Czy można wziąć pożyczkę bez przelewu weryfikacyjnego?

Materiał zewnętrzny Image

Proces ubiegania się o pożyczkę online jest maksymalnie uproszczony. Pożyczki działają sprawnie dzięki minimalnej liczbie formalności i niezbędnych dokumentów. Weryfikacja tożsamości odbywa się wręcz błyskawicznie, często z wykorzystaniem przelewu bankowego. A czy możliwe jest wzięcie pożyczki dla zadłużonych ze złą historią bez przelewu weryfikacyjnego? Sprawdźmy to!

Co to jest przelew weryfikacyjny i dlaczego pożyczkodawcy go wymagają?

Procedura ubiegania się o pożyczkę online różni się od tradycyjnych pożyczek i kredytów. Pożyczkodawca nie ma w końcu możliwości osobistego sprawdzenia dokumentu tożsamości. Nie ma też opcji osobistego podpisania umowy pożyczkowej przez klienta. Oznacza to, że potwierdzenie tożsamości musi się odbyć w inny sposób - na odległość (przez internet). Jednym ze sposobów jest właśnie wykonanie przez klienta przelewu weryfikacyjnego. Kwota przelewu jest minimalna (1 grosz lub 1 złoty). Możliwe jest samodzielne zlecenie przelewu bankowego (będzie to trwało dłużej) lub skorzystanie z tzw. bramki płatności (np. Przelewy24, PayU, BlueMedia, itp.). Drugie ze wspomnianych rozwiązań działa niemal natychmiastowo. Po otrzymaniu przelewu weryfikacyjnego firma pożyczkowa może porównać dane właściciela konta z tymi na wniosku. Podczas zakładania rachunku bankowego zawsze jesteśmy w końcu wnikliwie weryfikowani przez jeden z banków. Dane konta bankowego są więc uznawane za jak najbardziej wiarygodne. Należy natomiast pamiętać, że do zlecenia przelewu należy użyć własnego rachunku. Nie może być to też konto wspólne (np. z małżonkiem). Wymóg weryfikacji tożsamości chroni i pożyczkodawcę i klienta. W ten sposób można dość skutecznie uniknąć zaciągania zobowiązań na dane osób trzecich. W wielu firmach pożyczkowych dostępne są natomiast również inne metody weryfikacji tożsamości.

Kto może mieć problem z wykonaniem przelewu weryfikacyjnego?

Choć przelew online to szybka, prosta i skuteczna metoda weryfikacji danych pożyczkodawcy, nie każdy może z niej skorzystać. Najczęściej pożyczek dla zadłużonych ze złą historią bez przedpłat weryfikacyjnych szukają osoby, które:
● nie mają własnego rachunku bankowego
● posiadają konto w zagranicznym banku
● nie korzystają z bankowości internetowej
● mają trudności z wykonaniem przelewu online
● nie mają na rachunku żadnych środków
● mają zablokowany dostęp do konta bankowego (np. blokada przez bank, zajęcie komornicze)
● korzystają z konta wspólnego lub firmowego

Jakie są alternatywy dla weryfikacji danych przelewem bankowym?

Pożyczkodawcy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów. W związku z tym starają się stale ulepszać swoje produkty. Dotyczy to również metod weryfikacji danych osobowych pożyczkobiorcy. Dziś mamy kilka prostych, skutecznych i bezpiecznych sposobów potwierdzania tożsamości osoby wnioskującej o pożyczkę online:
● przelew weryfikacyjny
- szybki i prosty, wymaga jednak dostępu do bankowości internetowej i posiadania na koncie środków
logowanie do e-bankowości - działa jeszcze szybciej, musisz mieć dostęp do serwisu transakcyjnego banku, nie trzeba mieć jednak pieniędzy na rachunku
przesłanie skanu dokumentu tożsamości (najczęściej dowodu osobistego)
wideo rozmowa lub rozmowa telefoniczna z konsultantem
potwierdzenie tożsamości w obecności kuriera lub pracownika firmy pożyczkowej - wystarczy okazać dokument. Niekiedy od razu można od razu podpisać umowę i odebrać pieniądze z pożyczki

Czy potwierdzenie tożsamości logowaniem do bankowości jest bezpieczne?

