Budynek biurowy z potencjałem, czyli jaki?

Materiał zewnętrzny Image

Jaki powinien być budynek biurowy? Czy warto szukać nieruchomości o nowoczesnym i luksusowym designie, czy lepiej poszukać biurowca, który można zmodernizować? Dowiedz się, co wpływa na atrakcyjność budynku biurowego i jak dobrze zainwestować swoje pieniądze.

Klasyfikacja budynków biurowych i jej wpływ na potencjał nieruchomości

Klasyfikacja budynków biurowych to ustandaryzowane kryteria, które pomagają ocenić potencjał nieruchomości w porównaniu do innych dostępnych na rynku. Każda klasa dzieli biurowce według m.in.:

• aktualnego stanu budynku
• roku budowy
• estetyki infrastruktury
• atrakcyjności lokalizacji
• rodzaju i jakości udogodnień.

Wyróżnia się trzy klasy nieruchomości (A,B,C), które świadczą o standardzie budynków biurowych, a tym samym ich randze. Czym charakteryzują się poszczególne kategorie?

Budynek biurowy w klasie A

Budynki biurowe, które należą do klasy A, są najbardziej atrakcyjne pod względem inwestycyjnym, ponieważ mają:

• najwyższy standard wykończenia
• najlepiej rozwiniętą infrastrukturę komunikacyjną
• ekskluzywny wygląd bryły budynku.

Tego typu nieruchomości to wymarzona siedziba dla dużych firm m.in. z branży prawniczej, finansowej, informatycznej lub bankowej.

Budynek biurowy w klasie B

Do klasy B należą zwykle kilkunastoletnie nieruchomości, które mają jednocześnie spory potencjał inwestycyjny. Są one w dobrym stanie, dlatego stosunkowo niewielkim nakładem pracy i pieniędzy można zwiększyć ich wartość rynkową, np. poprzez odświeżenie elewacji, przearanżowanie wnętrza.

Budynki z tej klasy są położone w obrębie dużych dzielnic miejskich lub na przedmieściach. To daje duże możliwości pod względem planowania i dostosowywania inwestycji do zapotrzebowania rynku.

Takie nieruchomości to ciekawa propozycja dla inwestorów, którzy chcą odmienić oblicze budynków biurowych i nadać im nowy charakter. Szeroka oferta nieruchomości o takich możliwościach znajduje się na stronie: https://www.nieruchomosci.orange.pl/szczegoly_ogloszenia/164/0/T08058.

Budynek biurowy w klasie C

Klasa C to najniższy poziom klasyfikacji budynków. Obejmuje starsze nieruchomości, nawet 20-letnie, które:

• są położone na obrzeżach miast lub w mniej atrakcyjnych lokalizacjach
• wymagają remontu, ponieważ infrastruktura i rozwiązania technologiczne są przestarzałe.

Mogą one zainteresować inwestorów z nieco mniejszym budżetem, a także firmy z branży przemysłowej lub usługowej. Dla rozwoju ich działalności najważniejsze są położenie i funkcjonalność budynku biurowego, a jego estetyka nie jest aż tak istotna.

Jak wybrać budynek biurowy z potencjałem?

Na rynku jest wiele ofert nieruchomości, ale czasem może być trudno znaleźć tę odpowiednią. Na co warto zwrócić uwagę, planując inwestycję w budynek biurowy? Oto kilka wskazówek:

1. Lokalizacja i rodzaj zabudowy

Im lepsze dopasowanie oferty do założeń biznesplanu, tym większa szansa na powodzenie inwestycji. Dlatego warto szukać miejsc:

• z dobrze rozwiniętą infrastrukturą publiczną
• z dostępem do rożnych środków komunikacji
• z udogodnieniami technologicznymi, np. z szybkim internetem światłowodowym.

Duży wachlarz udogodnień zwiększa atrakcyjność budynków biurowych i może przełożyć się na satysfakcjonujące zyski dla inwestora.

2. Przeznaczenie budynku biurowego

W tym kontekście warto sprawdzić, jak przepisy prawne klasyfikują różne typy nieruchomości, np. jako budynki użyteczności publicznej, czy jako budynki usługowe.

To ma znaczenie dla dopasowania budynku biurowego do rodzaju inwestycji i obowiązujących norm, m.in. przeciwpożarowych, bezpieczeństwa, czy do potrzeb osób niepełnosprawnych.

3. Funkcjonalność

Budynek biurowy z potencjałem powinien oferować wiele funkcjonalności, m.in. pod kątem:

• bezpiecznego korzystania z przestrzeni,
• aranżacji powierzchni biurowej.

Wszystkie rozwiązania mają przyczyniać się do podniesienia komfortu użytkowania nieruchomości. To może zwiększyć jej atrakcyjność i przełożyć się na zadowalające zyski dla właściciela.

4. Estetyka budynku biurowego

Aspekt wizualny nieruchomości jest ważny, ponieważ pomaga budować wizerunek firmy i może zwiększyć konkurencyjność oferty. Dlatego warto obserwować trendy dotyczące designu budynków biurowych i dopasować go do profilu działalności i zasobności portfela.

5. Rozwiązania technologiczne zastosowane w budynku biurowym

Nowoczesne rozwiązania technologiczne mogą zwiększyć potencjał budynku biurowego. Dzięki nim można m.in.:

• łatwiej zarządzać nieruchomością,
• zadbać o bezpieczeństwo osób w biurowcu.

Dlatego dobrze byłoby, gdyby budynek biurowy był wyposażony m.in. w sprawny system klimatyzacji, monitoring, czy dostęp do światłowodu. Jeśli nie spełnia on tych warunków, to warto określić zakres potrzebnych instalacji i uwzględnić to w planowanym budżecie.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =