego ducha i tożsamość.
Niech w dalszym budowaniu naszej wspólnoty towarzyszy nam to, co od początku określało Stalową Wolę: duch nowoczesności, odwaga, pracowitość i poczucie odpowiedzialności. To one były fundamentem powstania miasta, symbolem aspiracji Polski ku nowoczesności. I to one, przez wszystkie dekady – w czasach trudnych i pomyślnych – prowadziły nas naprzód.
Dziś to od nas zależy, czy tę ideę przekażemy dalej. Czy będziemy potrafili jednoczyć się wokół wspólnego dobra, niezależnie od różnic – z myślą o tym, co nas łączy: przyszłości Stalowej Woli.
Stanowisko zostało przyjęte przez Radę Miasta przez aklamację.
Prezydent Lucjusz Nadbereżny przypomniał początki budowy miasta podkreślając, że Stalowa Wola nie jest dziełem przypadku, jest celem i realizacją bardzo konkretnej idei i strategii Państwa Polskiego. Zaznaczył, że z punktu, który nic nie znaczył na mapie wyrosło duże, istotne miasto o ogromnym zakresie oddziaływania gospodarczego. W 1945 roku w Stalowej Woli zamieszkiwało 5 tys. mieszkańców. W kolejnych latach systematycznie ich przybywało. W szczytowym momencie hutniczy gród miał ponad 72 tys. mieszkańców. Włodarz zaznaczył, że w 1946 roku odbyły się pierwsze w historii obrady Rady Miasta w Stalowej Woli. Właśnie wtedy utworzył się samorząd, podejmowano pierwsze ważne decyzje. W tamtym czasie miasto mieściło się na 315 hektarach. Na jego terenie znajdowało się: 140 budynków mieszkalnych, 4 funkcjonujące szkoły, kościół, obiekty sportowe, kulturalne, kilka sklepów. W Hucie Stalowa Wola pracowało 3300 pracowników, w Elektrowni 140.
- Gdybyśmy wczytali się w przemówienia, które padły na pierwszej sesji 4 czerwca 1946 roku, o wyzwaniach przed jakimi stoi Stalowa Wola, o zadaniach, które są stawiane przed tą nową administracją, to z tego wszystkiego wynikała wiedza, świadomość. To lekcja dla nas tak bardzo cenna i ważna, aby niezależnie od okoliczności, problemów i wyzwań, podejmować działania wspólnie, ponad podziałami- mówił podczas uroczystości prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.
I jak podkreślił, nie da się tworzyć miasta w pojedynkę, bo jest to dzieło wyrosłe ze idei wspólnoty. Musi być również zarządzane i realizowane w sposób strategiczny, ze spojrzeniem w przyszłość.
- Patrząc w 8 dekad naszej miejskości, naszej instytucji, chciałbym na nowo wszystkich zaprosić i zachęcić do tego, abyśmy umieli w sobie wzbudzić ten gen, to nasze zobowiązanie umiejętności zgody i współpracy, odłożenia tego, co nas różni, do realizacji tej strategii, tej siły, która wynika z naszej historii- mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny. - Te najbliższe lata naszej wspólnej pracy, naszej kadencji, rozpoczną okres dekady do tego, jak Stalowa Wola będzie wyglądała za 100 lat. To jest zadanie i wyzwanie, przed którym dzisiaj stajemy. Chciałbym żebyśmy jako radni, jako biorący odpowiedzialność i tworzący strukturę Stalowej Woli, postawili przed sobie zadanie, aby to była dekada największego rozwoju miasta, aby to była dekada, która położy nowe fundamenty w wykorzystaniu tych szans, które stoją dzisiaj przed rozwojem przemysłu obronnego, przemysłu podwójnego zastosowania nowoczesnych fal technologicznych, które dokonują tak wielkiej zmiany gospodarczej na świecie. Stalowa Wola bierze udział w tym wyścigu. Miejmy świadomość, że dzisiaj, po 80- latach, z dumą możemy powiedzieć, że przemysł obronny istnieje w sposób innowacyjny, autorski, projektowy, istnieje w Stalowej Woli. To tutaj, pierwszy raz odkąd odzyskaliśmy niepodległość w 1918 roku, został zaprojektowany bez żadnych licencji, zupełnie od podstaw, Bojowy Wóz Piechoty Borsuk, niesamowite osiągnięcie technologiczne, techniki, innowacji. To tutaj, właśnie w Stalowej Woli, w naszym mieście, 85 lat temu zrodzonym dla obrony Rzeczypospolitej, powstał taki sprzęt obronny. To pokazuje jakie mamy możliwości, jakie mamy talenty, jakie mamy umiejętności.
Jak podkreślił prezydent, bronią dzisiejszych czasów jest technologia, która mocno zmienia naszą rzeczywistość, dlatego tak ważne jest, aby w Stalowej Woli następował rozwój technologiczny w przemyśle i w innych nowoczesnych wyzwaniach, które zamykają się w sztucznej inteligencji.
- Każdy wiek, każda dekada ma swoje wyzwania Ale wyzwania, przed którymi stoimy dzisiaj są niesamowite i mogą dokonać zmian, które nie do końca są zbadane i ocenione, ale możemy stać obok, albo wejść na tę falę, albo zdobyć się na to, aby w świadomie wziąć udział w tym wyścigu tej ostrej broni dzisiejszego świata, jakim jest technologia- mówił Lucjusz Nadbereżny.
Włodarz Stalowej Woli zaznaczył, że kolejnym elementem, który wpływa na rozwój miasta jest energia. Dodał, że nie byłoby rozwoju przemysłu gdyby nie Elektrociepłownia Stalowa Wola.
