Około 400 osób wzięło udział w Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych


Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych SZANSA, we współpracy z organizacjami i placówkami powiatu stalowowolskiego i niżańskiego, już po raz szósty zorganizowało Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych.
- Pragniemy wyrazić naszą solidarność i pełne wsparcie dla działań na rzecz budowania społeczeństwa otwartego i wspierającego, w którym każdy człowiek, niezależnie od swoich ograniczeń, ma prawo do godności i szacunku oraz szanse, by realizować swoje marzenia i talenty. Przekazujemy słowa uznania dla tych, którzy każdego dnia pragną w pełni korzystać z życia, spełniać się i rozwijać. Naszym obowiązkiem jest ich wspieranie i usuwanie barier, które wciąż stoją na ich drogach. Jeżeli będą spotykać życzliwych i otwartych ludzi, łatwiej będzie im pokonać wszystkie trudności, na które trafiają w codziennym życiu- mówi Maria Kasprowicz, prezes Stowarzyszenia SZANSA.
Celem Marszu organizowanego w Stalowej Woli jest przypomnienie społeczności lokalnej o:
- istnieniu licznych organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych;- potrzebie integracji osób niepełnosprawnych ze środowiskiem lokalnym;
- uświadomienie społeczeństwa o różnorodności niepełnosprawności;
- pokazanie możliwości osób niepełnosprawnych;
- zwrócenie uwagi na bariery: edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturowe i mentalne.
W marszu wzięło udział około 400 osób z 12 placówek takich jak: Zespół Szkół nr 6 Specjalnych, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7, Przedszkole Integracyjne nr 12, Przedszkole Terapeutyczne Ene-Due-Rabe, Warsztat Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Nadzieja, Warsztat Terapii Zajęciowej przy MOPS Stalowa Wola, Środowiskowy Dom Samopomocy nr 1, Środowiskowy Dom Samopomocy nr 2, Środowiskowy Dom Samopomocy w Bojanowie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Radomyślu nas Sanem, Warsztat Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu SZANSA, Ośrodek Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych, Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej SZANSA.
W tym roku marsz wyruszył około 10:30 z parkingu przed Biblioteką Główną w Stalowej Woli. Następnie uczestnicy przeszli ulicami: Popiełuszki, ks. Wyszyńskiego, Narutowicza aż dotarli do Parku 24. Tam na scenie zaprezentowali się uczestnicy marszu, głos zabierali również lokalni przedstawiciele władz miasta i powiatu. Kulminacyjnym momentem wydarzenia było wypuszczenie kolorowych balonów.
- Co roku mamy inną trasę marszu, by nikt się nie znudził nami i żeby w różnych miejscach było o nas głośno. Nie idziemy zbyt długo, wynika to z tego, że nasi uczestnicy po prostu nie dadzą rady chodzić, to są albo małe dzieci, albo dorosłe osoby z trudnościami w poruszaniu się. Wybieramy krótką trasę, ale każdorazowo inną, żeby wszędzie głośno i pięknie nas było widać. Wybieramy też zawsze ulice miasta, które są coraz bardziej proste, chodniki wyprostowane, by pokazać, że miasto coraz bardziej staje się przyjazne środowisku osób niepełnosprawnych. Maszerujemy w różnych częściach miasta, żeby zdrowi mieszkańcy miasta, którzy mają jakieś wyobrażenie, nie mówię że złe, jednak jakieś wyobrażenie o niepełnosprawnościach zobaczyli, jak te osoby wyglądają, żeby zobaczyli ich rozliczne i czasami bardzo trudne do zaakceptowania zachowania, a jednocześnie zauważyli, że to są tacy sami ludzie jak my i powinno się je tak samo traktować- mówi Agnieszka Pelic, wiceprezes Stowarzyszenia SZANSA.
Przewiń do komentarzy































Komentarze
Też nie wiem po co to marsze, bo jak przychodzi co do czego tj czytane są projekty ustaw np ostatni w sprawie asystenta osoby niepełnosprawnej, to żaden, absolutnie żaden parlamentarzysta nie ruszył swojego tyłka i nie przyszedł do sejmu (nasz poseł Weber także)
Po co ten marsz o co chodzi ?