Wypalali trawy - poniosą konsekwencje

Image

Pomimo licznych apeli o niewypalanie suchych traw i nieużytków, wciąż dochodzi do groźnych pożarów. Policjanci przypominają, że wypalanie traw jest nie tylko skrajnie niebezpieczne dla ludzi, zwierząt i środowiska, ale przede wszystkim niezgodne z prawem, o czym przekonali się ostatnio dwaj mieszkańcy powiatu niżańskiego. Na szczęście w wyniku tych zdarzeń nikomu nic się nie stało.

Mimo licznych apeli i kampanii informacyjnych wciąż nie brakuje osób przekonanych, że wypalanie traw użyźnia glebę czy „oczyszcza” nieużytki. Ogień rozprzestrzenia się w niekontrolowany sposób, zwłaszcza przy zmiennym wietrze i suchym podłożu powodując niebezpieczeństwo dla ludzi, zwierząt i środowiska.

Wczoraj, niżańscy policjanci zostali powiadomieni o pożarze traw na terenie gminy Jeżowe. Na miejsce zdarzenia zostali skierowani funkcjonariusze z lokalnego posterunku Policji. Jak ustalili mundurowi 52- latek wypalał trawę na łące. W pewnym momencie zaczął tracić kontrolę nad żywiołem, który z powodu wiatru, przenosił się na znajdujące się w pobliżu drzewa.

Ostatecznie pożar został ugaszony, a 52- letni mieszkaniec powiatu niżańskiego za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem karnym.

Podobna sytuacja miała miejsce pod koniec minionego tygodnia. Policjanci Referatu patrolowo- interwencyjnego zostali skierowani na miejsce pożaru traw na terenie gminy Jarocin. Funkcjonariusze ustalili, że odpowiedzialnym za podpalenie nieużytków jest 73- latek, który przyznał mundurowym, że nie zdawał sobie sprawy z zagrożenia. Rozprzestrzeniający się ogień zaczął przenosić się w stronę pobliskiego zagajnika. Pożar został ugaszony przez strażaków, a wobec 73- letniego mieszkańca powiatu niżańskiego prowadzone są czynności wyjaśniające.

Na szczęście w wyniku tych zdarzeń nikomu nic się nie stało.

Policja przypomina, że wypalanie traw to nie tylko naruszenie prawa, ale przede wszystkim ogromne zagrożenie dla ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego:

• dym z pożarów traw stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi, szczególnie dzieci, osób starszych oraz chorych na astmę.
• zadymienie ogranicza widoczność na drogach, co może prowadzić do niebezpiecznych wypadków drogowych.
• w ogniu giną zwierzęta, które nie mają szans na ucieczkę.
• dym zabija pszczoły i inne owady zapylające, co negatywnie wpływa na plony i środowisko.
• gleba po wypaleniu staje się jałowa, tracąc swoje naturalne właściwości i zdolność do regeneracji.
• Policja ma obowiązek przeciwdziałać wszelkim działaniom zagrażającym życiu, zdrowiu i mieniu obywateli. Każda informacja o wypalaniu traw spotka się z natychmiastową reakcją funkcjonariuszy.

Pamiętaj: twój telefon na numer alarmowy 112 może zapobiec tragedii. Reaguj, jeśli widzisz wypalanie traw lub innych niebezpiecznych zachowań.

Razem możemy powstrzymać tę groźną i nielegalną praktykę. Dbajmy o siebie i o nasze wspólne bezpieczeństwo.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Adam

Dlaczego nasze prawo nie określa ściśle: 5000 zł mandatu? Tak jak jest w innych krajach.

~osa

ile ten mandat? tyle co nic pewnie.
Gość powinien zapłacić za cały koszt akcji gaśniczej

~game over

Temu kudłatemu ?

~JegoRobota

Wypalacz trawy ukarany, kto wymierzy sprawiedliwość wycinaczowi lasów!?

~Polan

co to za rozumy? Tyle się mówi i pisze i wszystko na wiatr. Trzeba karać i to dotkliwie bo Polak tylko wtedy rozumie. Przez portfel do rozumu.