- Dzisiaj wyzwania nowoczesnego świata to mały atom, SMR-y, nowoczesne technologie energetyczne, które dają rozwój i możliwość realizacji najbardziej ambitnych działań technologicznych. To są te wyzwania, których nie możemy się lękać, dlatego że Stalowa Wola nigdy się nie bała. Stalowa Wola zawsze miała odwagę bycia miastem innowacyjnym, przecierającym szlaki, pokazującym przykład innym. Takim miastem bądźmy. Bądźmy tymi, którzy niosą w sobie te najpiękniejsze idee Stalowej Woli- miasta ludzi o wyjątkowym charakterze, miasta ludzi odważnych, pracowitych, ludzi, którzy będą w stanie dla tej historii, która za nami, w roku 80- lecia praw miejskich wznieść ważny pomnik, ale nie pomnik z brązu, lecz pomnik z odwagi, pomnik z pracy, determinacji dla rozwoju, dla drugiego człowieka, dla realizacji tej idei niepodległości, suwerenności, nowoczesności Państwa Polskiego, która zapisuje się w naszej nazwie, do której nieustannie jesteśmy zobowiązani: stalowej woli narodu polskiego wybicia się na nowoczesność- mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.
Jako kolejna głos zabrała senator Janina Sagatowska, która życzyła, aby wszystkie zamierzenia i ideały, o których mówił prezydent miasta ziściły się, nie w następnych latach, ale aby w każdym roku udało się spełniać marzenia i realizować wielkie plany.
- Bądźmy dumni z naszego miasta. Wyrażam wielkie uznanie, cześć i chwałę dla tych naszych bohaterów, którzy zbudowali nam takie miasto, gdzie tak kochamy żyć, dla którego chcemy pracować- mówiła Janina Sagatowska.
Poseł Rafał Weber podziękował Radzie Miasta za przyjęcie stanowiska dotyczącego nadania praw miejskich Stalowej Woli.
- Mamy i z kogo, i z czego być dumni. Stalowa Wola to bardzo młode miasto. 80 lat na przestrzeni ponad 1000 lat istnienia Państwa Polskiego to nie jest zbyt długi okres, a dorobek, to wszystko co zostało przez ten bardzo trudny czas dokonane, naprawdę może napawać nas dumą. Stalowa Wola, jako perła Centralnego Okręgu Przemysłowego, miała być tym przykładem wybicia się na niezależność, niepodległość. Sama idea COP- u miała być czymś, co spowoduje, że Polska na dobre będzie niepodległa, suwerenna, że będziemy niezależni gospodarczo, ekonomicznie, militarnie. Stalowa Wola takim miastem miała być i pomimo ogromnego trudu, II wojny światowej, później przez ponad 40 lat zależności od Związku Radzieckiego, takim miastem staliśmy się i takim miastem jesteśmy. Dzisiaj nisko kłaniamy się przed tymi, którzy do tego doprowadzili- mówił poseł Rafał Weber.
Okolicznościowe gratulacje złożyli również: przewodniczący Rady Powiatu Stalowowolskiego Ryszard Andres, Burmistrz Gminy i Miasta Nisko Konrad Krzyżak, prezydent miasta Tarnobrzega Łukasz Nowak, przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko, wicestarosta niżański Józef Sroka. Głos zabrali również radni Andrzej Dorosz i Damian Marczak.
Po zakończeniu obrad odbył się wyjątkowy koncert pt. „Wspomnienie - Ambasadorzy Stalowej Woli w muzycznym hołdzie Miastu”, którego producentem była Milena Lange. Na scenie wystąpili m.in. artyści pochodzący ze Stalowej Woli, którzy dziś z powodzeniem reprezentują miasto w kraju i za granicą. W czasie koncertu zobaczyliśmy: Milenę Lange, Konrada Mastyło, Marcina Dyjaka, Szymona Jędrucha, Emmę Herdzik, Joannę Herdzik, Oliwię Hausner, Kacpra Jocka, orkiestrę Warsaw Impressione Orchestra oraz chór pod dyrekcją Ewy Woynarowskiej. Koncert, który poprowadziła Laura Łącz, miał niezwykle emocjonalny charakter, był spotkaniem pokoleń, muzycznych dróg i osobistych wspomnień, splecionych ze sobą w artystyczną opowieść o mieście, które przez 8 dekad wychowało nie tylko pokolenia inżynierów i hutników, ale również ludzi sztuki, kultury, pasji i wizji. W programie znalazły się utwory klasyczne, jazzowe, popularne oraz kompozycje autorskie, a także byliśmy świadkiem wykonania utworu dedykowanego Stalowej Woli, utworu który zakończył wieczór w symboliczny i wzruszający sposób. Koncert „Ambasadorzy Stalowej Woli” był nie tylko muzycznym wydarzeniem, był manifestem dumy z przynależności, lokalnej tożsamości i siły wspólnoty, jaka zrodziła się w mieście powstałym z marzeń i stali.
Dzień uroczystych obchodów jubileuszu był też okazją do złożenia wieńców i zapalenia zniczy w miejscach pamięci założycieli, budowniczych i zasłużonych dla Stalowej Woli oraz przy pomnikach i figurach duchowych i materialnych fundamentów naszego miasta.
Przewiń do komentarzy





























































Komentarze