Tak. Firmy pożyczkowe i banki coraz częściej preferują właśnie ten sposób. Nie musisz wykonywać przelewu weryfikacyjnego, ani nawet mieć środków na koncie. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Podajemy swoje dane do konta, a weryfikacja jest błyskawiczna. Dane są szyfrowane, a do firmy pożyczkowej trafiają jedynie dane niezbędne do potwierdzenia tożsamości. Nie uzyskuje ona dostępu do Twojego rachunku, czy możliwości wydawania Twoich pieniędzy.

Co warto wiedzieć o weryfikacji tożsamości poprzez załączenie skanu dowodu osobistego?

Wykonanie skanu lub wyraźnego zdjęcia dokumentu tożsamości i załączenie go w formularzu pożyczkowym to prosty sposób. Firmy pożyczkowe stosują go od kilkunastu lat. W celu zwiększenia swojej prywatności, możesz zanonimizować niektóre dane. Na skanie powinny pozostać jedynie te dane, które są wymagane przez pożyczkodawcę. Nie będzie potrzebne choćby Twoje zdjęcie, które możesz zakryć (lub pokazać w pliku).

Jak przebiega weryfikacja z udziałem konsultanta?

Banki i niektóre firmy pożyczkowe często udostępniają i taką możliwość. Polega na rozmowie z pracownikiem instytucji finansowej. Należy włączyć kamerę (np. w telefonie, laptopie), pracownik poprosi po prostu o okazanie dokumentu tożsamości. Sprawdzi dane w podobny sposób, jak podczas osobistej wizyty w banku. Nie musisz jednak wychodzić z domu. Krótka rozmowa najczęściej trwa 2-3 minuty, możesz wtedy dopytać o szczegóły pożyczki, o którą się starasz. Konsultant potwierdzi też warunki umowy (kwotę pożyczki, termin spłaty, koszty).

Pożyczki dla zadłużonych ze złą historią bez przedpłat weryfikacyjnych

Różne firmy pożyczkowe proponują różne sposoby weryfikacji tożsamości. Czasami klient ma wybór i może skorzystać z najbardziej dogodnej formy. Jeżeli skorzystasz z serwisu Youmoney.pl, możesz otrzymać pożyczkę dla zadłużonych ze złą historią bez przedpłat weryfikacyjnych. Wystarczy, że wypełnisz jeden wniosek pożyczkowy, a Youmoney.pl przekaże go do wielu pożyczkodawców. Sprawdzi w ten sposób dostępność pożyczek. Przekonasz się, jakie propozycje są dla Ciebie realnie dostępne. Jeśli zdecydujesz się na wybór jednej z nich, wystarczy zatwierdzić umowę. Weryfikacja tożsamości możliwa jest także bez przelewu bankowego. Wnioskując z Youmoney.pl zwiększasz swoje szanse na otrzymanie chwilówki online. Oszczędzasz też sporo czasu - szybko zobaczysz najkorzystniejsze propozycje. Za samo znalezienie ofert i sprawdzenie ich dostępności nic nie płacisz, także jeśli rozmyślisz się i nie skorzystasz z żadnej pożyczki.

Uważaj na pożyczki z wysoką przedpłatą weryfikacyjną lub “opłatą aktywacyjną”

Przelew weryfikacyjny pozwalający na potwierdzenie tożsamości powinien mieć minimalna kwotę. Zwykle jego wartość wynosi 1 grosz lub 1 zł. Niezależnie od wyniku weryfikacji (a także oceny zdolności kredytowej) ta kwota powinna wrócić do wnioskodawcy. Niestety, na rynku istnieją też nie do końca uczciwie działające firmy pożyczkowe. Wymagają od klientów bardzo wysokiej kwoty, rzekomo niezbędnej do weryfikacji lub aktywacji pożyczki. Suma może wynosić kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych. Co więcej, niekiedy nie masz gwarancji, że otrzymasz pożyczkę, a wpłacona już kwota może po prostu przepaść. Takie działania warto rozpatrywać jednoznacznie - zachowaj ostrożność, a najlepiej poszukaj opcji na pożyczenie pieniędzy gdzie indziej. W internecie nie brakuje komentarzy świadczących o podobnym działaniu.

Komentarze

Możliwość komentowania tego artykułu została wyłączona