Kiedy stalowowolska Policja będzie korzystać z cyfrowej łączności?



Brak jednolitego systemu cyfrowej łączności radiowej wciąż stanowi realny problem dla służb mundurowych w Polsce. Policja i Straż Pożarna, w wielu miejscach posługujące się analogowymi systemami łączności, są narażone na podsłuchy, zakłócenia i utrudnienia we współpracy operacyjnej. Jak to wygląda w Stalowej Woli?
Wciąż znaczna liczba funkcjonariuszy Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej opiera swoją pracę na przestarzałych systemach łączności analogowej. Takie rozwiązania są nie tylko podatne na zakłócenia, ale również narażone na podsłuch, co rodzi obawy o bezpieczeństwo przekazywanych informacji. Brak spójnego, cyfrowego systemu łączności między służbami ratowniczymi i porządkowymi istotnie utrudnia ich współdziałanie szczególnie w sytuacjach kryzysowych.
W kontekście coraz bardziej napiętej sytuacji międzynarodowej i rosnącej liczby klęsk żywiołowych, niedobór nowoczesnych, zintegrowanych rozwiązań technologicznych w systemie łączności może poważnie osłabić skuteczność działań ratunkowych i operacyjnych. Eksperci od lat zwracają uwagę, że wprowadzenie jednolitej, cyfrowej sieci radiowej, powszechnie funkcjonującej już w wielu krajach europejskich powinno stać się jednym z priorytetów w zakresie krajowego bezpieczeństwa.
Mimo licznych analiz, projektów i prób wdrożenia, Polska nadal nie dysponuje nowoczesnym systemem cyfrowej łączności radiowej obejmującym wszystkie służby i regiony. Taki stan rzeczy stawia nasze służby w niekorzystnej sytuacji, zarówno pod względem technologicznym, jak i operacyjnym.
W przypadku Stalowej Woli służby, niestety, korzystają z łączności analogowej. Ma się to jednak zmienić o czyim podczas obrad Rady Miasta mówił zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie podinsp. Piotr Stępka.
- Jesteśmy w czasie prac. Nadajnik powstał już w Nisku, tak że zbliżamy się powoli do Stalowej Woli. Łączność w Stalowej Woli jest analogowa, wiem, że policjantom sprawia to problem. Budowa łączności w Policji trwa od 25 lat i jest to proces ciągły i skomplikowany. W tej chwili na terenie województwa działają 3 systemy łączności, z czego 2 cyfrowe i 1 analogowy, który jest właśnie w Stalowej Woli. Ponieważ S19 jest węzłem strategicznym, chociażby łącząc z Lublinem, ten obszar jest dla nas priorytetem, stąd też takie dołożenie sprzętu, jeśli chodzi o transport, łączność. Mamy maszty TETRA (Terrestrial Trunked Radio), które rozkładamy i się wspomagamy, np. przy poszukiwaniach. Pracujemy nad tym, są to nie tylko kwestie wymiany całego sprzętu, ale też pozwolenia, przyznanie częstotliwości- mówi podinsp. Piotr Stępka, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie.
Póki co, stalowowolska Policja musi radzić sobie „po staremu”. Może za rok dojdzie i do nas cywilizacja?
Komentarze
Jak Pan Błaszczak zostanie Premierem hehehe
Loki toki im dać