W tym roku nie będzie pomnika pamięci pomordowanych


Jest już odpowiedź na interpelację jednego z radnych miejskich w sprawie budowy pomnika upamiętniającego pomordowanych polskich obywateli pochodzenia żydowskiego. Takie miejsce pamięci miałoby się znaleźć na Osiedlu Młodynie.
O to zabiega od lat radny Mariusz Bajek. Pomnik, tablica, obelisk czy płyta miałyby przypominać o tym, że w historii Stalowej Woli są krwawe karty, że w miejscach gdzie teraz mieszkamy działo się wiele złych rzeczy, że za sprawą nazistów ginęli tu ludzie katowani i zamęczeni, że pracowali ponad siły w chłodzie, głodzie, w nieludzkich czasach i warunkach. Interpelacja została już rozpatrzona przez miasto.
- Odpowiadając na Pana interpelację z dnia 7 maja 2025 r. w sprawie budowy pomnika upamiętniającego męczeństwo osób pochodzenia żydowskiego więzionych w obozie pracy przymusowej, utworzonym przez niemieckiego okupanta w miesiącu sierpniu 1942 roku w Rozwadowie, uprzejmie informuję, że w budżecie miasta Stalowej Woli na 2025 rok nie zostały zabezpieczone środki finansowe na realizację przedmiotowego zadania. Jednocześnie nadmieniam, że przedsięwzięcie, o którym mowa powyżej, wymaga uprzedniego jego przygotowania od strony formalno- prawnej, w tym podjęcia przez Radę Miejską w Stalowej Woli uchwały w sprawie wzniesienia przedmiotowego pomnika, jak również sporządzenia kompletnej dokumentacji projektowej, na podstawie której inwestor, tj. Gmina Stalowa Wola otrzyma pozwolenie na przeprowadzenia określonych w niej robót budowlanych. Mając na uwadze powyższe, realizacja przedmiotowego zadania będzie możliwa po ewentualnym zabezpieczeniu niezbędnych środków finansowym w przyszłorocznym budżecie miasta- wyjaśnia Tomasz Miśko, zastępca prezydenta Stalowej Woli.
Przypomnijmy, że formą upamiętnienia (według opracowanej koncepcji) mógłby być pomnik składający się z cokołu o konstrukcji żelbetowej, obłożonego płytami granitowymi, o wymiarach: 2,50 m x 1,50 m x 0,25 m ( dł./szer./wys. ), na którym zostałby umieszczony obelisk z bloku granitowego mający formę macewy o wym. 1,3 m x 1,15 m x 0,4 m, do którego zostałaby przytwierdzona tablica pamiątkowa. Nad inskrypcją zostałoby umieszczone godło Polski oraz gwiazda Dawida. Wokół pomnika zaprojektowano opaskę z kostki granitowej o szer. 0,5 m, a prowadzić do niego miałoby dojście o szer. 2,5 m, wykonane również z kostki granitowej. Opisana powyżej forma pomnika oraz treść inskrypcji pamiątkowej została pozytywnie zaopiniowana przez Biuro Upamiętnienia Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni Przeciw Narodowi Polskiemu w Warszawie w piśmie z dnia 11.10.2021 r. (znak: BUWIII-913-209(2)/21).
Komentarze
Tu jest Polska.