Schrony pod kinem? Są 2 takie


Wojna za wschodnią granicą rodzi wiele pytań o bezpieczeństwo Polaków. Wciąż nie ma uregulowań prawnych, dających zapewnienie, że w razie ataku, będziemy mieli gdzie się ukryć. O schrony pod miejskim kinem zapytał jeden z radnych.
O schronach w Stalowej Woli pisaliśmy już nie raz. W połowie kwietnia odbyło się nawet spotkanie członków Komisji Bezpieczeństwa w tej sprawie. Więcej o tym Tutaj. Dowiedzieliśmy się wówczas, że w mieście znajduje się obecnie 51 miejsc ochrony o łącznej pojemności około 4700 osób. Schrony te powstały głównie w latach 50. i 60. XX wieku, niedługo po zakończeniu wojny. W kolejnych dekadach nie powstawały nowe miejsca ukrycia, wręcz przeciwnie, część z istniejących obiektów, należących m.in. do HSW czy Elektrociepłowni, została zlikwidowana, co skutkowało zmniejszeniem liczby dostępnych schronów. Nadal nie ma uregulowań prawnych na ten temat, nie ma planu ewakuacji na wypadek napadu na Stalową Wolę i nie ma wystarczającej liczby schronów dla mieszkańców. Kiedy pojawią się przepisy, by móc zająć się organizacją takich obiektów, nie wiadomo.
Radny Dariusz Przytuła napisał interpelację, w której pyta o 2 schrony znajdujące się pod kinem Ballada, jeden przewidziany jest na 107 miejsc, drugi, ten w byłym klubie TOP-TEN- na 90.
-Planowana inwestycja zakłada przebudowę ww. pomieszczeń z przeznaczeniem na obiekty o podwójnej funkcji, zgodnie z założeniami ustawy o ochronie ludności oraz o obronie cywilnej. Należy podkreślić, że obecny stan techniczny obu pomieszczeń jest bardzo zły. Ostateczne decyzje dotyczące parametrów oraz wymagań technicznych budowli ochronnych będą mogły zostać podjęte po opublikowaniu odpowiednich rozporządzeń i wytycznych wykonawczych do ww. ustawy, które określą standardy dla tego typu obiektów. Obecnie trwa przegląd budowli ochronnych na terenie miasta, prowadzony przez pracowników Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Stalowej Woli oraz Państwowej Straży Pożarnej w Stalowej Woli- czytamy w odpowiedzi na interpelację radnego.
Jak zapewniło miasto inwestycja posiada wszystkie wymagane uzgodnienia i decyzję o pozwoleniu na budowę. Ponadto trakcie opracowywania dokumentacji projektowej (28 sierpnia 2024 roku) zostały przeprowadzone konsultacje społeczne z mieszkańcami i wszystkimi zainteresowanymi osobami dotyczące prac modernizacyjnych budynku kina. Były one podstawą do sporządzonej dokumentacji technicznej.
Komentarze