Co powinni wiedzieć rodzice dzieci z ADHD?

Materiał zewnętrzny Image

Według różnych badań w naszym kraju nawet ok. 10% dzieci może być dotkniętych ADHD, czyli zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Istotnym elementem dalszego funkcjonowania takich osób po diagnozie jest psychoedukacja członków rodziny. Przedstawiamy najważniejsze informacje dla rodziców dzieci ze zdiagnozowanym ADHD.

Zachowaj cierpliwość

Jedną z ważniejszych kwestii, na jaki nacisk kładą specjaliści w czasie edukowania rodziców, jest konieczność wyrobienia w sobie umiejętności radzenia sobie z własnymi emocjami, takimi jak frustracja i stres. Praca z dzieckiem z ADHD będzie wymagać od każdej osoby z jego otoczenia dużej cierpliwości. Nadpobudliwość dziecka, czy wielokrotne zadawanie różnych pytań nie wynika z jego złych intencji czy braku chęci do przyswajania wiedzy oraz słuchania poleceń, lecz charakteru samego zaburzenia. Specjaliści podkreślają, że mimo konieczności wyjątkowej dbałości o swoją pociechę, rodzice powinni pamiętać w całej trudnej dla nich sytuacji również o własnych potrzebach, takich jak wypoczynek. Tylko w taki sposób będą w stanie zapewnić swojemu dziecku pełne zrozumienie i gotowość do pomocy w codziennym funkcjonowaniu i zmaganiu się z ADHD. Więcej na temat samego diagnozowania ADHD można znaleźć tutaj https://zintegrowani.com.pl/adhd-nadpobudliwosc-psychoruchowa/. Usługi dedykowane dla osób poszukujących profesjonalnej diagnozy w Warszawie świadczy ZINTEGROWANI Centrum Diagnozy i Terapii https://zintegrowani.com.pl/. Elementem terapii osób ze zdiagnozowanym ADHD są także rozmowy z psychoterapeutą. W razie potrzeb dostępna jest psychoterapia w formie online https://zintegrowani.com.pl/psychoterapia-online/.

Diagnoza ADHD to nie tragedia

Niektórzy, nie zdając sobie sprawy z istoty zaburzenia, jego zdiagnozowanie traktują niemal jak wyrok. Prawdą jest jednak, że im szybciej się je zdiagnozuje, tym lepiej i większa jest szansa dla dziecka na sprawne funkcjonowanie w społeczeństwie. Osoby z ADHD nie są wyłączone z czynności i doświadczeń, które przeżywają ich rówieśnicy. Mogą tak samo chodzić do szkoły, prowadzić życie towarzyskie, czy udzielać się w obowiązkach domowych. Konieczna jest jednak odpowiednia komunikacja i podejście do takiego dziecka. Osoby zmagające się z ADHD będą wymagać dostosowania do nich niektórych elementów życia codziennego, a także większego wsparcia bliskich niż ich rówieśnicy. Często należy wypracować różnego rodzaju rutyny, aby osoba z zaburzeniem mogła czuć się stabilniej i bezpieczniej. Nie oznacza to jednak, że przed chorym zamykają się jakiekolwiek możliwości społeczne, czy zawodowe.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =